Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Morten Bruun forudså, at Andreas Hansen ville være at finde i landsholdstruppen, men Brian Riemer endte med at udtage tre andre målmænd i stedet. Til Tipsbladet fortæller Superliga-profilen om, hvordan det er at blive sat i forbindelse med landsholdet og udlandsdrømmen, der fortsat lever.



Right to Dream Park (Tipsbladet): Om lidt over en uge gælder det!

Danmark tager i Parken imod Nordmakedonien, der skal besejres, hvis man vil med til den største VM-slutrunde nogensinde til sommer.

Truppen blev udtaget tirsdag efter meget spekulation omkring, hvem pokker der skulle med.

Særligt på målmandsposten skulle der tænkes i nye baner, da både Kasper Schmeichel og Filip Jørgensen måtte melde afbud med skader.

I den sammenhæng gættede mange på, hvem der skulle udtages i stedet. Her pegede Morten Bruun over for TV 2 Sport på, at Brian Riemer formentlig ville komme til at udtage Superliga-profilen Andreas Hansen.

Målmanden fortæller til Tipsbladet, at han ikke hørte fra landstræneren, men alligevel er han begejstret for at blive nævnt i sammenhæng med landsholdet.

– Det er et kompliment. Det er fedt. Bare at være med i samtalen om at være med på landsholdet er stort i sig selv. Hvis det en dag skulle ske, er det fedt. Men jeg gør mig ikke så mange tanker om, hvad der kan ske.

– Det handler mere om, hvad jeg kan gøre på træningsbanen og til kampene. Det må bære hen, hvor det bærer hen, men hvis jeg en dag bliver udtaget, ville det være kæmpestort – det tror jeg, alle danske fodboldspillere ville synes, fortæller han til Tipsbladet.

Drømmer om udlandet

En enkelt gang tidligere har Andreas Hansen været med i landsholdstruppen. Det var i venskabskampen mod Færøerne tilbage i 2024, hvor Kasper Hjulmand var landstræner.

Målmanden har gennem hele sin karriere kun spillet under hjemlige himmelstrøg, men selvom han har rundet de 30, er det ikke ensbetydende med, at han har droppet drømmen om at komme til udlandet en dag – tværtimod.

– Det vil jeg rigtig gerne på et tidspunkt. Når timingen er der, og der er en rigtig klub, noget der føles rigtigt, der vil jeg selvfølgelig gerne det. Jeg lever mest i nuet og har fokus på det, der er foran mig. Hvis tankerne svæver alle mulige steder hen, hjælper det mig ikke på banen. Det handler mest om at præstere nu og her. Vi må se, når transfervinduet åbner, om der pludselig skulle være noget. Ellers er jeg også tilfreds og glad for at være her og spille alt det, jeg gør.

– Det kan være begge dele. Jeg er målmand og har forholdsvis mange år tilbage, men det handler mest om den pakke, der kommer, kan give. Om det er en oplevelse, noget der er helt vildt fedt! Jeg har to børn og en kone, så hvis det er eventyragtigt og noget, vi vil prøve som familie, tager vi det med. Er det mere ambition med fodbolden, så er det selvfølgelig også noget. Det handler mere om selve pakken.

Andreas Hansen er noteret for 145 kampe for FC Nordsjælland.





Avis blæst bagover af Jacob Bruun Larsen




► LIVE

LIVE: Kæmpe bluffnummer!

Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket

Sker for første gang i Brøndby: ‘Specielt’

‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’

Yussuf Poulsen med stort hint om fremtiden

Bendtner: Der skal være en meget hård straf!

FC Midtjylland – FC København



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’

Her kan du se Liverpool mod Manchester City

Uenig med Mølby: Det fungerer jo ikke!

BIF-flop på rampen: Har ambitioner om noget større

Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

AGF – Sønderjyske

Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

FC København bekræfter transfer

Voldsomt prisskilt efter FCK-exit

Randers FC – Viborg FF

Brian Priske overgår alle i ligaens historien



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Silkeborg IF – AC Horsens

Brøndby IF – Lyngby BK

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

Martin Jørgensen afslører: Jeg nægtede

Forsvarer dansker: Alle ser potentialet

Ser gode muligheder for FCK-transfer

– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM

Vil glemme dansk pokalfinale: En kæmpe skuffelse

– De er vinderne af transfervinduet 

‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’

FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner