Han var her, der og alle vegne, da han voksede sig for stor til FC København.
Det er ikke ment i fysisk forstand, for Pep Biel synede ikke af meget, men var i Superliga-sammenhæng en fodboldmæssig gigant.
Fodboldtilværelsen efter afskeden med FCK har dog været lidt af en rutsjebanetur.
Olympiakos købte ham som bekendt i FCK for omkring 45 millioner kroner, hvor det græske eventyr startede lovende. De seneste sæsoner har dog budt på udlejninger til FC Augsburg og Charlotte FC i MLS.
Den amerikanske drøm kører lige nu på skinner, fortæller Pep Biel i et stort interview med Tipsbladet.
– Jeg har det godt i USA og nyder livet. Jeg er meget glad for at bo her og få den her oplevelse. Charlotte er en fed by og meget rolig. Folkene her er venlige, så det er en fornøjelse at være her, siger han.
Men selvom spanieren har fokus på opgaverne på banen, så kan han ikke løbe fra, at lejeaftalen udløber om få måneder, og der derfor skal træffes nogle vigtige beslutninger omkring karrieren.
– Jeg har en købsoption her, og når tiden er den rette, vil vi tale med de forskellige parter og træffe en beslutning. Lige nu er jeg fokuseret på dagligdagen og på at gøre det så godt som muligt på banen, så jeg kan hjælpe holdet. Derefter må vi se, hvad der sker.
Et skifte retur til FCK måske? Det svarer Pep Biel på lidt længere nede i artiklen.

“Zeca er en særlig person,” siger Pep Biel
Skiftet til FC København fra Real Zaragoza i sommeren 2019 var Pep Biels første transfer uden for hjemlandets grænser.
Forventningerne var tårnhøje også med tanke på, at FC København betalte et godt stykke over 30 millioner kroner for offensivstjernen – et output på seks Superliga-scoringer i sine første to sæsoner fik dog mange til at give op på ham.
– Jeg havde det lidt svært, da jeg kom til, fordi jeg heller ikke talte engelsk. Jeg ville ikke engang sige mit navn, da jeg kom, men nu kan jeg have en helt normal samtale på engelsk. Det gjorde det svært, fordi jeg ikke altid forstod træneren og mine holdkammerater.
Heldigvis var der hjælp at hente i FC København.
– Zeca, (Guillermo) Varela og Bryan Oviedo hjalp mig rigtig meget det første år, da de talte spansk. Det var rigtig godt at have dem ved min side. De kunne hjælpe mig med at forstå taktikken og alt det rundt omkring, siger Pep Biel, der stadig har kontakt til Carlos Zeca.
– Jeg har set ham, fordi Olympiakos og Panathinaikos ligger i samme by. Så vi har mødtes et par gange og spist middag sammen. Han er en helt særlig person, siger Pep Biel.
De to tidligere holdkammerater har ikke mødtes på banen endnu i Grækenland. Carlos Zeca har enten ikke været i truppen i Panathinaikos eller også har Pep Biel været udlejet.

Retur til FC København?
Pep Biel har lige nu fokus på opgaverne i Charlotte FC, hvor han i øvrigt er startet sæsonen fremragende med syv målinvolveringer i lige så mange kampe, men inden længe skal han sætte sig ned og finde ud af fremtiden.
Og kunne den ligge i FC Købenavn?
– Jeg lukker aldrig nogle døre. Fodbold er en forunderlig verden, hvor man aldrig kan vide, hvad der sker og af den grund, lukker jeg aldrig nogle døre. Man ved aldrig, lyder det fra Pep Biel.
Spanieren fortæller, at han ikke har været i dialog med FC København omkring en retur hverken nu, eller siden han forlod dem.
Skal FC København hente Pep Biel?
0 Votes
Alligevel nærer han fortsat stærke følelser for klubben.
– Jeg nød at være der, bo i København og spille for en klub som FCK. Det sidste år var fantastisk for mig og klubben, og jeg må da indrømme, at jeg er en smule forelsket i FC København, siger offensivspilleren med et grin.
Pep Biel, 28 år, noterede sig for 23 scoringer og 13 assister i Superligaen, hvor størstedelen af dem kom i løbet af det sidste halvandet år i klubben. Det blev også til et dansk mesterskab i 2022.
I afspilleren ovenfor kan du set et udpluk af spanierens scoringer fra årene i FC København.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer stopper til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
Danskerklub fyrer træneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr