Syv højintense uger venter forude, og FC København kommer til at gå aggressivt til værks i kampen om det danske mesterskab.
Sådan lyder det fra cheftræner Jess Thorup, før københavnerne, der fører Superligaen, åbner mesterskabsspillet ude mod AaB søndag aften.
– Vi kommer til at angribe det her mesterskabsspil. Vi læner os ikke tilbage og prøver at forsvare vores gode position. Vi skal angribe, siger Jess Thorup i en video på klubbens hjemmeside.
FCK er seks point foran FC Midtjylland i toppen af tabellen, men der bliver ikke tid til at slappe af, forsikrer Jess Thorup.
– Vi er helt bevidste om, at det bliver en hektisk og spændende periode på syv uger med ti kampe. Vi har masser af spillere med masser af selvtillid, og det har vi brug for. Det bliver højintenst, siger han.
FCK har for nylig fået tilgang af svenske Viktor Claesson, som er kommet til klubben, efter at han rev kontrakten over i russiske Krasnodar.
Landsholdsspilleren er med i FCK-truppen allerede søndag, og Jess Thorup er begejstret over muligheden for at råde over kantspilleren.
– Vi har fået tilført en spiller med kæmpe erfaring fra international fodbold. Det har gjort truppen endnu stærkere.
– Konkurrencen er blevet hårdere, og sådan skal det være i FCK. Jeg glæder mig til at se hans påvirkning på holdet, siger Jess Thorup.
FCK har vundet sine fem kampe i Superligaen efter vinterpausen, hvor klubben endnu ikke har lukket mål ind. Alligevel er der plads til forbedring, mener Thorup.
– Vi skal have flere sekvenser, hvor vi er dominerende. Det kan være både med og uden bold, siger han.
Om det lykkes vil vise sig søndag aften klokken 18.00, når der fløjtes op til udekampen mod AaB, som fra sin position på fjerdepladsen indleder en jagt på medaljer.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
Magiske Messi slår til igen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
