Forundret ekspert: Et kæmpe problem for FCK

Trods et stort bud fra italienske Como kan Kevin Diks meget vel ende med at blive i FC København, og ifølge Viaplay-eksperter er det en problematisk situation for hovedstadsklubben.



Det har været en turbulent sommer i FC København, hvor 'Løverne' har foretaget en større overhaling af spillertruppen, særligt i defensiven. 

I det centrale forsvar er Munashe Garananga og Gabriel Pereira blevet købt ind, mens FC København til gengæld ikke fik fingrene i Mathias 'Zanka' Jørgensen, der i stedet er skiftet til Anderlecht. 

Og det mislykkede forsøg på at hente Mathias 'Zanka' Jørgensen ser ud til at få konsekvenser for Kevin Diks. I slutningen af juli kunne Tipsbladet afsløre, at Serie A-klubben Como havde afgivet et bud på 40 millioner kroner på Kevin Diks, men i den seneste udgave af Tipsbladets 'Transfer Talk' pegede Tipsbladets internationale korrespondent Farzam Abolhosseini på, at han ikke længere føler sig sikker på, at Kevin Diks får lov til at smutte i dette transfervindue. 

Ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen er det dog ikke klogt af FC København at afvise Como. 

– Nej, jeg synes, at de skulle have sendt ham af sted. Det må jeg sige. Jeg ved godt, at Kevin Diks bliver hyldet meget for sine forsvarsaktioner og hans position i det centrale forsvar, men for mig er Kevin Diks back. Og det vil han altid være. Jeg synes, at han er klart bedre derude.

– Jeg synes, at han laver for mange fejl i det centrale forsvar. Det er jo tydeligt at se, at Kevin Diks har nogle muligheder, og han vil måske gerne prøve noget andet. 40 millioner for en mand, der har et år tilbage. Jeg havde solgt ham på stedet, siger Kenneth Emil Petersen. 

Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er det 'et kæmpe problem', hvis FC København er tvunget til at blokere Kevin Diks' skifte, selvom hollænderen nærmer sig kontraktudløb. 

– Det taler også lige nøjagtig ind i de problemer, som FCK har. For det, som FCK kommer til at miste, hvis de sælger Diks, er en spiller, som de ikke kan undvære, fordi de er for dårligt rustet hele vejen rundt i bagkæden. Når de hele tiden spiller med en venstre back (Birger Meling, red.), der er for dårlig, så er Diks deres første alternativ. Sådan er det i øvrigt også, hvis de er i problemer på højre back.

– Og selvom Diks ikke er stopper, så er han alligevel deres førstevalg derinde, fordi alternativerne er endnu dårligere. Og det er et kæmpe problem, at FCK har et behov for at holde en spiller, der gerne vil væk, som har udløb om et år, og som i øvrigt ikke har det niveau, som en stopper skal have i FCK, lyder det fra Peter Sørensen. 

FC København spiller igen torsdag, hvor der venter en hjemmekamp mod Kilmarnock i Conference League-kvalifikationen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Storroser dansk super-talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Han ender i Premier League

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Bayern slår rekord i ny storsejr

Tottenham under stregen

‘Han snakker ikke om andet!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

FC København med overtidssejr over Randers

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

FC Fredericia – Vejle Boldklub

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!