Han var her, der og alle vegne, da han voksede sig for stor til FC København.
Det er ikke ment i fysisk forstand, for Pep Biel synede ikke af meget, men var i Superliga-sammenhæng en fodboldmæssig gigant.
Fodboldtilværelsen efter afskeden med FCK har dog været lidt af en rutsjebanetur.
Olympiakos købte ham som bekendt i FCK for omkring 45 millioner kroner, hvor det græske eventyr startede lovende. De seneste sæsoner har dog budt på udlejninger til FC Augsburg og Charlotte FC i MLS.
Den amerikanske drøm kører lige nu på skinner, fortæller Pep Biel i et stort interview med Tipsbladet.
– Jeg har det godt i USA og nyder livet. Jeg er meget glad for at bo her og få den her oplevelse. Charlotte er en fed by og meget rolig. Folkene her er venlige, så det er en fornøjelse at være her, siger han.
Men selvom spanieren har fokus på opgaverne på banen, så kan han ikke løbe fra, at lejeaftalen udløber om få måneder, og der derfor skal træffes nogle vigtige beslutninger omkring karrieren.
– Jeg har en købsoption her, og når tiden er den rette, vil vi tale med de forskellige parter og træffe en beslutning. Lige nu er jeg fokuseret på dagligdagen og på at gøre det så godt som muligt på banen, så jeg kan hjælpe holdet. Derefter må vi se, hvad der sker.
Et skifte retur til FCK måske? Det svarer Pep Biel på lidt længere nede i artiklen.

“Zeca er en særlig person,” siger Pep Biel
Skiftet til FC København fra Real Zaragoza i sommeren 2019 var Pep Biels første transfer uden for hjemlandets grænser.
Forventningerne var tårnhøje også med tanke på, at FC København betalte et godt stykke over 30 millioner kroner for offensivstjernen – et output på seks Superliga-scoringer i sine første to sæsoner fik dog mange til at give op på ham.
– Jeg havde det lidt svært, da jeg kom til, fordi jeg heller ikke talte engelsk. Jeg ville ikke engang sige mit navn, da jeg kom, men nu kan jeg have en helt normal samtale på engelsk. Det gjorde det svært, fordi jeg ikke altid forstod træneren og mine holdkammerater.
Heldigvis var der hjælp at hente i FC København.
– Zeca, (Guillermo) Varela og Bryan Oviedo hjalp mig rigtig meget det første år, da de talte spansk. Det var rigtig godt at have dem ved min side. De kunne hjælpe mig med at forstå taktikken og alt det rundt omkring, siger Pep Biel, der stadig har kontakt til Carlos Zeca.
– Jeg har set ham, fordi Olympiakos og Panathinaikos ligger i samme by. Så vi har mødtes et par gange og spist middag sammen. Han er en helt særlig person, siger Pep Biel.
De to tidligere holdkammerater har ikke mødtes på banen endnu i Grækenland. Carlos Zeca har enten ikke været i truppen i Panathinaikos eller også har Pep Biel været udlejet.

Retur til FC København?
Pep Biel har lige nu fokus på opgaverne i Charlotte FC, hvor han i øvrigt er startet sæsonen fremragende med syv målinvolveringer i lige så mange kampe, men inden længe skal han sætte sig ned og finde ud af fremtiden.
Og kunne den ligge i FC Købenavn?
– Jeg lukker aldrig nogle døre. Fodbold er en forunderlig verden, hvor man aldrig kan vide, hvad der sker og af den grund, lukker jeg aldrig nogle døre. Man ved aldrig, lyder det fra Pep Biel.
Spanieren fortæller, at han ikke har været i dialog med FC København omkring en retur hverken nu, eller siden han forlod dem.
Skal FC København hente Pep Biel?
0 Votes
Alligevel nærer han fortsat stærke følelser for klubben.
– Jeg nød at være der, bo i København og spille for en klub som FCK. Det sidste år var fantastisk for mig og klubben, og jeg må da indrømme, at jeg er en smule forelsket i FC København, siger offensivspilleren med et grin.
Pep Biel, 28 år, noterede sig for 23 scoringer og 13 assister i Superligaen, hvor størstedelen af dem kom i løbet af det sidste halvandet år i klubben. Det blev også til et dansk mesterskab i 2022.
I afspilleren ovenfor kan du set et udpluk af spanierens scoringer fra årene i FC København.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT