Forlænger Patrick Mortensen i AGF? Her er status

Det var en optimistisk Patrick Mortensen, Tipsbladet mødte til torsdagens træning i AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Selv om den ikke længere står på milde temperaturer i Sydspanien, er det stadig en flot fodbolddag i Århus.

Under en blå himmel træner AGF’s førstehold, mens det nærliggende stadion stort set er jævnet med jorden forud for dette og næste års storstilede, dyre byggeri.

Lørdag eftermiddag skal AGF’erne spille på deres hjemmebane i de næste to år i Vejlby i den nordlige del af byen, hvor FC København er på besøg.

Patrick Mortensen ligner førstevalget til ‘striker’-positionen igen i foråret, hvor angriberen jagter at nå op på 100 Superliga-mål.

Men det overskygges reelt spørgsmålet om ‘Paddys’ kontrakt, og om han og AGF fortsætter sammen.

Fornemmelsen i byen er overvejende, at samarbejdet vil og skal fortsætte, men på hvilken måde og hvilke vilkår, og om et stop for samarbejdet er en reel mulighed, holder AGF og Patrick Mortensen tæt til kroppen.

Et par holdkammerater joker med, at ‘Paddy’ skal have fire år til i Århus, og selv om det med garanti ikke sker, er angriberen optimistisk omkring situationen.

– Det er ikke så meget nyt. Jeg har haft en god preseason, hvor jeg har trænet. Vi er i en positiv dialog, og jeg er rimelig fortrøstningsfuld, hvad end det ender med. Så mit fokus er kun på, at vi skal være i en positiv dialog, og at vi skal slutte godt af i preseason med kampen mod FCK på lørdag, før det går løs i næste weekend, siger Patrick Mortensen til Tipsbladet.

Og den halvsæson, der venter forude, glæder angriberen sig til.

– Vi går ud og jagter det, ligesom jeg tror, mange andre hold gør og har store drømme. Det skal man også have, siger Patrick Mortensen.

Patrick Mortensen har ved flere lejligheder fortalt om, hvor glad han og familien er for Århus, og det lader bestemt ikke til, at angriberen ligesom mange andre fodboldspillere fra Storkøbenhavn før ham har travlt med at flytte fra sin jyske arbejdsgiver til hovedstaden, så snart den mindste mulighed opstår.

Læs, hvad AGF-fodbolddirektør Carsten V. Jensen torsdag havde at sige om kontraktforlængelser i AGF

Men hvordan fremtiden bliver, det ved Patrick Mortensen ikke endnu, og han vil gerne have mest muligt ud af det, der er tilbage i karrieren som fodboldspiller.

– Jeg tænker jo selvfølgelig over det i takt med, at jeg er blevet ældre. Men det er også vigtigt for mig at sige, at jeg prøver at nyde det i de sidste par år, jeg har tilbage i karrieren som spiller. Jeg vil virkelig være til stede og suge det hele til mig. Jeg er yderst taknemmelig hver gang, jeg går på arbejde. For jeg ved, at det ikke kommer tilbage, og det er et vanvittigt fedt liv. Jeg vil ikke stå tilbage bagefter og have fornemmelsen, at jeg brugte for meget energi på at tænke over, hvad der skulle ske. Jeg er sikker på, at med de kvaliteter, jeg har, skal jeg nok finde noget at lave, siger Patrick Mortensen.

Patrick Mortensen har scoret i alt 95 Superliga-mål for primært AGF og sekundært Lyngby, mens han ikke fik scoret i ligaen i sine få indhop som helt ung angriber i Brøndby IF.






Han er ny fodbolddirektør i Brøndby




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Brøndby fyrer Steve Cooper

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Kommer med frækt bud på dansk mester

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Dommerekspert: Glem det, FCK!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

AGF kan ende med millionregning, men…

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?