Den 22-årige stopper Frederik Winther blev hentet til Brøndby IF på en lejeaftale fra tyske FC Augsburg i januar.
Den tidligere Lyngby-spiller blev en fast bestanddel af forsvaret og en vigtig spiller for Brøndby-defensiven, men i næste sæson er han ikke at finde på Brøndby Stadion.
Brøndby havde første træning efter pausen mandag, og klubben meddelte, at Winther rejser tilbage til Tyskland.
I et interview med Tipsbladet fortæller stopperen, at han har et mål om at slå til i Bundesliga-klubben.
– Det har hele tiden været planen, at jeg skulle tilbage, og det har jeg egentlig også været indstillet på. Man skal aldrig sige aldrig i fodboldverdenen, så man vidste jo ikke, om det var det, der skulle ske. Planen er dog ikke blevet ændret, og jeg skal tilbage nu.
– Jeg kommer ind på holdet bedre stillet end før. Jeg skal tilbage og gøre alt, hvad jeg kan, for at fortsætte med at spille, det er det, man ønsker som fodboldspiller.
Har du talt med Augsburg-træneren?
– Det har jeg, både i vinters, da jeg tog afsted, og nu. Han ville gerne have mig tilbage igen, og det er selvfølgelig dejligt, men det handler om, hvordan jeg gør det. Jeg føler, jeg kan være en del af projektet i Augsburg, hvis jeg præsterer som jeg skal.
– De (Augsburg, red.) har været glade for, at lejeopholdet er gået godt, og jeg har spillet meget. Det var det vigtigste.
Stopperen sætter også et par ord på tiden i Vestegnsklubben.
– Det har været rigtig fedt, jeg har været virkelig glad for at være i Brøndby, og det har været seks gode måneder med en masse spilletid.
– Jeg synes, jeg spillede på den måde, jeg gerne ville. Det blev bedre og bedre, og jeg lærte rigtig mange ting og fik meget med derfra, så det har været lige præcis, som det skal være.
Winther har kontraktudløb med Augsburg i 2025.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT