Dødbolde kan vinde mesterskaber, eller det kan de i hvert fald i dansk fodbold.
Danske fodboldklubber er notorisk kendt for at have enormt godt styr på dødboldene, både når der skal angribes og forsvares. Derfor er det et enormt vigtigt parameter at have styr på, hvis man vil vinde det danske mesterskab eller overleve i Superligaen.
Og netop problemer med standardsituationerne kan være årsagen til, at FC København gav assistenttræneren Nickolai Lund, der stod for klubbens eksekvering af dødbolde, sparket.
SpilXpertens statistiker Benjamin Leander er dykket ned i, hvordan løverne har gjort det i de seneste sæsoner på dødbolde, og det er skræmmende læsning.
Både offensivt og defensivt er københavnerne markant dårligere end deres nærmeste konkurranter fra Brøndby, FC Midtjylland og AGF.
Hvis man laver en udregning, hvor scoringer for og imod modregnes, så har FC København et minus på 8 scoringer i det seneste halvandet år. I samme periode har FCM et plus på 9, AGF et plus på 5 og Brøndby et plus på 3.
Kønt ser det heller ikke ud, hvis man ser på, hvor mange hjørnespark der skal til, før der bliver scoret på hjørnespark af FC København, og hvor få der skal til, før de lukker et mål ind.
Så når man tager højde for statistikkerne, er det måske ikke verdens største overraskelse, at FC København har været nødt til at finde en anden løsning på hvem, der skal stå for deres dødbolde.
I forbindelse med opsigelsen udtaler Sune Smith-Nielsen følgende til klubbens hjemmeside:
– Nickolai har leveret et dedikeret og grundigt stykke arbejdet i F.C. København. Det vil vi gerne takke ham for. Vi har dog vurderet, at der skal skabes en anden konstellation omkring trænerteamet. Det betyder, at Nickolai stopper med det samme i F.C. København.
– Vi ønsker ham held og lykke i fremtiden, og takker ham for hans arbejde i klubben.
Nickolai Lund havde, inden han skiftede til FC København, arbejdet sammen med Jacob Neestrup i Viborg. Derudover har han været i Randers FC og Silkeborg IF i forskellige roller.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’