Er han det nyeste skud på stammen?
Meget kunne godt tyde på det, efter Laurits Pedersen mod FC Midtjylland fik sin første Superliga-startplads for Randers.
Den 19-årige midtbanespiller overraskede fleste, da han leverede en præstation, der sikrede ham en plads på rundens hold.
De efterfølgende dage har været ret vilde, fortæller den unge spiller til Tipsbladet.
– Jeg er meget glad for kampen, resultatet og hele oplevelsen. Rasmus (Bertelsen, red.) skrev til mig et par dage inden, at jeg skulle starte inde, så jeg havde god tid til at forberede mig. Det var en virkelig dejlig besked at få.
– Det er selvfølgelig altid fedt at spille og få som mange minutter som muligt, men at starte på banen, når man ikke har prøvet det før, er kæmpestort. Det gør det ekstra specielt, at det er mod FC Midtjylland. Ikke bare fordi vi har haft en dårlig statistik mod dem, men det er måske også Danmarks bedste hold, og det gør det til en endnu bedre følelse, at vi så vinder over dem.
– Det er sindssygt fedt at slå FC Midtjylland, så vi kan vise, at vi ikke bare er med i top seks for bare at være her. Vi er her for at opnå noget og stile efter de sjove pladser, siger Laurits Pedersen.
Den flotte præstation har gjort, at telefonen har været aldeles varm efter hans startdebut.
– Det har givet virkelig meget blod på tanden, og det er noget, man gerne vil prøve at gøre hver gang. Jeg vil gerne have så meget spilletid som muligt, så det har helt sikkert gjort mig sulten efter mere.
– Der har været mange fede reaktioner efterfølgende. Der har været mange, der har skrevet og kommenteret på det, så det har været dejligt. Folk har været virkelig gode og søde til at sige tillykke og så videre, siger den 19-årige Randers-spiller.
Artiklen fortsætter under billedet.

Forhandlede kontrakt med sin far
I slutningen af 2024 fik Laurits Pedersen ny kontrakt i Randers. Men kontraktforlængelsen var en smule atypisk for den unge spiller.
Laurits Pedersen er nemlig søn af klubbens sportschef Søren Pedersen, der sad for enden af forhandlingsbordet, da kontrakten skulle på plads.
Men alt forløb helt fint, fortæller Laurits Pedersen, der ikke selv var med til meget af forhandlingsprocessen.
– Det var ikke så meget mig, der stod for det. Jeg overlod det til min agent, så det var ham, der sad med det. Jeg tog hele dialogen gennem ham, men det var stadig en speciel situation.
– Jeg sad kun med til allersidst, inden der skulle skrive under, så jeg fik bare information undervejs af min agent. Han briefede mig om, hvad de snakkede om og hvordan og hvorledes. Så kunne jeg give mine input, som han kunne gå videre med, siger Laurits Pedersen.
Laurits Pedersen kan få sin anden Superliga-startplads, når Randers søndag møder FC Nordsjælland.

Kæmpetransfer? ‘Jeg forventer, han skifter’

Vækker opsigt: Pep Guardiola går amok

Sylter Inter Coppa Italia-semifinalen?

– Han ved godt, at det er noget skidt

I flæsket på Nicolai Poulsen: Det er torskedumt

Koster 545 mio. – vil til Manchester United

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

Hoff Thorup under pres – Wilshere kan afløse ham

Her er fem bud på en ny AaB-træner

Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken

Kvistgaarden forklarer: ‘Nogle rigtig søde øjne’

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

FCK på plads i Sverige – kiggede på venstre back

Hev fat i Achouri: Vi kender jo Felix Beijmo

En genistreg af dimensioner, Neestrup!

Sky Sport: ‘PC’ vil hente Neestrup

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt
Kære FC København: Hvad venter I på?

I dialog med Brøndby

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

‘Hvad tror du selv? Ingen kommentarer!’

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

Brandvarme Makienok sænker OB

Så presset er din Superliga-klub

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Hyldes af Christian Eriksen

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske!

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

En umulig mission at holde på ham

Pønser på at hente Marcus Rashford

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Det er forfærdeligt!’

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Kompleks frustrerer Thomasberg: ‘Forfærdeligt’

FCN-stjerne: Vi kan 100 procent vinde mesterskabet

Han havde en decideret katastrofal dag på kontoret

Fredericia kan dufte Superligaen