Han var her, der og alle vegne, da han voksede sig for stor til FC København.
Det er ikke ment i fysisk forstand, for Pep Biel synede ikke af meget, men var i Superliga-sammenhæng en fodboldmæssig gigant.
Fodboldtilværelsen efter afskeden med FCK har dog været lidt af en rutsjebanetur.
Olympiakos købte ham som bekendt i FCK for omkring 45 millioner kroner, hvor det græske eventyr startede lovende. De seneste sæsoner har dog budt på udlejninger til FC Augsburg og Charlotte FC i MLS.
Den amerikanske drøm kører lige nu på skinner, fortæller Pep Biel i et stort interview med Tipsbladet.
– Jeg har det godt i USA og nyder livet. Jeg er meget glad for at bo her og få den her oplevelse. Charlotte er en fed by og meget rolig. Folkene her er venlige, så det er en fornøjelse at være her, siger han.
Men selvom spanieren har fokus på opgaverne på banen, så kan han ikke løbe fra, at lejeaftalen udløber om få måneder, og der derfor skal træffes nogle vigtige beslutninger omkring karrieren.
– Jeg har en købsoption her, og når tiden er den rette, vil vi tale med de forskellige parter og træffe en beslutning. Lige nu er jeg fokuseret på dagligdagen og på at gøre det så godt som muligt på banen, så jeg kan hjælpe holdet. Derefter må vi se, hvad der sker.
Et skifte retur til FCK måske? Det svarer Pep Biel på lidt længere nede i artiklen.

“Zeca er en særlig person,” siger Pep Biel
Skiftet til FC København fra Real Zaragoza i sommeren 2019 var Pep Biels første transfer uden for hjemlandets grænser.
Forventningerne var tårnhøje også med tanke på, at FC København betalte et godt stykke over 30 millioner kroner for offensivstjernen – et output på seks Superliga-scoringer i sine første to sæsoner fik dog mange til at give op på ham.
– Jeg havde det lidt svært, da jeg kom til, fordi jeg heller ikke talte engelsk. Jeg ville ikke engang sige mit navn, da jeg kom, men nu kan jeg have en helt normal samtale på engelsk. Det gjorde det svært, fordi jeg ikke altid forstod træneren og mine holdkammerater.
Heldigvis var der hjælp at hente i FC København.
– Zeca, (Guillermo) Varela og Bryan Oviedo hjalp mig rigtig meget det første år, da de talte spansk. Det var rigtig godt at have dem ved min side. De kunne hjælpe mig med at forstå taktikken og alt det rundt omkring, siger Pep Biel, der stadig har kontakt til Carlos Zeca.
– Jeg har set ham, fordi Olympiakos og Panathinaikos ligger i samme by. Så vi har mødtes et par gange og spist middag sammen. Han er en helt særlig person, siger Pep Biel.
De to tidligere holdkammerater har ikke mødtes på banen endnu i Grækenland. Carlos Zeca har enten ikke været i truppen i Panathinaikos eller også har Pep Biel været udlejet.

Retur til FC København?
Pep Biel har lige nu fokus på opgaverne i Charlotte FC, hvor han i øvrigt er startet sæsonen fremragende med syv målinvolveringer i lige så mange kampe, men inden længe skal han sætte sig ned og finde ud af fremtiden.
Og kunne den ligge i FC Købenavn?
– Jeg lukker aldrig nogle døre. Fodbold er en forunderlig verden, hvor man aldrig kan vide, hvad der sker og af den grund, lukker jeg aldrig nogle døre. Man ved aldrig, lyder det fra Pep Biel.
Spanieren fortæller, at han ikke har været i dialog med FC København omkring en retur hverken nu, eller siden han forlod dem.
Skal FC København hente Pep Biel?
0 Votes
Alligevel nærer han fortsat stærke følelser for klubben.
– Jeg nød at være der, bo i København og spille for en klub som FCK. Det sidste år var fantastisk for mig og klubben, og jeg må da indrømme, at jeg er en smule forelsket i FC København, siger offensivspilleren med et grin.
Pep Biel, 28 år, noterede sig for 23 scoringer og 13 assister i Superligaen, hvor størstedelen af dem kom i løbet af det sidste halvandet år i klubben. Det blev også til et dansk mesterskab i 2022.
I afspilleren ovenfor kan du set et udpluk af spanierens scoringer fra årene i FC København.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
AGF mangler flere profiler mod OB
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
DAGENS SPILFORSLAG