Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Hvidovre-boss Peter Lassen forsøgte at gøre et transfer-kup.



VIBORG (Tipsbladet): Viborgs unge midtbanespiller Thomas Jørgensen har haft en god sæson, hvor han for første gang i en hel Superliga-sæson spiller som forventet starter.

Torsdag spiller han pokalkamp med de grønblusede mod eksklubben FC København, der kommer på besøg i Viborg og skal have revanche for et 2-3-nederlag i marts.

Thomas Jørgensen var sidste år en eftertragtet spiller oven på nogle gode måneder i en svær situation på leje i Hvidovre, der var langt efter de øvrige klubber i vinterpausen.

Hvidovre endte ikke overraskende med at rykke ned, men inden da havde direktør Peter Lassen forsøgte at lokke Thomas Jørgensen til at fortsætte i Hvidovre.

– Han er en enormt rar fyr. Han er lidt speciel, men det er på den gode måde. Og ja, han var da hurtig til at spørge, om jeg ikke lige blev lidt længere efter de første par kampe. Der man godt kunne se, at det var måske stod på nedrykning, siger Thomas Jørgensen til Tipsbladet.

Der er lagt op til et spændende opgør mellem Viborg FF og FC København torsdag aften. Foto: Alamy

– Der var han hurtig til at spørge, om jeg ikke ville hjælpe til at rykke op igen. Og der var han fast besluttet på, at de meget let ville rykke op hurtigst muligt. Så der kom lidt spørgsmål, men det er jo bare den person, han er, siger Thomas Jørgensen.

God Superliga-sæson med Viborg

På sommermarkedet havde Hvidovre ikke den fjerneste chance for at få fingre i Thomas Jørgensen, flere andre Superliga-klubber end Viborg FF kunne se en fidus i.

Det gode forhold klubberne imellem var med til at hjælpe VFF med at købe Jørgensen af FC København, og det har været et godt år, fortæller Thomas Jørgensen.

– Vi havde det svært i alle de kampe, vi spillede i Hvidovre. Der var mange nederlag, og vi havde så mange point, vi skulle have hentet. Allerede der kunne jeg mærke forskellen på at komme hertil, hvor man er et stabilt Superliga-hold, siger Thomas Jørgensen, der var glad for halvsæsonen i Hvidovre men også for nu at spille med om en pokal og Europa med Viborg.

– Det er lettere at spille på et godt niveau med mange holdkammerater, der kan noget på egen hånd, tingene har i det hele taget bare været lettere. Og det er bare enormt fedt at spille i Superligaen. Om det så var i Hvidovre eller i Viborg, så er det enormt fedt hver gang, man går ind til kamp, siger Thomas Jørgensen.

Viborg FF og FC København spiller torsdag aften klokken 19.30 i Viborg.

Se Superligaens spillerbudgetter og de store forskelle mellem klubberne her.





LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Han er Superligaens ringeste målmand!

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Nu åbner Wind op for fremtiden

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Verdensstjerne roser Højlund



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Kasper Dolberg i choktransfer?

Superliga-ekspert i svime over FCK

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Han kan meget vel ende som en lille legende

Simeone fatter det ikke

Jakob Poulsen maner til ro

Sejr sender AGF på guldkurs

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Blandt dette årtusindes bedste

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Langer ud efter Superliga-stjerne

Færdig i Manchester City

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Juventus tager vigtig skalp

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen