Forlænger Patrick Mortensen i AGF? Her er status

Det var en optimistisk Patrick Mortensen, Tipsbladet mødte til torsdagens træning i AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Selv om den ikke længere står på milde temperaturer i Sydspanien, er det stadig en flot fodbolddag i Århus.

Under en blå himmel træner AGF’s førstehold, mens det nærliggende stadion stort set er jævnet med jorden forud for dette og næste års storstilede, dyre byggeri.

Lørdag eftermiddag skal AGF’erne spille på deres hjemmebane i de næste to år i Vejlby i den nordlige del af byen, hvor FC København er på besøg.

Patrick Mortensen ligner førstevalget til ‘striker’-positionen igen i foråret, hvor angriberen jagter at nå op på 100 Superliga-mål.

Men det overskygges reelt spørgsmålet om ‘Paddys’ kontrakt, og om han og AGF fortsætter sammen.

Fornemmelsen i byen er overvejende, at samarbejdet vil og skal fortsætte, men på hvilken måde og hvilke vilkår, og om et stop for samarbejdet er en reel mulighed, holder AGF og Patrick Mortensen tæt til kroppen.

Et par holdkammerater joker med, at ‘Paddy’ skal have fire år til i Århus, og selv om det med garanti ikke sker, er angriberen optimistisk omkring situationen.

– Det er ikke så meget nyt. Jeg har haft en god preseason, hvor jeg har trænet. Vi er i en positiv dialog, og jeg er rimelig fortrøstningsfuld, hvad end det ender med. Så mit fokus er kun på, at vi skal være i en positiv dialog, og at vi skal slutte godt af i preseason med kampen mod FCK på lørdag, før det går løs i næste weekend, siger Patrick Mortensen til Tipsbladet.

Og den halvsæson, der venter forude, glæder angriberen sig til.

– Vi går ud og jagter det, ligesom jeg tror, mange andre hold gør og har store drømme. Det skal man også have, siger Patrick Mortensen.

Patrick Mortensen har ved flere lejligheder fortalt om, hvor glad han og familien er for Århus, og det lader bestemt ikke til, at angriberen ligesom mange andre fodboldspillere fra Storkøbenhavn før ham har travlt med at flytte fra sin jyske arbejdsgiver til hovedstaden, så snart den mindste mulighed opstår.

Læs, hvad AGF-fodbolddirektør Carsten V. Jensen torsdag havde at sige om kontraktforlængelser i AGF

Men hvordan fremtiden bliver, det ved Patrick Mortensen ikke endnu, og han vil gerne have mest muligt ud af det, der er tilbage i karrieren som fodboldspiller.

– Jeg tænker jo selvfølgelig over det i takt med, at jeg er blevet ældre. Men det er også vigtigt for mig at sige, at jeg prøver at nyde det i de sidste par år, jeg har tilbage i karrieren som spiller. Jeg vil virkelig være til stede og suge det hele til mig. Jeg er yderst taknemmelig hver gang, jeg går på arbejde. For jeg ved, at det ikke kommer tilbage, og det er et vanvittigt fedt liv. Jeg vil ikke stå tilbage bagefter og have fornemmelsen, at jeg brugte for meget energi på at tænke over, hvad der skulle ske. Jeg er sikker på, at med de kvaliteter, jeg har, skal jeg nok finde noget at lave, siger Patrick Mortensen.

Patrick Mortensen har scoret i alt 95 Superliga-mål for primært AGF og sekundært Lyngby, mens han ikke fik scoret i ligaen i sine få indhop som helt ung angriber i Brøndby IF.





EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kræver flere hold i Superligaen

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

FC Midtjylland – Viborg FF

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Færdig i Real Madrid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

10. gang i træk

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt