Forundret ekspert: Et kæmpe problem for FCK

Trods et stort bud fra italienske Como kan Kevin Diks meget vel ende med at blive i FC København, og ifølge Viaplay-eksperter er det en problematisk situation for hovedstadsklubben.



Det har været en turbulent sommer i FC København, hvor 'Løverne' har foretaget en større overhaling af spillertruppen, særligt i defensiven. 

I det centrale forsvar er Munashe Garananga og Gabriel Pereira blevet købt ind, mens FC København til gengæld ikke fik fingrene i Mathias 'Zanka' Jørgensen, der i stedet er skiftet til Anderlecht. 

Og det mislykkede forsøg på at hente Mathias 'Zanka' Jørgensen ser ud til at få konsekvenser for Kevin Diks. I slutningen af juli kunne Tipsbladet afsløre, at Serie A-klubben Como havde afgivet et bud på 40 millioner kroner på Kevin Diks, men i den seneste udgave af Tipsbladets 'Transfer Talk' pegede Tipsbladets internationale korrespondent Farzam Abolhosseini på, at han ikke længere føler sig sikker på, at Kevin Diks får lov til at smutte i dette transfervindue. 

Ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen er det dog ikke klogt af FC København at afvise Como. 

– Nej, jeg synes, at de skulle have sendt ham af sted. Det må jeg sige. Jeg ved godt, at Kevin Diks bliver hyldet meget for sine forsvarsaktioner og hans position i det centrale forsvar, men for mig er Kevin Diks back. Og det vil han altid være. Jeg synes, at han er klart bedre derude.

– Jeg synes, at han laver for mange fejl i det centrale forsvar. Det er jo tydeligt at se, at Kevin Diks har nogle muligheder, og han vil måske gerne prøve noget andet. 40 millioner for en mand, der har et år tilbage. Jeg havde solgt ham på stedet, siger Kenneth Emil Petersen. 

Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er det 'et kæmpe problem', hvis FC København er tvunget til at blokere Kevin Diks' skifte, selvom hollænderen nærmer sig kontraktudløb. 

– Det taler også lige nøjagtig ind i de problemer, som FCK har. For det, som FCK kommer til at miste, hvis de sælger Diks, er en spiller, som de ikke kan undvære, fordi de er for dårligt rustet hele vejen rundt i bagkæden. Når de hele tiden spiller med en venstre back (Birger Meling, red.), der er for dårlig, så er Diks deres første alternativ. Sådan er det i øvrigt også, hvis de er i problemer på højre back.

– Og selvom Diks ikke er stopper, så er han alligevel deres førstevalg derinde, fordi alternativerne er endnu dårligere. Og det er et kæmpe problem, at FCK har et behov for at holde en spiller, der gerne vil væk, som har udløb om et år, og som i øvrigt ikke har det niveau, som en stopper skal have i FCK, lyder det fra Peter Sørensen. 

FC København spiller igen torsdag, hvor der venter en hjemmekamp mod Kilmarnock i Conference League-kvalifikationen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Fælder dom over Norwich-danskere

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

‘Den værste transfer nogensinde’

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Raser over dansk stjerne

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Presset Frank: Her er vores store problem

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Forlænger med to Superliga-talenter

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Salah blev helten for Egypten

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Dorgu blev helten for Manchester United

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

City-ejer sælger klub

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Her er planen for januars transfervindue

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det har taget røven på Steve Cooper

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding