FC Midtjylland har denne sommer fået en lang række nye spillere ind, og en af dem, der kom relativt tidligt i vinduet var Iver Fossum, som kom til heden efter kontraktudløb med nedrykkerne fra AaB.
Det er en tilgang, som fodboldekspert og tidligere landsholdsspiller Flemming Povlsen overhovedet ikke forstår. Det slår han fast på Discovery+, hvor han forklarer, hvorfor han ikke ser den store idé i, at FCM har fået nordmanden ind.
– Fordi der ikke er mere kvalitet i ham. Hvorfor skulle de tro, at de kan tage ham til Midtjylland og så genoplive ham igen. Vi har set hans periode i AaB. Det var ligesom, at alt kvalitet var røget ud af ham, siger han og fortsætter:
– Måske var han knap så dyr, men samtidig hvor er der plads til ham? Hvad er det for en slags spil, vi vil spille med ham? Det er for mig uforståeligt, lyder det fra Povlsen.
Han peger endvidere på, at man også kan se det på de antal minutter, som han spiller.
– De bliver færre og færre. Til sidst kommer han også til at være i overskud hos FC Midtjylland, fastslår EM-helten fra 1992.
Iver Fossum har samlet spillet 263 minutter for FCM fordelt på syv kampe siden sit skifte fra AaB, hvor han spillede for siden 2019. Her nåede han at spille 137 kampe med 31 mål og 19 assister til følge. I FCM er han allerede registreret for to assister, som er kommet mod henholdsvis Niederkorn og Omonioa i Conference League-kvalifikationen.
Povlsen er ikke den eneste, der har det svært med Fossum. Det gælder også for Tipsbladets kommentator Stig Tøfting. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT
