Før United-kamp: FCM-træner i tvivl

Hvor står FC Midtjylland før den første kamp mod Manchester United? Træner Jess Thorup er i tvivl.



Torsdag den 18. februar går forårssæsonen i gang for FC Midtjylland, der hjemme i Herning tager imod det engelske hold Manchester United i Europa League. Her skal Jess Thorups tropper forsøge at få et godt udgangspunkt før returkampen en uge senere i Manchester, og spørgsmålet lige nu er, hvilken forfatning FCM-holdet møder op i.

Man kan med rette stille spørgsmålstegn ved holdet, for det er efterhånden noget tid siden, at klubben har været i aktion i en ‘rigtig’ kamp. Sidst var 10. december mod Club Brugge, og ellers har det været testkampe, der har skullet klargøre FCM-holdet til et intenst forår.

Jess Thorup erkender da også, at der er usikkerhedsmomenter forud for Manchester United-kampen, fordi det er så længe siden, klubben har været i aktion.

– Det er da en udfordring. Vi er hernede (Dubai, red.) sammen med Molde, der spiller samme dag og møder Sevilla (er også gået videre i Europa League, red.). De har det på samme måde som os. Det er klart, at når du som skandinavisk hold ikke har spillet en officiel kamp i to måneder, bliver det en anelse usikkert. Folk har været på ferie, og hvor står man?

– Men jeg synes, vi er tæt på 100 procent. Jeg kan se, at relationerne spillerne imellem bliver bedre og bedre, og som træner er du sindssygt begejstret for en opstart, fordi du kan træne og nørde tingene igennem. Og så er United-kampene en fed gulerod og afslutning på opstarten for spillerne , siger Jess Thorup til tipsbladet.dk.

FC Midtjyllands cheftræner har i opstarten for alvor kunnet sætte sit præg på tingene i FC Midtjylland. I sommer kom han ind og blev straks kastet i aktion med mange kampe, således at det var svært at ændre på for meget. Nu har han altså haft muligheden for at justere, hvor han ønsker det. Det begejstrer.

– I efteråret spillede vi 31 kampe på kort tid, og vi klarede os fantastisk. Vi gik videre i Europa, og vi holdt skruen i vandet i Superligaen. Vi var udfordret på mange parametre.

– Jeg har glædet mig meget til denne periode, fordi vi har mulighed for at præge det endnu mere og udvikle os. Det er både offensivt og defensivt. Alle trænere med respekt for sig selv vil, at man forbedrer sig over hele linjen, så vi skal rundt om det hele. Så er der nogle ting, der skal finjusteres. Det er ingen hemmelighed, at jeg gerne ser, at vi bliver bedre med bolden og skarpere i alle facetter, siger Jess Thorup.

FC Midtjylland spiller senere tirsdag mod Malmö FF, inden klubben rejser hjem til Danmark. Her spilles lørdag mod AC Horsens. Det er sidste testkamp, inden Europa League-kampen mod Manchester United.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse