Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Hvidovre-boss Peter Lassen forsøgte at gøre et transfer-kup.



VIBORG (Tipsbladet): Viborgs unge midtbanespiller Thomas Jørgensen har haft en god sæson, hvor han for første gang i en hel Superliga-sæson spiller som forventet starter.

Torsdag spiller han pokalkamp med de grønblusede mod eksklubben FC København, der kommer på besøg i Viborg og skal have revanche for et 2-3-nederlag i marts.

Thomas Jørgensen var sidste år en eftertragtet spiller oven på nogle gode måneder i en svær situation på leje i Hvidovre, der var langt efter de øvrige klubber i vinterpausen.

Hvidovre endte ikke overraskende med at rykke ned, men inden da havde direktør Peter Lassen forsøgte at lokke Thomas Jørgensen til at fortsætte i Hvidovre.

– Han er en enormt rar fyr. Han er lidt speciel, men det er på den gode måde. Og ja, han var da hurtig til at spørge, om jeg ikke lige blev lidt længere efter de første par kampe. Der man godt kunne se, at det var måske stod på nedrykning, siger Thomas Jørgensen til Tipsbladet.

Der er lagt op til et spændende opgør mellem Viborg FF og FC København torsdag aften. Foto: Alamy

– Der var han hurtig til at spørge, om jeg ikke ville hjælpe til at rykke op igen. Og der var han fast besluttet på, at de meget let ville rykke op hurtigst muligt. Så der kom lidt spørgsmål, men det er jo bare den person, han er, siger Thomas Jørgensen.

God Superliga-sæson med Viborg

På sommermarkedet havde Hvidovre ikke den fjerneste chance for at få fingre i Thomas Jørgensen, flere andre Superliga-klubber end Viborg FF kunne se en fidus i.

Det gode forhold klubberne imellem var med til at hjælpe VFF med at købe Jørgensen af FC København, og det har været et godt år, fortæller Thomas Jørgensen.

– Vi havde det svært i alle de kampe, vi spillede i Hvidovre. Der var mange nederlag, og vi havde så mange point, vi skulle have hentet. Allerede der kunne jeg mærke forskellen på at komme hertil, hvor man er et stabilt Superliga-hold, siger Thomas Jørgensen, der var glad for halvsæsonen i Hvidovre men også for nu at spille med om en pokal og Europa med Viborg.

– Det er lettere at spille på et godt niveau med mange holdkammerater, der kan noget på egen hånd, tingene har i det hele taget bare været lettere. Og det er bare enormt fedt at spille i Superligaen. Om det så var i Hvidovre eller i Viborg, så er det enormt fedt hver gang, man går ind til kamp, siger Thomas Jørgensen.

Viborg FF og FC København spiller torsdag aften klokken 19.30 i Viborg.

Se Superligaens spillerbudgetter og de store forskelle mellem klubberne her.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Kæmpe transfer under opsejling

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

OB – Sønderjyske

Han er den nye Superliga-juvel!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Lindstrøm skifter til Schalke

Dansker scorer mod Barcelona

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Stor ændring i AGF?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Speakman om transfer: En unik situation

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning