HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland begynder ugen som etter i Superligaen, med syv point i Europa League efter tre runder og med to vigtige kampe forude mod Brøndby IF, man med to sejre slår ud af pokalen og sætter i en voldsomt svær situation i ligaen.
Så humøret i Midtjylland-lejren er højt med fornuftige muligheder for, at man i vinterpausen ligger præcis, som man gerne vil i alle tre turneringer.
Men en nød, man stadig er ved at knække og tiltrækker sig stadig mere opmærksomhed for, er angrebspositionerne.
Franculino har i to kampe startet på bænken efter det, der lader til at være mindre slitage på den unge forwards bentøj, og i stedet har Adam Buksa og Jan Kuchta spillet sammen.
Læs Jan Kuchtas vurdering af situation i landsholdspausen tidligere på måneden
Presspillet fra de to angribere har fungeret godt i sejrene over Union SG og AGF, hvor de også bidragede til FC Midtjyllands styrke på dødbolde, hvor man har scoret alle tre mål i de to opgør.
Men søndag aften mod AGF havde de to angribere en hovedstødsafslutning hver, der ikke var specielt farlige, og 12 afleveringer fra Buksa, mens tidligt udskiftede Kuchta (ud for Denil Castillo i 56. minut, da FCM gik over i en art 4-3-3) ramte en holdkammerat fem gange.
Og det er jo på papiret ikke det, man kan drømme om fra to angribere, der det meste af karrieren har hamret eller headet bolde i kassen.
Tipsbladet spurgte efter opgøret Mads Bech Sørensen til arbejdet med at få de to nye spillere arbejdet ind i spillet i FCM, og FCM-anføreren vurderer, de to udfyldte den rolle, de havde fået i AGF-kampen.
– Der er forskel på alle kampe, og hvordan man griber dem an, og i dag følger vi vores gameplan, og den lykkes rigtig godt, siger Mads Bech Sørensen.

– Så skal der nogle gange spilles lidt anderledes, og det bliver nogle gange lidt på bekostning af, at nogen ikke får helt så meget at arbejde med, eller får sværere arbejdsbetingelser, end de gør i en anden weekend. Men stor cadeau til hele holdet for at følge vores gameplan og for at stå godt på banen som hold, siger FCM-anføreren.
For Sørensen at se var AGF-kampen netop en af de svære for de to angribere, der af cheftræner Thomas Thomasberg blev bedt om at slide og slæbe og lægge bolde af til midtbanespillerne og spille vigtige roller på de dødbolde, FCM selv forsvarede godt mod stærke AGF, og selv scorede de to afgørende mål på.
Skal give dem mere
Over tid skal holdkammeraterne meget gerne give de to angribere mere at arbejde med og sætte dem op til flere chancer, end de bliver i øjeblikket, mener Mads Bech Sørensen.
– Jeg synes også, vi skal give cadeau og kredit til AGF, der spiller god fodbold og er meget effektive begge veje i spillet. Det gør det svært for os at give dem [Kuchta og Buska] alt for meget at arbejde med i dag. Og det, de får, gør de det med, de kan. Det er ok. De falder ned i nogle fine positioner, og de kommer til et par ok muligheder, siger Mads Bech Sørensen.

– Og så er de en stor del af vores presspil, hvor vi får nogle gode erobringer, og hvor de er med til at gøre, at vi klarer vores standardsituationer godt i dag. Men det er klart, at vi gerne vil give mere at arbejde med generelt set, siger Mads Bech Sørensen.
FC Midtjylland havde bolden yderst beskedne 34,8 procent af tiden søndag aften men dominerede på Expected Goals med 1,4-0,2, ikke mindst takket være de to store chancer, Kevin Mbabu og netop indskiftede Franculino scorede på.
Adam Buksa har fire mål i 13 FCM-kampe, mens Jan Kuchta har to scoringer i 11 kampe.
Kuchta var en stabil målscorer i eksklubberne Sparta Prag og Slavia Prag, mens den polske landsholdsspiller Buksa har scoret flittigt i Antalyaspor, New England Revolution og Pogon Stettin.
FC Midtjylland ligger omkring midten af Superligaen på antal indlæg og kan forvente, der kommer flere, hvis Christian Sørensen spiller mere den kommende tid, mens en stor del af holdets spil i sæsonen har været lagt an på løb ind i banen fra de omvendte kanter Aral Simsir og Darío Osorio og dybdeløb fra Oliver Sørensen.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
MEDIE