Det har været en turbulent sommer i FC København, hvor 'Løverne' har foretaget en større overhaling af spillertruppen, særligt i defensiven.
I det centrale forsvar er Munashe Garananga og Gabriel Pereira blevet købt ind, mens FC København til gengæld ikke fik fingrene i Mathias 'Zanka' Jørgensen, der i stedet er skiftet til Anderlecht.
Og det mislykkede forsøg på at hente Mathias 'Zanka' Jørgensen ser ud til at få konsekvenser for Kevin Diks. I slutningen af juli kunne Tipsbladet afsløre, at Serie A-klubben Como havde afgivet et bud på 40 millioner kroner på Kevin Diks, men i den seneste udgave af Tipsbladets 'Transfer Talk' pegede Tipsbladets internationale korrespondent Farzam Abolhosseini på, at han ikke længere føler sig sikker på, at Kevin Diks får lov til at smutte i dette transfervindue.
Ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen er det dog ikke klogt af FC København at afvise Como.
– Nej, jeg synes, at de skulle have sendt ham af sted. Det må jeg sige. Jeg ved godt, at Kevin Diks bliver hyldet meget for sine forsvarsaktioner og hans position i det centrale forsvar, men for mig er Kevin Diks back. Og det vil han altid være. Jeg synes, at han er klart bedre derude.
– Jeg synes, at han laver for mange fejl i det centrale forsvar. Det er jo tydeligt at se, at Kevin Diks har nogle muligheder, og han vil måske gerne prøve noget andet. 40 millioner for en mand, der har et år tilbage. Jeg havde solgt ham på stedet, siger Kenneth Emil Petersen.
Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er det 'et kæmpe problem', hvis FC København er tvunget til at blokere Kevin Diks' skifte, selvom hollænderen nærmer sig kontraktudløb.
– Det taler også lige nøjagtig ind i de problemer, som FCK har. For det, som FCK kommer til at miste, hvis de sælger Diks, er en spiller, som de ikke kan undvære, fordi de er for dårligt rustet hele vejen rundt i bagkæden. Når de hele tiden spiller med en venstre back (Birger Meling, red.), der er for dårlig, så er Diks deres første alternativ. Sådan er det i øvrigt også, hvis de er i problemer på højre back.
– Og selvom Diks ikke er stopper, så er han alligevel deres førstevalg derinde, fordi alternativerne er endnu dårligere. Og det er et kæmpe problem, at FCK har et behov for at holde en spiller, der gerne vil væk, som har udløb om et år, og som i øvrigt ikke har det niveau, som en stopper skal have i FCK, lyder det fra Peter Sørensen.
FC København spiller igen torsdag, hvor der venter en hjemmekamp mod Kilmarnock i Conference League-kvalifikationen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Av, FCK! Her er de værst af alle
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Sigter 32 personer for matchfixing
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Riemer melder stjerne klar
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER