Dødbolde kan vinde mesterskaber, eller det kan de i hvert fald i dansk fodbold.
Danske fodboldklubber er notorisk kendt for at have enormt godt styr på dødboldene, både når der skal angribes og forsvares. Derfor er det et enormt vigtigt parameter at have styr på, hvis man vil vinde det danske mesterskab eller overleve i Superligaen.
Og netop problemer med standardsituationerne kan være årsagen til, at FC København gav assistenttræneren Nickolai Lund, der stod for klubbens eksekvering af dødbolde, sparket.
SpilXpertens statistiker Benjamin Leander er dykket ned i, hvordan løverne har gjort det i de seneste sæsoner på dødbolde, og det er skræmmende læsning.
Både offensivt og defensivt er københavnerne markant dårligere end deres nærmeste konkurranter fra Brøndby, FC Midtjylland og AGF.
Hvis man laver en udregning, hvor scoringer for og imod modregnes, så har FC København et minus på 8 scoringer i det seneste halvandet år. I samme periode har FCM et plus på 9, AGF et plus på 5 og Brøndby et plus på 3.
Kønt ser det heller ikke ud, hvis man ser på, hvor mange hjørnespark der skal til, før der bliver scoret på hjørnespark af FC København, og hvor få der skal til, før de lukker et mål ind.
Så når man tager højde for statistikkerne, er det måske ikke verdens største overraskelse, at FC København har været nødt til at finde en anden løsning på hvem, der skal stå for deres dødbolde.
I forbindelse med opsigelsen udtaler Sune Smith-Nielsen følgende til klubbens hjemmeside:
– Nickolai har leveret et dedikeret og grundigt stykke arbejdet i F.C. København. Det vil vi gerne takke ham for. Vi har dog vurderet, at der skal skabes en anden konstellation omkring trænerteamet. Det betyder, at Nickolai stopper med det samme i F.C. København.
– Vi ønsker ham held og lykke i fremtiden, og takker ham for hans arbejde i klubben.
Nickolai Lund havde, inden han skiftede til FC København, arbejdet sammen med Jacob Neestrup i Viborg. Derudover har han været i Randers FC og Silkeborg IF i forskellige roller.
LIVE
LIVE: 8 nomineret til årets spiller i Superligaen
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
INTERVIEW