Forundret ekspert: Et kæmpe problem for FCK

Trods et stort bud fra italienske Como kan Kevin Diks meget vel ende med at blive i FC København, og ifølge Viaplay-eksperter er det en problematisk situation for hovedstadsklubben.



Det har været en turbulent sommer i FC København, hvor 'Løverne' har foretaget en større overhaling af spillertruppen, særligt i defensiven. 

I det centrale forsvar er Munashe Garananga og Gabriel Pereira blevet købt ind, mens FC København til gengæld ikke fik fingrene i Mathias 'Zanka' Jørgensen, der i stedet er skiftet til Anderlecht. 

Og det mislykkede forsøg på at hente Mathias 'Zanka' Jørgensen ser ud til at få konsekvenser for Kevin Diks. I slutningen af juli kunne Tipsbladet afsløre, at Serie A-klubben Como havde afgivet et bud på 40 millioner kroner på Kevin Diks, men i den seneste udgave af Tipsbladets 'Transfer Talk' pegede Tipsbladets internationale korrespondent Farzam Abolhosseini på, at han ikke længere føler sig sikker på, at Kevin Diks får lov til at smutte i dette transfervindue. 

Ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen er det dog ikke klogt af FC København at afvise Como. 

– Nej, jeg synes, at de skulle have sendt ham af sted. Det må jeg sige. Jeg ved godt, at Kevin Diks bliver hyldet meget for sine forsvarsaktioner og hans position i det centrale forsvar, men for mig er Kevin Diks back. Og det vil han altid være. Jeg synes, at han er klart bedre derude.

– Jeg synes, at han laver for mange fejl i det centrale forsvar. Det er jo tydeligt at se, at Kevin Diks har nogle muligheder, og han vil måske gerne prøve noget andet. 40 millioner for en mand, der har et år tilbage. Jeg havde solgt ham på stedet, siger Kenneth Emil Petersen. 

Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er det 'et kæmpe problem', hvis FC København er tvunget til at blokere Kevin Diks' skifte, selvom hollænderen nærmer sig kontraktudløb. 

– Det taler også lige nøjagtig ind i de problemer, som FCK har. For det, som FCK kommer til at miste, hvis de sælger Diks, er en spiller, som de ikke kan undvære, fordi de er for dårligt rustet hele vejen rundt i bagkæden. Når de hele tiden spiller med en venstre back (Birger Meling, red.), der er for dårlig, så er Diks deres første alternativ. Sådan er det i øvrigt også, hvis de er i problemer på højre back.

– Og selvom Diks ikke er stopper, så er han alligevel deres førstevalg derinde, fordi alternativerne er endnu dårligere. Og det er et kæmpe problem, at FCK har et behov for at holde en spiller, der gerne vil væk, som har udløb om et år, og som i øvrigt ikke har det niveau, som en stopper skal have i FCK, lyder det fra Peter Sørensen. 

FC København spiller igen torsdag, hvor der venter en hjemmekamp mod Kilmarnock i Conference League-kvalifikationen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Speakman om transfer: En unik situation

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han er den nye Superliga-juvel!

Han ligner en ny Brøndby-darling!



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

OB – Sønderjyske

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Lindstrøm skifter til Schalke



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Eriksen spottet – nu er der nyt

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Kæmpe transfer under opsejling

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Ingen klausul i FC København-aftale