Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Hvidovre-boss Peter Lassen forsøgte at gøre et transfer-kup.



VIBORG (Tipsbladet): Viborgs unge midtbanespiller Thomas Jørgensen har haft en god sæson, hvor han for første gang i en hel Superliga-sæson spiller som forventet starter.

Torsdag spiller han pokalkamp med de grønblusede mod eksklubben FC København, der kommer på besøg i Viborg og skal have revanche for et 2-3-nederlag i marts.

Thomas Jørgensen var sidste år en eftertragtet spiller oven på nogle gode måneder i en svær situation på leje i Hvidovre, der var langt efter de øvrige klubber i vinterpausen.

Hvidovre endte ikke overraskende med at rykke ned, men inden da havde direktør Peter Lassen forsøgte at lokke Thomas Jørgensen til at fortsætte i Hvidovre.

– Han er en enormt rar fyr. Han er lidt speciel, men det er på den gode måde. Og ja, han var da hurtig til at spørge, om jeg ikke lige blev lidt længere efter de første par kampe. Der man godt kunne se, at det var måske stod på nedrykning, siger Thomas Jørgensen til Tipsbladet.

Der er lagt op til et spændende opgør mellem Viborg FF og FC København torsdag aften. Foto: Alamy

– Der var han hurtig til at spørge, om jeg ikke ville hjælpe til at rykke op igen. Og der var han fast besluttet på, at de meget let ville rykke op hurtigst muligt. Så der kom lidt spørgsmål, men det er jo bare den person, han er, siger Thomas Jørgensen.

God Superliga-sæson med Viborg

På sommermarkedet havde Hvidovre ikke den fjerneste chance for at få fingre i Thomas Jørgensen, flere andre Superliga-klubber end Viborg FF kunne se en fidus i.

Det gode forhold klubberne imellem var med til at hjælpe VFF med at købe Jørgensen af FC København, og det har været et godt år, fortæller Thomas Jørgensen.

– Vi havde det svært i alle de kampe, vi spillede i Hvidovre. Der var mange nederlag, og vi havde så mange point, vi skulle have hentet. Allerede der kunne jeg mærke forskellen på at komme hertil, hvor man er et stabilt Superliga-hold, siger Thomas Jørgensen, der var glad for halvsæsonen i Hvidovre men også for nu at spille med om en pokal og Europa med Viborg.

– Det er lettere at spille på et godt niveau med mange holdkammerater, der kan noget på egen hånd, tingene har i det hele taget bare været lettere. Og det er bare enormt fedt at spille i Superligaen. Om det så var i Hvidovre eller i Viborg, så er det enormt fedt hver gang, man går ind til kamp, siger Thomas Jørgensen.

Viborg FF og FC København spiller torsdag aften klokken 19.30 i Viborg.

Se Superligaens spillerbudgetter og de store forskelle mellem klubberne her.



Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Jagtet af FCK – nu skifter han

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Lurer på dyr dansk stjerne

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Transferplanen: Tre spillere til FC København

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Stopper alle forhandlinger

Frederik Birk bryder tavsheden

Storklub lurer på Mohamed Salah

Solgt for 285 millioner

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Afsløring: FC København binder stortalent

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Pibekoncert til Thomas Frank

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Spøger i kæmpeklub

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’