ÅRHUS (Tipsbladet): Selv om den ikke længere står på milde temperaturer i Sydspanien, er det stadig en flot fodbolddag i Århus.
Under en blå himmel træner AGF’s førstehold, mens det nærliggende stadion stort set er jævnet med jorden forud for dette og næste års storstilede, dyre byggeri.
Lørdag eftermiddag skal AGF’erne spille på deres hjemmebane i de næste to år i Vejlby i den nordlige del af byen, hvor FC København er på besøg.
Patrick Mortensen ligner førstevalget til ‘striker’-positionen igen i foråret, hvor angriberen jagter at nå op på 100 Superliga-mål.
Men det overskygges reelt spørgsmålet om ‘Paddys’ kontrakt, og om han og AGF fortsætter sammen.
Fornemmelsen i byen er overvejende, at samarbejdet vil og skal fortsætte, men på hvilken måde og hvilke vilkår, og om et stop for samarbejdet er en reel mulighed, holder AGF og Patrick Mortensen tæt til kroppen.

Et par holdkammerater joker med, at ‘Paddy’ skal have fire år til i Århus, og selv om det med garanti ikke sker, er angriberen optimistisk omkring situationen.
– Det er ikke så meget nyt. Jeg har haft en god preseason, hvor jeg har trænet. Vi er i en positiv dialog, og jeg er rimelig fortrøstningsfuld, hvad end det ender med. Så mit fokus er kun på, at vi skal være i en positiv dialog, og at vi skal slutte godt af i preseason med kampen mod FCK på lørdag, før det går løs i næste weekend, siger Patrick Mortensen til Tipsbladet.
Og den halvsæson, der venter forude, glæder angriberen sig til.
– Vi går ud og jagter det, ligesom jeg tror, mange andre hold gør og har store drømme. Det skal man også have, siger Patrick Mortensen.
Patrick Mortensen har ved flere lejligheder fortalt om, hvor glad han og familien er for Århus, og det lader bestemt ikke til, at angriberen ligesom mange andre fodboldspillere fra Storkøbenhavn før ham har travlt med at flytte fra sin jyske arbejdsgiver til hovedstaden, så snart den mindste mulighed opstår.
Læs, hvad AGF-fodbolddirektør Carsten V. Jensen torsdag havde at sige om kontraktforlængelser i AGF
Men hvordan fremtiden bliver, det ved Patrick Mortensen ikke endnu, og han vil gerne have mest muligt ud af det, der er tilbage i karrieren som fodboldspiller.
– Jeg tænker jo selvfølgelig over det i takt med, at jeg er blevet ældre. Men det er også vigtigt for mig at sige, at jeg prøver at nyde det i de sidste par år, jeg har tilbage i karrieren som spiller. Jeg vil virkelig være til stede og suge det hele til mig. Jeg er yderst taknemmelig hver gang, jeg går på arbejde. For jeg ved, at det ikke kommer tilbage, og det er et vanvittigt fedt liv. Jeg vil ikke stå tilbage bagefter og have fornemmelsen, at jeg brugte for meget energi på at tænke over, hvad der skulle ske. Jeg er sikker på, at med de kvaliteter, jeg har, skal jeg nok finde noget at lave, siger Patrick Mortensen.
Patrick Mortensen har scoret i alt 95 Superliga-mål for primært AGF og sekundært Lyngby, mens han ikke fik scoret i ligaen i sine få indhop som helt ung angriber i Brøndby IF.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
MEDIE