Dødbolde kan vinde mesterskaber, eller det kan de i hvert fald i dansk fodbold.
Danske fodboldklubber er notorisk kendt for at have enormt godt styr på dødboldene, både når der skal angribes og forsvares. Derfor er det et enormt vigtigt parameter at have styr på, hvis man vil vinde det danske mesterskab eller overleve i Superligaen.
Og netop problemer med standardsituationerne kan være årsagen til, at FC København gav assistenttræneren Nickolai Lund, der stod for klubbens eksekvering af dødbolde, sparket.
SpilXpertens statistiker Benjamin Leander er dykket ned i, hvordan løverne har gjort det i de seneste sæsoner på dødbolde, og det er skræmmende læsning.
Både offensivt og defensivt er københavnerne markant dårligere end deres nærmeste konkurranter fra Brøndby, FC Midtjylland og AGF.
Hvis man laver en udregning, hvor scoringer for og imod modregnes, så har FC København et minus på 8 scoringer i det seneste halvandet år. I samme periode har FCM et plus på 9, AGF et plus på 5 og Brøndby et plus på 3.
Kønt ser det heller ikke ud, hvis man ser på, hvor mange hjørnespark der skal til, før der bliver scoret på hjørnespark af FC København, og hvor få der skal til, før de lukker et mål ind.
Så når man tager højde for statistikkerne, er det måske ikke verdens største overraskelse, at FC København har været nødt til at finde en anden løsning på hvem, der skal stå for deres dødbolde.
I forbindelse med opsigelsen udtaler Sune Smith-Nielsen følgende til klubbens hjemmeside:
– Nickolai har leveret et dedikeret og grundigt stykke arbejdet i F.C. København. Det vil vi gerne takke ham for. Vi har dog vurderet, at der skal skabes en anden konstellation omkring trænerteamet. Det betyder, at Nickolai stopper med det samme i F.C. København.
– Vi ønsker ham held og lykke i fremtiden, og takker ham for hans arbejde i klubben.
Nickolai Lund havde, inden han skiftede til FC København, arbejdet sammen med Jacob Neestrup i Viborg. Derudover har han været i Randers FC og Silkeborg IF i forskellige roller.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Magiske Messi slår til igen
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT