I sidste sæson spillede Ramon Leeuwin fast for FC Utrecht, der sluttede på femtepladsen i den hollandske Æresdivision. I sidste uge skiftede han til OB, der på tidspunktet for kontraktunderskrivelsen var sidst i Superligaen. Efter fynboernes sejr over Vejle søndag eftermiddag er klubben nu næstsidst.
Umiddelbart er det svært at kalde det andet end et skridt ned for den 30-årige midtstopper, men den præmis køber OB’s nye profil ikke. Han fastslår, at han ikke har den mindste bekymring ved skiftet til den fynske klub, der har lidt rent resultatmæssigt de seneste mange sæsoner.
– Nej, nej. Slet ikke. I fodbold går det op og ned. Det handler om at se mulighederne, og dem ser jeg mange af i OB. En del af fodboldens ånd er, at solen ikke altid skinner, og så må man tage det sure med det søde. Jeg ser ikke OB som et skridt ned. Jeg forstår godt spørgsmålet, for jeg kommer fra en klub i den øverste halvdel i Holland, men for mig handler det om udfordringen og om at bevæge mig ud af comfort zonen, og jeg er meget, meget glad for at være i OB, siger Ramon Leeuwin til tipsbladet.dk.
Hollænderen fortæller, at han trængte til luftforandring efter at have tilbragt hele sin aktive karriere i hjemlandet og dermed spillet på de samme stadions mod de samme hold sæson efter sæson.
– Jeg var på udkig efter en ny udfordring. Jeg har været professionel i Holland i over ti år og spillet mange kampe, og det har jeg været rigtig glad for, men nu er jeg fyldt 30 og følte, at tiden var inde til at prøve noget nyt. OB kom så på banen, og jeg kender Danmark som et dejligt land. Det var det bedste for mig, siger Leeuwin og tilføjer:
– Jeg har fået et rigtig godt indtryk af OB. Jeg føler mig meget velkommen og er blevet taget godt imod. Jeg fornemmer også, at der er en stor sult i truppen, og her er mange dygtige spillere.
Han håber, at han kan være med til at bringe OB tilbage til toppen af dansk fodbold.
– Det er en kliche, men jeg tager en kamp ad gangen. Den næste kamp er altid den vigtigste. Man vinder ikke hver kamp, men man er nødt til at have et mål om at gøre det, og så er det klart, at jeg selvfølgelig drømmer om at spille med i top seks, siger forsvarsspilleren og giver følgende karakteristik af sig selv:
– Jeg er en aggressiv forsvarsspiller, der ikke går af vejen for en nærkamp, men jeg er også tilpas med bolden, og jeg er meget verbal på banen. I fodboldmæssig forstand er jeg en aldrende herre, og den rutine skal jeg bruge.
OB i kamp med mange hollandske klubber
Ramon Leeuwin havde bedre tilbud på hånden rent økonomisk end, hvad OB kunne tilbyde, men fynboerne kunne lukrere på at tilbyde hollænderen en hel ny hverdag, og det faldt midtstopperen pladask for.
– Vi er glade for, at det er lykkedes. Det lykkedes langt hen ad vejen, fordi Ramon gerne ville prøve at spille et andet sted. Der var mange hollandske klubber, der gerne ville have ham, men vi fik lavet en fin aftale med Utrecht. Forhåbentlig bliver det rigtig spændende. Nu skal han lige vænne sig til den måde, man spiller fodbold på i Danmark, men vi ser ham som en klar forstærkning, fortæller sportsdirektør Jesper Hansen.
Også cheftræner Jakob Michelsen er glad for tilgangen af Ramon Leeuwin, der gled direkte ind i startopstillingen mod Vejle.
– Det er en mand, vores scout har fulgt i lang tid. Jeg havde ikke som sådan kendskab til ham, men vi blive enige om, at det var ham, vi skulle tage. En bundrutineret midtstopper, der er fornuftig på kuglen, lyder det fra Jakob Michelsen.
Ramon Leeuwin fik en uheldig debut for OB, da han måtte udgå med en skadet skulder allerede i første halvleg mod Vejle. Hollænderen er imidlertid hurtigt klar igen.
LIVE
LIVE: Dansker med mål og selvmål
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
Henter FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
AVIS
Ny melding om fremtiden
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
