Er han det nyeste skud på stammen?
Meget kunne godt tyde på det, efter Laurits Pedersen mod FC Midtjylland fik sin første Superliga-startplads for Randers.
Den 19-årige midtbanespiller overraskede fleste, da han leverede en præstation, der sikrede ham en plads på rundens hold.
De efterfølgende dage har været ret vilde, fortæller den unge spiller til Tipsbladet.
– Jeg er meget glad for kampen, resultatet og hele oplevelsen. Rasmus (Bertelsen, red.) skrev til mig et par dage inden, at jeg skulle starte inde, så jeg havde god tid til at forberede mig. Det var en virkelig dejlig besked at få.
– Det er selvfølgelig altid fedt at spille og få som mange minutter som muligt, men at starte på banen, når man ikke har prøvet det før, er kæmpestort. Det gør det ekstra specielt, at det er mod FC Midtjylland. Ikke bare fordi vi har haft en dårlig statistik mod dem, men det er måske også Danmarks bedste hold, og det gør det til en endnu bedre følelse, at vi så vinder over dem.
– Det er sindssygt fedt at slå FC Midtjylland, så vi kan vise, at vi ikke bare er med i top seks for bare at være her. Vi er her for at opnå noget og stile efter de sjove pladser, siger Laurits Pedersen.
Den flotte præstation har gjort, at telefonen har været aldeles varm efter hans startdebut.
– Det har givet virkelig meget blod på tanden, og det er noget, man gerne vil prøve at gøre hver gang. Jeg vil gerne have så meget spilletid som muligt, så det har helt sikkert gjort mig sulten efter mere.
– Der har været mange fede reaktioner efterfølgende. Der har været mange, der har skrevet og kommenteret på det, så det har været dejligt. Folk har været virkelig gode og søde til at sige tillykke og så videre, siger den 19-årige Randers-spiller.
Artiklen fortsætter under billedet.

Forhandlede kontrakt med sin far
I slutningen af 2024 fik Laurits Pedersen ny kontrakt i Randers. Men kontraktforlængelsen var en smule atypisk for den unge spiller.
Laurits Pedersen er nemlig søn af klubbens sportschef Søren Pedersen, der sad for enden af forhandlingsbordet, da kontrakten skulle på plads.
Men alt forløb helt fint, fortæller Laurits Pedersen, der ikke selv var med til meget af forhandlingsprocessen.
– Det var ikke så meget mig, der stod for det. Jeg overlod det til min agent, så det var ham, der sad med det. Jeg tog hele dialogen gennem ham, men det var stadig en speciel situation.
– Jeg sad kun med til allersidst, inden der skulle skrive under, så jeg fik bare information undervejs af min agent. Han briefede mig om, hvad de snakkede om og hvordan og hvorledes. Så kunne jeg give mine input, som han kunne gå videre med, siger Laurits Pedersen.
Laurits Pedersen kan få sin anden Superliga-startplads, når Randers søndag møder FC Nordsjælland.

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Officielt: FC København henter Suzuki

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

På vej til Superligaen?

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

De henter Christian Gytkjær

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Bekræfter interesse

Går i flæsket på Erik ten Hag

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Vil af med dansk keeper

FC København henter stortalent i Malmö FF

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Vallys er åben for BIF-forlængelse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Flere klubber byder på Midtjylland-emne