I sidste sæson spillede Ramon Leeuwin fast for FC Utrecht, der sluttede på femtepladsen i den hollandske Æresdivision. I sidste uge skiftede han til OB, der på tidspunktet for kontraktunderskrivelsen var sidst i Superligaen. Efter fynboernes sejr over Vejle søndag eftermiddag er klubben nu næstsidst.
Umiddelbart er det svært at kalde det andet end et skridt ned for den 30-årige midtstopper, men den præmis køber OB’s nye profil ikke. Han fastslår, at han ikke har den mindste bekymring ved skiftet til den fynske klub, der har lidt rent resultatmæssigt de seneste mange sæsoner.
– Nej, nej. Slet ikke. I fodbold går det op og ned. Det handler om at se mulighederne, og dem ser jeg mange af i OB. En del af fodboldens ånd er, at solen ikke altid skinner, og så må man tage det sure med det søde. Jeg ser ikke OB som et skridt ned. Jeg forstår godt spørgsmålet, for jeg kommer fra en klub i den øverste halvdel i Holland, men for mig handler det om udfordringen og om at bevæge mig ud af comfort zonen, og jeg er meget, meget glad for at være i OB, siger Ramon Leeuwin til tipsbladet.dk.
Hollænderen fortæller, at han trængte til luftforandring efter at have tilbragt hele sin aktive karriere i hjemlandet og dermed spillet på de samme stadions mod de samme hold sæson efter sæson.
– Jeg var på udkig efter en ny udfordring. Jeg har været professionel i Holland i over ti år og spillet mange kampe, og det har jeg været rigtig glad for, men nu er jeg fyldt 30 og følte, at tiden var inde til at prøve noget nyt. OB kom så på banen, og jeg kender Danmark som et dejligt land. Det var det bedste for mig, siger Leeuwin og tilføjer:
– Jeg har fået et rigtig godt indtryk af OB. Jeg føler mig meget velkommen og er blevet taget godt imod. Jeg fornemmer også, at der er en stor sult i truppen, og her er mange dygtige spillere.
Han håber, at han kan være med til at bringe OB tilbage til toppen af dansk fodbold.
– Det er en kliche, men jeg tager en kamp ad gangen. Den næste kamp er altid den vigtigste. Man vinder ikke hver kamp, men man er nødt til at have et mål om at gøre det, og så er det klart, at jeg selvfølgelig drømmer om at spille med i top seks, siger forsvarsspilleren og giver følgende karakteristik af sig selv:
– Jeg er en aggressiv forsvarsspiller, der ikke går af vejen for en nærkamp, men jeg er også tilpas med bolden, og jeg er meget verbal på banen. I fodboldmæssig forstand er jeg en aldrende herre, og den rutine skal jeg bruge.
OB i kamp med mange hollandske klubber
Ramon Leeuwin havde bedre tilbud på hånden rent økonomisk end, hvad OB kunne tilbyde, men fynboerne kunne lukrere på at tilbyde hollænderen en hel ny hverdag, og det faldt midtstopperen pladask for.
– Vi er glade for, at det er lykkedes. Det lykkedes langt hen ad vejen, fordi Ramon gerne ville prøve at spille et andet sted. Der var mange hollandske klubber, der gerne ville have ham, men vi fik lavet en fin aftale med Utrecht. Forhåbentlig bliver det rigtig spændende. Nu skal han lige vænne sig til den måde, man spiller fodbold på i Danmark, men vi ser ham som en klar forstærkning, fortæller sportsdirektør Jesper Hansen.
Også cheftræner Jakob Michelsen er glad for tilgangen af Ramon Leeuwin, der gled direkte ind i startopstillingen mod Vejle.
– Det er en mand, vores scout har fulgt i lang tid. Jeg havde ikke som sådan kendskab til ham, men vi blive enige om, at det var ham, vi skulle tage. En bundrutineret midtstopper, der er fornuftig på kuglen, lyder det fra Jakob Michelsen.
Ramon Leeuwin fik en uheldig debut for OB, da han måtte udgå med en skadet skulder allerede i første halvleg mod Vejle. Hollænderen er imidlertid hurtigt klar igen.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
Legender tager afsked med Sepp Piontek
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
‘Han er tilgivet’
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Her skal Sepp Piontek begraves
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
‘Jeg hadede verden’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
NYHEDER
