Forundret ekspert: Et kæmpe problem for FCK

Trods et stort bud fra italienske Como kan Kevin Diks meget vel ende med at blive i FC København, og ifølge Viaplay-eksperter er det en problematisk situation for hovedstadsklubben.



Det har været en turbulent sommer i FC København, hvor 'Løverne' har foretaget en større overhaling af spillertruppen, særligt i defensiven. 

I det centrale forsvar er Munashe Garananga og Gabriel Pereira blevet købt ind, mens FC København til gengæld ikke fik fingrene i Mathias 'Zanka' Jørgensen, der i stedet er skiftet til Anderlecht. 

Og det mislykkede forsøg på at hente Mathias 'Zanka' Jørgensen ser ud til at få konsekvenser for Kevin Diks. I slutningen af juli kunne Tipsbladet afsløre, at Serie A-klubben Como havde afgivet et bud på 40 millioner kroner på Kevin Diks, men i den seneste udgave af Tipsbladets 'Transfer Talk' pegede Tipsbladets internationale korrespondent Farzam Abolhosseini på, at han ikke længere føler sig sikker på, at Kevin Diks får lov til at smutte i dette transfervindue. 

Ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen er det dog ikke klogt af FC København at afvise Como. 

– Nej, jeg synes, at de skulle have sendt ham af sted. Det må jeg sige. Jeg ved godt, at Kevin Diks bliver hyldet meget for sine forsvarsaktioner og hans position i det centrale forsvar, men for mig er Kevin Diks back. Og det vil han altid være. Jeg synes, at han er klart bedre derude.

– Jeg synes, at han laver for mange fejl i det centrale forsvar. Det er jo tydeligt at se, at Kevin Diks har nogle muligheder, og han vil måske gerne prøve noget andet. 40 millioner for en mand, der har et år tilbage. Jeg havde solgt ham på stedet, siger Kenneth Emil Petersen. 

Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er det 'et kæmpe problem', hvis FC København er tvunget til at blokere Kevin Diks' skifte, selvom hollænderen nærmer sig kontraktudløb. 

– Det taler også lige nøjagtig ind i de problemer, som FCK har. For det, som FCK kommer til at miste, hvis de sælger Diks, er en spiller, som de ikke kan undvære, fordi de er for dårligt rustet hele vejen rundt i bagkæden. Når de hele tiden spiller med en venstre back (Birger Meling, red.), der er for dårlig, så er Diks deres første alternativ. Sådan er det i øvrigt også, hvis de er i problemer på højre back.

– Og selvom Diks ikke er stopper, så er han alligevel deres førstevalg derinde, fordi alternativerne er endnu dårligere. Og det er et kæmpe problem, at FCK har et behov for at holde en spiller, der gerne vil væk, som har udløb om et år, og som i øvrigt ikke har det niveau, som en stopper skal have i FCK, lyder det fra Peter Sørensen. 

FC København spiller igen torsdag, hvor der venter en hjemmekamp mod Kilmarnock i Conference League-kvalifikationen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Vil have stjernetræner til Tottenham


Ulve æder Gudinde i Bergamo

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

De vil købe FC Midtjylland-profil

Liverpool-spiller i chokskifte?

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Stopper alle forhandlinger

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Lurer på dyr dansk stjerne

Storklub lurer på Mohamed Salah

Frederik Birk bryder tavsheden

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Jagtet af FCK – nu skifter han

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

På vej til storklub

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Solgt for 285 millioner

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Philadelphia Union forhandler om dansker

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford