RANDERS (Tipsbladet): Hvad skal der ske med Mohammed Fuseini, efter lejeaftalen i Randers FC nu reelt er udløbet?
Mens topklubberne i Superligaen ledere efter cheftrænere, sportsdirektører og indkøb i den tocifrede millionklasse, er der også store beslutninger at træffe længere nede i hierarkiet i Superligaen, og én af dem ligger i hænderne på Randers FC, Mohammed Fuseini og dennes agent, og Sturm Graz.
Med en frikøbsklausul som del af lejeaftalen omkring en håndfuld millioner kroner og klare signaler fra Sturm Graz om, at man er frisk på at sælge, kunne det synes ligetil, men nogen aftale er der ikke kommet endnu.
Fuseini er hurtigt blevet et navn, rivalerne i Superligaen lægger mærke til, og i hjemlandet Ghana bliver den tidligere Right To Dream-spillers meritter også bemærket.
– Jeg får mange notifikationer for tiden. Folk siger, jeg gør det godt, jeg får mange sms'er, hvor folk opmuntrer mig til at klø på og blive ved med at gøre det godt. Og det sætter jeg stor pris på, jeg lever for at spille godt og gøre folk glade, siger Mohammed Fuseini til Tipsbladet.

– Journalisterne derhjemme er også begyndt at følge meget med. Jeg bliver pushet i opslag og fulgt meget, og det sætter jeg pris på. Det er et virkelig fodboldbegejstret land, siger Fuseini.
Forwarden tilbragte mange år i Right To Dreams ungdomsakademi i Ghana og kendte på forhånd Danmark fra adskillige ture til og med FC Nordsjælland og klubbens unge spillere.
Og den gamle kammerat Kamaldeen Sulemana, der lige er rykket tilbage op i Premier League med Southampton, har fulgt godt med i foråret, hvor Fuseini i Superligaen.

– Jeg får masser af beskeder især fra Kamaldeen. Han støtter mig og roser mig for, hvordan jeg har klaret mig. Han vil have mig til at blive ved og score flere mål, siger Mohammed Fuseini, der sætter pris på det første halve år i Randers.
– Det har været så godt. Jeg fandt mig hurtigt til rette, og det har været en rigtig god halvsæson for mig.
Randers FC håber på aftaler med de to tidligere Right To Dream-spillere Mohammed Fuseini og Lasso Coulibaly, der er lejet af henholdsvis Sturm Graz og FC Nordsjælland, og med Patrik Calgren, der har et kontrakttilbud fra Randers liggende, mens målmanden overvejer, om han skal fortsætte i en af de andre klubber, der byder sig til her ved kontraktudløb.
Mohammed Fuseini har kontrakt med Sturm Graz indtil sommeren 2026.
MEDIE
Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd
INTERVIEW
Overvejede at sige op
TOPNYHED
Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?
NYHEDER
Opdagede særlig detalje under Runes operation
TOPNYHED
Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
FC København-transfer går hele verden rundt
Her er de tre bedste akademier i Danmark
Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime
KARAKTERER
FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!
Brøndby kan blive ramt af forbud
NYHEDER
Krævet fyret efter nedslagtning
Afløser skadede landsholdsstjerner
Dreyer kæmper med Messi om stor pris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem
AFSLØRING
Dansk klub får stort beløb efter vild klausul
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
LIGE NU
Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset
NYHEDER
Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’
MEDIE
Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet
EKSKLUSIVT
Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef
NYHEDER
Brøndby-profil træner ikke med
NYHEDER
‘Det var exceptionelt’
TOPNYHED
Bekymrende nyt fra Vejle
HELT VILDT
Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video
STORT INTERVIEW
Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!
TOPNYHED
Rasende på Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Stoppede som 23-årig efter tilbud fra podcastvært
NYHEDER
Godt nyt
NYHEDER
– Går for langt hvis jeg snakker om det nu
TOPNYHED
‘Det var en fejl i transfervinduet’
Dansker skifter cykelhold
NYHEDER
‘Nok den sidste sæson hos FCK’
Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet
HELT VILDT
Wow – FC Midtjylland fører hele Europa League
NYHEDER
Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’
INTERVIEW
Taylor Swift til Brøndby?
Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer
EKSKLUSIVT
‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’
TOPNYHED
Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med
17-årige Karl slår rekord
Superligachef: Det rammer ikke tv-aftalen
Mørke afbryder turnering – dansker fører
Agent rasede – nu er hun tilbage på landsholdet
HELT VILDT
Slagtes af medier efter ‘det største chok’
DAGENS SPILFORSLAG
Pariserbøf med Kanariefugle som dessert
HELT VILDT
Nej, nej, nej! Kæmpe Niels Frederiksen-ydmygelse
HELT VILDT
Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr
Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League
NYHEDER
Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland
NYHEDER