I sidste sæson spillede Ramon Leeuwin fast for FC Utrecht, der sluttede på femtepladsen i den hollandske Æresdivision. I sidste uge skiftede han til OB, der på tidspunktet for kontraktunderskrivelsen var sidst i Superligaen. Efter fynboernes sejr over Vejle søndag eftermiddag er klubben nu næstsidst.
Umiddelbart er det svært at kalde det andet end et skridt ned for den 30-årige midtstopper, men den præmis køber OB’s nye profil ikke. Han fastslår, at han ikke har den mindste bekymring ved skiftet til den fynske klub, der har lidt rent resultatmæssigt de seneste mange sæsoner.
– Nej, nej. Slet ikke. I fodbold går det op og ned. Det handler om at se mulighederne, og dem ser jeg mange af i OB. En del af fodboldens ånd er, at solen ikke altid skinner, og så må man tage det sure med det søde. Jeg ser ikke OB som et skridt ned. Jeg forstår godt spørgsmålet, for jeg kommer fra en klub i den øverste halvdel i Holland, men for mig handler det om udfordringen og om at bevæge mig ud af comfort zonen, og jeg er meget, meget glad for at være i OB, siger Ramon Leeuwin til tipsbladet.dk.
Hollænderen fortæller, at han trængte til luftforandring efter at have tilbragt hele sin aktive karriere i hjemlandet og dermed spillet på de samme stadions mod de samme hold sæson efter sæson.
– Jeg var på udkig efter en ny udfordring. Jeg har været professionel i Holland i over ti år og spillet mange kampe, og det har jeg været rigtig glad for, men nu er jeg fyldt 30 og følte, at tiden var inde til at prøve noget nyt. OB kom så på banen, og jeg kender Danmark som et dejligt land. Det var det bedste for mig, siger Leeuwin og tilføjer:
– Jeg har fået et rigtig godt indtryk af OB. Jeg føler mig meget velkommen og er blevet taget godt imod. Jeg fornemmer også, at der er en stor sult i truppen, og her er mange dygtige spillere.
Han håber, at han kan være med til at bringe OB tilbage til toppen af dansk fodbold.
– Det er en kliche, men jeg tager en kamp ad gangen. Den næste kamp er altid den vigtigste. Man vinder ikke hver kamp, men man er nødt til at have et mål om at gøre det, og så er det klart, at jeg selvfølgelig drømmer om at spille med i top seks, siger forsvarsspilleren og giver følgende karakteristik af sig selv:
– Jeg er en aggressiv forsvarsspiller, der ikke går af vejen for en nærkamp, men jeg er også tilpas med bolden, og jeg er meget verbal på banen. I fodboldmæssig forstand er jeg en aldrende herre, og den rutine skal jeg bruge.
OB i kamp med mange hollandske klubber
Ramon Leeuwin havde bedre tilbud på hånden rent økonomisk end, hvad OB kunne tilbyde, men fynboerne kunne lukrere på at tilbyde hollænderen en hel ny hverdag, og det faldt midtstopperen pladask for.
– Vi er glade for, at det er lykkedes. Det lykkedes langt hen ad vejen, fordi Ramon gerne ville prøve at spille et andet sted. Der var mange hollandske klubber, der gerne ville have ham, men vi fik lavet en fin aftale med Utrecht. Forhåbentlig bliver det rigtig spændende. Nu skal han lige vænne sig til den måde, man spiller fodbold på i Danmark, men vi ser ham som en klar forstærkning, fortæller sportsdirektør Jesper Hansen.
Også cheftræner Jakob Michelsen er glad for tilgangen af Ramon Leeuwin, der gled direkte ind i startopstillingen mod Vejle.
– Det er en mand, vores scout har fulgt i lang tid. Jeg havde ikke som sådan kendskab til ham, men vi blive enige om, at det var ham, vi skulle tage. En bundrutineret midtstopper, der er fornuftig på kuglen, lyder det fra Jakob Michelsen.
Ramon Leeuwin fik en uheldig debut for OB, da han måtte udgå med en skadet skulder allerede i første halvleg mod Vejle. Hollænderen er imidlertid hurtigt klar igen.
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
OB siger farvel til seks spillere
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
