Forstår godt Brøndby ser et lys i ham

Brøndby-talentet Adam Claridge er lige nu afsted med U19-landsholdet, og landstræner Lasse Stensgaard glæder sig over midtbanespillerens udvikling i Superliga-klubben.



Adam Claridge.

Det ringer nok en klokke hos de fleste Brøndby-fans.

Han er en af Brøndbys mange talenter, og den unge midtbanespiller var en del af Superliga-truppen i forbindelse med opgøret mod FC Nordsjælland i september.

Men hvem er den 18-årige Brøndby-midtbanespiller?

Det kan U19-landstræner Lasse Stensgaard give et indblik i.

– Adam er en dynamisk spiller, der kan komme rundt på banen. Han besidder noget, som han også kan træde ind på en seniorhylde med.

– Han har et fint pasningsspil i sig, og han er en enormt pålidelig og grundig spiller, forstået på den måde, at hvis man giver Adam en opgave i kamp A, så kan han udfylde den godt.

– Hvis man giver ham en anden opgave i kamp B, så er han ret omstillingsparat. Han kan hurtigt omstille sig fra det ene til det andet. Han er også én, der bringer en hel masse i hverdagen.

– Han sørger for at gøre, hvad han kan, for at blive en bedre version af sig selv, når nogle hjælper ham, og når han selv kan stå for det. Han er professionel. Han har været lidt med her, og han er i hård konkurrence på midtbanepositioner på hans egen årgang.

– Han er med nu, og han viser sig frem. Det er fedt for mig at se, at han i Brøndby er ved at tage næste skridt i forhold til at være konkurrencedygtig på næste hylde.

Så du kan godt forstå, at Brøndby ser et lys i ham?

– Jeg har enorm stor forståelse for det. Adam er en rigtig dygtig og dedikeret spiller, og han er også en god dreng. Det kan jeg sagtens forstå.

– Jeg glæder mig på Adams vegne over, at han virker til at være et godt sted og er ved at tage næste skridt i sin udvikling, siger Lasse Stensgaard til Tipsbladet.

Lige nu er Claridge afsted med det danske U19-landshold, der har været samlet i disse dage.

Den 18-årige Brøndby-spiller har kontrakt med Superliga-klubben til udgangen af 2025, og indtil videre er det blevet til 43 kampe og fire mål for Brøndbys U19-hold samt tre kampe i Future Cup.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

FCK henter svensk talent

Bud på 1,12 milliard afvist



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Supercomputer: De vinder VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De vil købe Munashe Garananga i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre