Superliga Mathias Høj Jensen

Forlænger kontrakt i Superliga-klub

Foto: Getty Images

AaB har skrevet under på en kontraktforlængelse med en af klubbens talenter.

Af Mathias Høj Jensen

Oliver Ross har forlænget sin kontrakt med AaB.

Det skriver klubben på sin hjemmeside.

Den 17-årige offensivspiller har forlænget samarbejdet med den nordjyske Superliga-klub frem til sommeren 2025.

- Jeg er enormt stolt over, at jeg nu bliver en fast del af Superligatruppen. Det er det, jeg har drømt om og kæmpet for i mange år. Nu har jeg været med omkring holdet i et lille års tid, og jeg har fået lov til at spille en del Superligakampe her i foråret, så jeg er glad for, at jeg har bevist, at jeg skal være med i truppen permanent. Det er megafedt, siger Oliver Ross.

Oliver Ross fik debut for AaBs førstehold tilbage i marts.

Nu er det 17-årige talent noteret for 12 officielle førsteholdskampe og to mål i den bolsjestribede trøje.

- Oliver har gennemgået en eksplosiv udvikling, hvilket også, selvom han blot er 17 år, er blevet belønnet med en del spilletid i foråret. Som type er Oliver meget komplet, og han kan dække de fleste postioner både på midtbanen og i angrebet, og sågår har han også været nede og afløse i højre forsvarsside, fortæller klubbens sportschef Inge Andre Olsen.

Udover opgaverne i AaB har Oliver Ross også ti ungdomslandskampe for Danmark på CV'et.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.