Førte skrækstatistikker til FCK-fyring?

FC København har torsdag fyret Nickolai Lund, der stod for klubbens dødbolde, og det hænger muligvis sammen med klubbens dårlige hjørnesparksstatistik.



Dødbolde kan vinde mesterskaber, eller det kan de i hvert fald i dansk fodbold.

Danske fodboldklubber er notorisk kendt for at have enormt godt styr på dødboldene, både når der skal angribes og forsvares. Derfor er det et enormt vigtigt parameter at have styr på, hvis man vil vinde det danske mesterskab eller overleve i Superligaen.

Og netop problemer med standardsituationerne kan være årsagen til, at FC København gav assistenttræneren Nickolai Lund, der stod for klubbens eksekvering af dødbolde, sparket.

SpilXpertens statistiker Benjamin Leander er dykket ned i, hvordan løverne har gjort det i de seneste sæsoner på dødbolde, og det er skræmmende læsning.

Både offensivt og defensivt er københavnerne markant dårligere end deres nærmeste konkurranter fra Brøndby, FC Midtjylland og AGF.

Hvis man laver en udregning, hvor scoringer for og imod modregnes, så har FC København et minus på 8 scoringer i det seneste halvandet år. I samme periode har FCM et plus på 9, AGF et plus på 5 og Brøndby et plus på 3.

Kønt ser det heller ikke ud, hvis man ser på, hvor mange hjørnespark der skal til, før der bliver scoret på hjørnespark af FC København, og hvor få der skal til, før de lukker et mål ind.

Så når man tager højde for statistikkerne, er det måske ikke verdens største overraskelse, at FC København har været nødt til at finde en anden løsning på hvem, der skal stå for deres dødbolde.

I forbindelse med opsigelsen udtaler Sune Smith-Nielsen følgende til klubbens hjemmeside:

– Nickolai har leveret et dedikeret og grundigt stykke arbejdet i F.C. København. Det vil vi gerne takke ham for. Vi har dog vurderet, at der skal skabes en anden konstellation omkring trænerteamet. Det betyder, at Nickolai stopper med det samme i F.C. København.

– Vi ønsker ham held og lykke i fremtiden, og takker ham for hans arbejde i klubben.

Nickolai Lund havde, inden han skiftede til FC København, arbejdet sammen med Jacob Neestrup i Viborg. Derudover har han været i Randers FC og Silkeborg IF i forskellige roller.







LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Det var en af de værste dage

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Liverpool – Chelsea

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygter Christian Eriksen-problem

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub