ÅRHUS (Tipsbladet): Selv om den ikke længere står på milde temperaturer i Sydspanien, er det stadig en flot fodbolddag i Århus.
Under en blå himmel træner AGF’s førstehold, mens det nærliggende stadion stort set er jævnet med jorden forud for dette og næste års storstilede, dyre byggeri.
Lørdag eftermiddag skal AGF’erne spille på deres hjemmebane i de næste to år i Vejlby i den nordlige del af byen, hvor FC København er på besøg.
Patrick Mortensen ligner førstevalget til ‘striker’-positionen igen i foråret, hvor angriberen jagter at nå op på 100 Superliga-mål.
Men det overskygges reelt spørgsmålet om ‘Paddys’ kontrakt, og om han og AGF fortsætter sammen.
Fornemmelsen i byen er overvejende, at samarbejdet vil og skal fortsætte, men på hvilken måde og hvilke vilkår, og om et stop for samarbejdet er en reel mulighed, holder AGF og Patrick Mortensen tæt til kroppen.

Et par holdkammerater joker med, at ‘Paddy’ skal have fire år til i Århus, og selv om det med garanti ikke sker, er angriberen optimistisk omkring situationen.
– Det er ikke så meget nyt. Jeg har haft en god preseason, hvor jeg har trænet. Vi er i en positiv dialog, og jeg er rimelig fortrøstningsfuld, hvad end det ender med. Så mit fokus er kun på, at vi skal være i en positiv dialog, og at vi skal slutte godt af i preseason med kampen mod FCK på lørdag, før det går løs i næste weekend, siger Patrick Mortensen til Tipsbladet.
Og den halvsæson, der venter forude, glæder angriberen sig til.
– Vi går ud og jagter det, ligesom jeg tror, mange andre hold gør og har store drømme. Det skal man også have, siger Patrick Mortensen.
Patrick Mortensen har ved flere lejligheder fortalt om, hvor glad han og familien er for Århus, og det lader bestemt ikke til, at angriberen ligesom mange andre fodboldspillere fra Storkøbenhavn før ham har travlt med at flytte fra sin jyske arbejdsgiver til hovedstaden, så snart den mindste mulighed opstår.
Læs, hvad AGF-fodbolddirektør Carsten V. Jensen torsdag havde at sige om kontraktforlængelser i AGF
Men hvordan fremtiden bliver, det ved Patrick Mortensen ikke endnu, og han vil gerne have mest muligt ud af det, der er tilbage i karrieren som fodboldspiller.
– Jeg tænker jo selvfølgelig over det i takt med, at jeg er blevet ældre. Men det er også vigtigt for mig at sige, at jeg prøver at nyde det i de sidste par år, jeg har tilbage i karrieren som spiller. Jeg vil virkelig være til stede og suge det hele til mig. Jeg er yderst taknemmelig hver gang, jeg går på arbejde. For jeg ved, at det ikke kommer tilbage, og det er et vanvittigt fedt liv. Jeg vil ikke stå tilbage bagefter og have fornemmelsen, at jeg brugte for meget energi på at tænke over, hvad der skulle ske. Jeg er sikker på, at med de kvaliteter, jeg har, skal jeg nok finde noget at lave, siger Patrick Mortensen.
Patrick Mortensen har scoret i alt 95 Superliga-mål for primært AGF og sekundært Lyngby, mens han ikke fik scoret i ligaen i sine få indhop som helt ung angriber i Brøndby IF.
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
TOPNYHED