HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland begynder ugen som etter i Superligaen, med syv point i Europa League efter tre runder og med to vigtige kampe forude mod Brøndby IF, man med to sejre slår ud af pokalen og sætter i en voldsomt svær situation i ligaen.
Så humøret i Midtjylland-lejren er højt med fornuftige muligheder for, at man i vinterpausen ligger præcis, som man gerne vil i alle tre turneringer.
Men en nød, man stadig er ved at knække og tiltrækker sig stadig mere opmærksomhed for, er angrebspositionerne.
Franculino har i to kampe startet på bænken efter det, der lader til at være mindre slitage på den unge forwards bentøj, og i stedet har Adam Buksa og Jan Kuchta spillet sammen.
Læs Jan Kuchtas vurdering af situation i landsholdspausen tidligere på måneden
Presspillet fra de to angribere har fungeret godt i sejrene over Union SG og AGF, hvor de også bidragede til FC Midtjyllands styrke på dødbolde, hvor man har scoret alle tre mål i de to opgør.
Men søndag aften mod AGF havde de to angribere en hovedstødsafslutning hver, der ikke var specielt farlige, og 12 afleveringer fra Buksa, mens tidligt udskiftede Kuchta (ud for Denil Castillo i 56. minut, da FCM gik over i en art 4-3-3) ramte en holdkammerat fem gange.
Og det er jo på papiret ikke det, man kan drømme om fra to angribere, der det meste af karrieren har hamret eller headet bolde i kassen.
Tipsbladet spurgte efter opgøret Mads Bech Sørensen til arbejdet med at få de to nye spillere arbejdet ind i spillet i FCM, og FCM-anføreren vurderer, de to udfyldte den rolle, de havde fået i AGF-kampen.
– Der er forskel på alle kampe, og hvordan man griber dem an, og i dag følger vi vores gameplan, og den lykkes rigtig godt, siger Mads Bech Sørensen.

– Så skal der nogle gange spilles lidt anderledes, og det bliver nogle gange lidt på bekostning af, at nogen ikke får helt så meget at arbejde med, eller får sværere arbejdsbetingelser, end de gør i en anden weekend. Men stor cadeau til hele holdet for at følge vores gameplan og for at stå godt på banen som hold, siger FCM-anføreren.
For Sørensen at se var AGF-kampen netop en af de svære for de to angribere, der af cheftræner Thomas Thomasberg blev bedt om at slide og slæbe og lægge bolde af til midtbanespillerne og spille vigtige roller på de dødbolde, FCM selv forsvarede godt mod stærke AGF, og selv scorede de to afgørende mål på.
Skal give dem mere
Over tid skal holdkammeraterne meget gerne give de to angribere mere at arbejde med og sætte dem op til flere chancer, end de bliver i øjeblikket, mener Mads Bech Sørensen.
– Jeg synes også, vi skal give cadeau og kredit til AGF, der spiller god fodbold og er meget effektive begge veje i spillet. Det gør det svært for os at give dem [Kuchta og Buska] alt for meget at arbejde med i dag. Og det, de får, gør de det med, de kan. Det er ok. De falder ned i nogle fine positioner, og de kommer til et par ok muligheder, siger Mads Bech Sørensen.

– Og så er de en stor del af vores presspil, hvor vi får nogle gode erobringer, og hvor de er med til at gøre, at vi klarer vores standardsituationer godt i dag. Men det er klart, at vi gerne vil give mere at arbejde med generelt set, siger Mads Bech Sørensen.
FC Midtjylland havde bolden yderst beskedne 34,8 procent af tiden søndag aften men dominerede på Expected Goals med 1,4-0,2, ikke mindst takket være de to store chancer, Kevin Mbabu og netop indskiftede Franculino scorede på.
Adam Buksa har fire mål i 13 FCM-kampe, mens Jan Kuchta har to scoringer i 11 kampe.
Kuchta var en stabil målscorer i eksklubberne Sparta Prag og Slavia Prag, mens den polske landsholdsspiller Buksa har scoret flittigt i Antalyaspor, New England Revolution og Pogon Stettin.
FC Midtjylland ligger omkring midten af Superligaen på antal indlæg og kan forvente, der kommer flere, hvis Christian Sørensen spiller mere den kommende tid, mens en stor del af holdets spil i sæsonen har været lagt an på løb ind i banen fra de omvendte kanter Aral Simsir og Darío Osorio og dybdeløb fra Oliver Sørensen.
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
Eriksen ude med hård kritik
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han