Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Hvidovre-boss Peter Lassen forsøgte at gøre et transfer-kup.



VIBORG (Tipsbladet): Viborgs unge midtbanespiller Thomas Jørgensen har haft en god sæson, hvor han for første gang i en hel Superliga-sæson spiller som forventet starter.

Torsdag spiller han pokalkamp med de grønblusede mod eksklubben FC København, der kommer på besøg i Viborg og skal have revanche for et 2-3-nederlag i marts.

Thomas Jørgensen var sidste år en eftertragtet spiller oven på nogle gode måneder i en svær situation på leje i Hvidovre, der var langt efter de øvrige klubber i vinterpausen.

Hvidovre endte ikke overraskende med at rykke ned, men inden da havde direktør Peter Lassen forsøgte at lokke Thomas Jørgensen til at fortsætte i Hvidovre.

– Han er en enormt rar fyr. Han er lidt speciel, men det er på den gode måde. Og ja, han var da hurtig til at spørge, om jeg ikke lige blev lidt længere efter de første par kampe. Der man godt kunne se, at det var måske stod på nedrykning, siger Thomas Jørgensen til Tipsbladet.

Der er lagt op til et spændende opgør mellem Viborg FF og FC København torsdag aften. Foto: Alamy

– Der var han hurtig til at spørge, om jeg ikke ville hjælpe til at rykke op igen. Og der var han fast besluttet på, at de meget let ville rykke op hurtigst muligt. Så der kom lidt spørgsmål, men det er jo bare den person, han er, siger Thomas Jørgensen.

God Superliga-sæson med Viborg

På sommermarkedet havde Hvidovre ikke den fjerneste chance for at få fingre i Thomas Jørgensen, flere andre Superliga-klubber end Viborg FF kunne se en fidus i.

Det gode forhold klubberne imellem var med til at hjælpe VFF med at købe Jørgensen af FC København, og det har været et godt år, fortæller Thomas Jørgensen.

– Vi havde det svært i alle de kampe, vi spillede i Hvidovre. Der var mange nederlag, og vi havde så mange point, vi skulle have hentet. Allerede der kunne jeg mærke forskellen på at komme hertil, hvor man er et stabilt Superliga-hold, siger Thomas Jørgensen, der var glad for halvsæsonen i Hvidovre men også for nu at spille med om en pokal og Europa med Viborg.

– Det er lettere at spille på et godt niveau med mange holdkammerater, der kan noget på egen hånd, tingene har i det hele taget bare været lettere. Og det er bare enormt fedt at spille i Superligaen. Om det så var i Hvidovre eller i Viborg, så er det enormt fedt hver gang, man går ind til kamp, siger Thomas Jørgensen.

Viborg FF og FC København spiller torsdag aften klokken 19.30 i Viborg.

Se Superligaens spillerbudgetter og de store forskelle mellem klubberne her.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Røde Djævle fortærer Faraoner

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Brøndby melder duo færdig og teaser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Roser Superliga-klub: Godt set! 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF køber ham

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Belgien – Egypten

Jagter tidligere FCK-stjerne

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Blæst bagover af 18-årig

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Raser over VM-tiltag

Spanien – Kap Verde



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Tyskland – Curacao