Førte skrækstatistikker til FCK-fyring?

FC København har torsdag fyret Nickolai Lund, der stod for klubbens dødbolde, og det hænger muligvis sammen med klubbens dårlige hjørnesparksstatistik.



Dødbolde kan vinde mesterskaber, eller det kan de i hvert fald i dansk fodbold.

Danske fodboldklubber er notorisk kendt for at have enormt godt styr på dødboldene, både når der skal angribes og forsvares. Derfor er det et enormt vigtigt parameter at have styr på, hvis man vil vinde det danske mesterskab eller overleve i Superligaen.

Og netop problemer med standardsituationerne kan være årsagen til, at FC København gav assistenttræneren Nickolai Lund, der stod for klubbens eksekvering af dødbolde, sparket.

SpilXpertens statistiker Benjamin Leander er dykket ned i, hvordan løverne har gjort det i de seneste sæsoner på dødbolde, og det er skræmmende læsning.

Både offensivt og defensivt er københavnerne markant dårligere end deres nærmeste konkurranter fra Brøndby, FC Midtjylland og AGF.

Hvis man laver en udregning, hvor scoringer for og imod modregnes, så har FC København et minus på 8 scoringer i det seneste halvandet år. I samme periode har FCM et plus på 9, AGF et plus på 5 og Brøndby et plus på 3.

Kønt ser det heller ikke ud, hvis man ser på, hvor mange hjørnespark der skal til, før der bliver scoret på hjørnespark af FC København, og hvor få der skal til, før de lukker et mål ind.

Så når man tager højde for statistikkerne, er det måske ikke verdens største overraskelse, at FC København har været nødt til at finde en anden løsning på hvem, der skal stå for deres dødbolde.

I forbindelse med opsigelsen udtaler Sune Smith-Nielsen følgende til klubbens hjemmeside:

– Nickolai har leveret et dedikeret og grundigt stykke arbejdet i F.C. København. Det vil vi gerne takke ham for. Vi har dog vurderet, at der skal skabes en anden konstellation omkring trænerteamet. Det betyder, at Nickolai stopper med det samme i F.C. København.

– Vi ønsker ham held og lykke i fremtiden, og takker ham for hans arbejde i klubben.

Nickolai Lund havde, inden han skiftede til FC København, arbejdet sammen med Jacob Neestrup i Viborg. Derudover har han været i Randers FC og Silkeborg IF i forskellige roller.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kæmpekøb retur til FC København?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe på vej i Real Madrid?

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Afslører samtale med Roony Bardghji

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Bayern München er i pokalfinalen