Tidligere på dagen satte vi på Tipsbladet et hold af Randers FC’s bedste udlændinge gennem tiden, og her var Issah Ahmed blandt de udvalgte. Der var dog ikke meget til hans første træning, der tydede på, at han skulle blive en gevinst for klubben.
Søren Pedersen, daværende Randers-spiller og nuværende sportsdirektør, smågriner ved tanken om Ahmeds første tur på træningsbanen med de nye holdkammerater tilbage i 2006.
– Den har vi grinet ad mange gange. Vi trænede på kunstgræs i Århus, det var under Lars Olsen. Vi troede, det var løgn. Vi troede, han havde hentet en, der slet ikke kunne spille fodbold. Han var helt ved siden af sig selv og kunne slet ikke ramme bolden, husker Pedersen.
Issah Ahmed var ikke nogen storslået tekniker, men han var bomstærk og umulig at vinde en fysisk duel med. Efterhånden hævede han niveauet til træning, men måske skulle spændingsniveauet have haft et nøk ned.
– Issah var en kriger af guds nåde, og han trænede, som han spillede kamp, så det var med at få benskinner på, når han var med. Han gik til den. Han var ikke den bedste fodboldspiller, men en rigtig fighter. Det husker jeg ham for. Og så det med, at man altid skulle hoppe, når han kom flyvende, siger Søren Pedersen med et grin.
Han nåede at spille på hold med fire af de 11 spillere, Tipsbladet har udvalgt blandt Randers’ bedste udlændinge. Foruden Ahmed gjaldt det Tidiane Sané, Djiby Fall og Yura Movsisyan.
Hvor Ahmed var kropumulig til sin første træning, var Movsisyan den bedste fra dag ét.
– Han havde en vanvittig pakke, og det var tydeligt for alle, at han var for god til Superligaen. Det var tydeligt fra start af. Han havde power, fysik og en god afslutningsfærdighed, siger Pedersen.
De falske danskere
Sportsdirektøren har desuden hentet tre af de øvrige spillere på Tipsbladets udvalgte udlændingehold. Det drejer sig om Björn Kopplin, Simon Piesinger og Tosin Kehinde.
– Af dem, der er på dit hold, er Tosin en af dem med det størst talent, jeg har oplevet i Randers.
Er hans talent til at blive lige så god som Movsisyan?
– Det er det bestemt. Yura havde meget slutprodukt, og Tosin havde ikke spillet mange seniorkampe endnu, da han kom hertil. Potentialet hos Tosin er til at blive en bedre spiller end Yura. Det er to forskellige positioner og opgaver for et hold, men fodboldteknisk og underholdningsmæssigt ser jeg ham blive bedre.
Randers’ sportsdirektør fremhæver desuden en udlænding, som ikke er på Tipsbladets hold, men som særligt med sin rolle uden for banen er en nøglefigur i klubben.
– Marvin Egho er en rigtig god leder uden for banen og har god hånd om udlændingegruppen og sørger for, at de kommer til orde. På den måde er han også god for integrationen, siger Søren Pedersen.
Og den er vigtig, integrationen. For det er som regel sværere at hente udenlandske spillere end danske, mener Pedersen, så det gælder om at sørge for, at de falder godt til.
– Nogle skal bruge længere tid på at tilrette sig. Saba (Lobjanidze, red.) brugte lang tid og blev vanvittigt god efterfølgende. Lasse Berg Johnsen brugte ingen tid og var vanvittigt god med det samme, siger han.
– Når vi går truppen igennem, betegnes faktisk Björn Kopplin, Patrik Carlgren og Lasse som danskere. Det siger noget om, hvor gode de er til at integrere sig. Så på papiret har vi flere udlændinge, end vi kan mærke i truppen, at vi har.
Hele det udvalgte hold af Randers-udlændinge ser således ud. Læs mere om det og få begrundelsen for de enkelte spillere her.

LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
NYHEDER
Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
TOPNYHED
Spottet i København
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
