Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Hvidovre-boss Peter Lassen forsøgte at gøre et transfer-kup.



VIBORG (Tipsbladet): Viborgs unge midtbanespiller Thomas Jørgensen har haft en god sæson, hvor han for første gang i en hel Superliga-sæson spiller som forventet starter.

Torsdag spiller han pokalkamp med de grønblusede mod eksklubben FC København, der kommer på besøg i Viborg og skal have revanche for et 2-3-nederlag i marts.

Thomas Jørgensen var sidste år en eftertragtet spiller oven på nogle gode måneder i en svær situation på leje i Hvidovre, der var langt efter de øvrige klubber i vinterpausen.

Hvidovre endte ikke overraskende med at rykke ned, men inden da havde direktør Peter Lassen forsøgte at lokke Thomas Jørgensen til at fortsætte i Hvidovre.

– Han er en enormt rar fyr. Han er lidt speciel, men det er på den gode måde. Og ja, han var da hurtig til at spørge, om jeg ikke lige blev lidt længere efter de første par kampe. Der man godt kunne se, at det var måske stod på nedrykning, siger Thomas Jørgensen til Tipsbladet.

Der er lagt op til et spændende opgør mellem Viborg FF og FC København torsdag aften. Foto: Alamy

– Der var han hurtig til at spørge, om jeg ikke ville hjælpe til at rykke op igen. Og der var han fast besluttet på, at de meget let ville rykke op hurtigst muligt. Så der kom lidt spørgsmål, men det er jo bare den person, han er, siger Thomas Jørgensen.

God Superliga-sæson med Viborg

På sommermarkedet havde Hvidovre ikke den fjerneste chance for at få fingre i Thomas Jørgensen, flere andre Superliga-klubber end Viborg FF kunne se en fidus i.

Det gode forhold klubberne imellem var med til at hjælpe VFF med at købe Jørgensen af FC København, og det har været et godt år, fortæller Thomas Jørgensen.

– Vi havde det svært i alle de kampe, vi spillede i Hvidovre. Der var mange nederlag, og vi havde så mange point, vi skulle have hentet. Allerede der kunne jeg mærke forskellen på at komme hertil, hvor man er et stabilt Superliga-hold, siger Thomas Jørgensen, der var glad for halvsæsonen i Hvidovre men også for nu at spille med om en pokal og Europa med Viborg.

– Det er lettere at spille på et godt niveau med mange holdkammerater, der kan noget på egen hånd, tingene har i det hele taget bare været lettere. Og det er bare enormt fedt at spille i Superligaen. Om det så var i Hvidovre eller i Viborg, så er det enormt fedt hver gang, man går ind til kamp, siger Thomas Jørgensen.

Viborg FF og FC København spiller torsdag aften klokken 19.30 i Viborg.

Se Superligaens spillerbudgetter og de store forskelle mellem klubberne her.





LIVE

LIVE: Stjerne vraget – prank gik for vidt

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

FC København sælger Nathan Trott

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Barcelona – Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Køber snart Brøndby-angriber

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige