Forlænger Patrick Mortensen i AGF? Her er status

Det var en optimistisk Patrick Mortensen, Tipsbladet mødte til torsdagens træning i AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Selv om den ikke længere står på milde temperaturer i Sydspanien, er det stadig en flot fodbolddag i Århus.

Under en blå himmel træner AGF’s førstehold, mens det nærliggende stadion stort set er jævnet med jorden forud for dette og næste års storstilede, dyre byggeri.

Lørdag eftermiddag skal AGF’erne spille på deres hjemmebane i de næste to år i Vejlby i den nordlige del af byen, hvor FC København er på besøg.

Patrick Mortensen ligner førstevalget til ‘striker’-positionen igen i foråret, hvor angriberen jagter at nå op på 100 Superliga-mål.

Men det overskygges reelt spørgsmålet om ‘Paddys’ kontrakt, og om han og AGF fortsætter sammen.

Fornemmelsen i byen er overvejende, at samarbejdet vil og skal fortsætte, men på hvilken måde og hvilke vilkår, og om et stop for samarbejdet er en reel mulighed, holder AGF og Patrick Mortensen tæt til kroppen.

Et par holdkammerater joker med, at ‘Paddy’ skal have fire år til i Århus, og selv om det med garanti ikke sker, er angriberen optimistisk omkring situationen.

– Det er ikke så meget nyt. Jeg har haft en god preseason, hvor jeg har trænet. Vi er i en positiv dialog, og jeg er rimelig fortrøstningsfuld, hvad end det ender med. Så mit fokus er kun på, at vi skal være i en positiv dialog, og at vi skal slutte godt af i preseason med kampen mod FCK på lørdag, før det går løs i næste weekend, siger Patrick Mortensen til Tipsbladet.

Og den halvsæson, der venter forude, glæder angriberen sig til.

– Vi går ud og jagter det, ligesom jeg tror, mange andre hold gør og har store drømme. Det skal man også have, siger Patrick Mortensen.

Patrick Mortensen har ved flere lejligheder fortalt om, hvor glad han og familien er for Århus, og det lader bestemt ikke til, at angriberen ligesom mange andre fodboldspillere fra Storkøbenhavn før ham har travlt med at flytte fra sin jyske arbejdsgiver til hovedstaden, så snart den mindste mulighed opstår.

Læs, hvad AGF-fodbolddirektør Carsten V. Jensen torsdag havde at sige om kontraktforlængelser i AGF

Men hvordan fremtiden bliver, det ved Patrick Mortensen ikke endnu, og han vil gerne have mest muligt ud af det, der er tilbage i karrieren som fodboldspiller.

– Jeg tænker jo selvfølgelig over det i takt med, at jeg er blevet ældre. Men det er også vigtigt for mig at sige, at jeg prøver at nyde det i de sidste par år, jeg har tilbage i karrieren som spiller. Jeg vil virkelig være til stede og suge det hele til mig. Jeg er yderst taknemmelig hver gang, jeg går på arbejde. For jeg ved, at det ikke kommer tilbage, og det er et vanvittigt fedt liv. Jeg vil ikke stå tilbage bagefter og have fornemmelsen, at jeg brugte for meget energi på at tænke over, hvad der skulle ske. Jeg er sikker på, at med de kvaliteter, jeg har, skal jeg nok finde noget at lave, siger Patrick Mortensen.

Patrick Mortensen har scoret i alt 95 Superliga-mål for primært AGF og sekundært Lyngby, mens han ikke fik scoret i ligaen i sine få indhop som helt ung angriber i Brøndby IF.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Kommer til AGF efter monstersæson

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Afgørende detalje i stor FCK-transfer



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

FC København byder på kantspiller

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby har IKKE budt

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Han er tæt på at forlade Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

‘Det er ret let at se’

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

I chok over Tottenham

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

– Det er forfærdeligt

Brøndby forhandler om stor transfer

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon