Forundret ekspert: Et kæmpe problem for FCK

Trods et stort bud fra italienske Como kan Kevin Diks meget vel ende med at blive i FC København, og ifølge Viaplay-eksperter er det en problematisk situation for hovedstadsklubben.



Det har været en turbulent sommer i FC København, hvor 'Løverne' har foretaget en større overhaling af spillertruppen, særligt i defensiven. 

I det centrale forsvar er Munashe Garananga og Gabriel Pereira blevet købt ind, mens FC København til gengæld ikke fik fingrene i Mathias 'Zanka' Jørgensen, der i stedet er skiftet til Anderlecht. 

Og det mislykkede forsøg på at hente Mathias 'Zanka' Jørgensen ser ud til at få konsekvenser for Kevin Diks. I slutningen af juli kunne Tipsbladet afsløre, at Serie A-klubben Como havde afgivet et bud på 40 millioner kroner på Kevin Diks, men i den seneste udgave af Tipsbladets 'Transfer Talk' pegede Tipsbladets internationale korrespondent Farzam Abolhosseini på, at han ikke længere føler sig sikker på, at Kevin Diks får lov til at smutte i dette transfervindue. 

Ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen er det dog ikke klogt af FC København at afvise Como. 

– Nej, jeg synes, at de skulle have sendt ham af sted. Det må jeg sige. Jeg ved godt, at Kevin Diks bliver hyldet meget for sine forsvarsaktioner og hans position i det centrale forsvar, men for mig er Kevin Diks back. Og det vil han altid være. Jeg synes, at han er klart bedre derude.

– Jeg synes, at han laver for mange fejl i det centrale forsvar. Det er jo tydeligt at se, at Kevin Diks har nogle muligheder, og han vil måske gerne prøve noget andet. 40 millioner for en mand, der har et år tilbage. Jeg havde solgt ham på stedet, siger Kenneth Emil Petersen. 

Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er det 'et kæmpe problem', hvis FC København er tvunget til at blokere Kevin Diks' skifte, selvom hollænderen nærmer sig kontraktudløb. 

– Det taler også lige nøjagtig ind i de problemer, som FCK har. For det, som FCK kommer til at miste, hvis de sælger Diks, er en spiller, som de ikke kan undvære, fordi de er for dårligt rustet hele vejen rundt i bagkæden. Når de hele tiden spiller med en venstre back (Birger Meling, red.), der er for dårlig, så er Diks deres første alternativ. Sådan er det i øvrigt også, hvis de er i problemer på højre back.

– Og selvom Diks ikke er stopper, så er han alligevel deres førstevalg derinde, fordi alternativerne er endnu dårligere. Og det er et kæmpe problem, at FCK har et behov for at holde en spiller, der gerne vil væk, som har udløb om et år, og som i øvrigt ikke har det niveau, som en stopper skal have i FCK, lyder det fra Peter Sørensen. 

FC København spiller igen torsdag, hvor der venter en hjemmekamp mod Kilmarnock i Conference League-kvalifikationen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: Interesseret i AGF-angriber

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Vil væk fra Brøndby

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

FC København er uden Andreas Cornelius



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Afviser stort bud på dansker

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Storklub har taget kontakt

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

AaB-angriber på vej til Serie A

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

Cooper med kontant transfermelding

– Han er bare ren verdensklasse!

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej