ÅRHUS (Tipsbladet): Selv om den ikke længere står på milde temperaturer i Sydspanien, er det stadig en flot fodbolddag i Århus.
Under en blå himmel træner AGF’s førstehold, mens det nærliggende stadion stort set er jævnet med jorden forud for dette og næste års storstilede, dyre byggeri.
Lørdag eftermiddag skal AGF’erne spille på deres hjemmebane i de næste to år i Vejlby i den nordlige del af byen, hvor FC København er på besøg.
Patrick Mortensen ligner førstevalget til ‘striker’-positionen igen i foråret, hvor angriberen jagter at nå op på 100 Superliga-mål.
Men det overskygges reelt spørgsmålet om ‘Paddys’ kontrakt, og om han og AGF fortsætter sammen.
Fornemmelsen i byen er overvejende, at samarbejdet vil og skal fortsætte, men på hvilken måde og hvilke vilkår, og om et stop for samarbejdet er en reel mulighed, holder AGF og Patrick Mortensen tæt til kroppen.

Et par holdkammerater joker med, at ‘Paddy’ skal have fire år til i Århus, og selv om det med garanti ikke sker, er angriberen optimistisk omkring situationen.
– Det er ikke så meget nyt. Jeg har haft en god preseason, hvor jeg har trænet. Vi er i en positiv dialog, og jeg er rimelig fortrøstningsfuld, hvad end det ender med. Så mit fokus er kun på, at vi skal være i en positiv dialog, og at vi skal slutte godt af i preseason med kampen mod FCK på lørdag, før det går løs i næste weekend, siger Patrick Mortensen til Tipsbladet.
Og den halvsæson, der venter forude, glæder angriberen sig til.
– Vi går ud og jagter det, ligesom jeg tror, mange andre hold gør og har store drømme. Det skal man også have, siger Patrick Mortensen.
Patrick Mortensen har ved flere lejligheder fortalt om, hvor glad han og familien er for Århus, og det lader bestemt ikke til, at angriberen ligesom mange andre fodboldspillere fra Storkøbenhavn før ham har travlt med at flytte fra sin jyske arbejdsgiver til hovedstaden, så snart den mindste mulighed opstår.
Læs, hvad AGF-fodbolddirektør Carsten V. Jensen torsdag havde at sige om kontraktforlængelser i AGF
Men hvordan fremtiden bliver, det ved Patrick Mortensen ikke endnu, og han vil gerne have mest muligt ud af det, der er tilbage i karrieren som fodboldspiller.
– Jeg tænker jo selvfølgelig over det i takt med, at jeg er blevet ældre. Men det er også vigtigt for mig at sige, at jeg prøver at nyde det i de sidste par år, jeg har tilbage i karrieren som spiller. Jeg vil virkelig være til stede og suge det hele til mig. Jeg er yderst taknemmelig hver gang, jeg går på arbejde. For jeg ved, at det ikke kommer tilbage, og det er et vanvittigt fedt liv. Jeg vil ikke stå tilbage bagefter og have fornemmelsen, at jeg brugte for meget energi på at tænke over, hvad der skulle ske. Jeg er sikker på, at med de kvaliteter, jeg har, skal jeg nok finde noget at lave, siger Patrick Mortensen.
Patrick Mortensen har scoret i alt 95 Superliga-mål for primært AGF og sekundært Lyngby, mens han ikke fik scoret i ligaen i sine få indhop som helt ung angriber i Brøndby IF.
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED