Forlænger Patrick Mortensen i AGF? Her er status

Det var en optimistisk Patrick Mortensen, Tipsbladet mødte til torsdagens træning i AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Selv om den ikke længere står på milde temperaturer i Sydspanien, er det stadig en flot fodbolddag i Århus.

Under en blå himmel træner AGF’s førstehold, mens det nærliggende stadion stort set er jævnet med jorden forud for dette og næste års storstilede, dyre byggeri.

Lørdag eftermiddag skal AGF’erne spille på deres hjemmebane i de næste to år i Vejlby i den nordlige del af byen, hvor FC København er på besøg.

Patrick Mortensen ligner førstevalget til ‘striker’-positionen igen i foråret, hvor angriberen jagter at nå op på 100 Superliga-mål.

Men det overskygges reelt spørgsmålet om ‘Paddys’ kontrakt, og om han og AGF fortsætter sammen.

Fornemmelsen i byen er overvejende, at samarbejdet vil og skal fortsætte, men på hvilken måde og hvilke vilkår, og om et stop for samarbejdet er en reel mulighed, holder AGF og Patrick Mortensen tæt til kroppen.

Et par holdkammerater joker med, at ‘Paddy’ skal have fire år til i Århus, og selv om det med garanti ikke sker, er angriberen optimistisk omkring situationen.

– Det er ikke så meget nyt. Jeg har haft en god preseason, hvor jeg har trænet. Vi er i en positiv dialog, og jeg er rimelig fortrøstningsfuld, hvad end det ender med. Så mit fokus er kun på, at vi skal være i en positiv dialog, og at vi skal slutte godt af i preseason med kampen mod FCK på lørdag, før det går løs i næste weekend, siger Patrick Mortensen til Tipsbladet.

Og den halvsæson, der venter forude, glæder angriberen sig til.

– Vi går ud og jagter det, ligesom jeg tror, mange andre hold gør og har store drømme. Det skal man også have, siger Patrick Mortensen.

Patrick Mortensen har ved flere lejligheder fortalt om, hvor glad han og familien er for Århus, og det lader bestemt ikke til, at angriberen ligesom mange andre fodboldspillere fra Storkøbenhavn før ham har travlt med at flytte fra sin jyske arbejdsgiver til hovedstaden, så snart den mindste mulighed opstår.

Læs, hvad AGF-fodbolddirektør Carsten V. Jensen torsdag havde at sige om kontraktforlængelser i AGF

Men hvordan fremtiden bliver, det ved Patrick Mortensen ikke endnu, og han vil gerne have mest muligt ud af det, der er tilbage i karrieren som fodboldspiller.

– Jeg tænker jo selvfølgelig over det i takt med, at jeg er blevet ældre. Men det er også vigtigt for mig at sige, at jeg prøver at nyde det i de sidste par år, jeg har tilbage i karrieren som spiller. Jeg vil virkelig være til stede og suge det hele til mig. Jeg er yderst taknemmelig hver gang, jeg går på arbejde. For jeg ved, at det ikke kommer tilbage, og det er et vanvittigt fedt liv. Jeg vil ikke stå tilbage bagefter og have fornemmelsen, at jeg brugte for meget energi på at tænke over, hvad der skulle ske. Jeg er sikker på, at med de kvaliteter, jeg har, skal jeg nok finde noget at lave, siger Patrick Mortensen.

Patrick Mortensen har scoret i alt 95 Superliga-mål for primært AGF og sekundært Lyngby, mens han ikke fik scoret i ligaen i sine få indhop som helt ung angriber i Brøndby IF.







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Nu forklarer Noah Nartey

Skal denne angriber nu til Superligaen?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Sådan har du aldrig set dem før



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Interessant afsløring

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Enorme Superliga-talenter udtaget

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Kevin Diks skriver historie

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Manchester City – Real Madrid

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse