11 nederlag i 20 Premier League-kampe i denne sæson blev enden for Evertons manager, Frank Lampard. Nu er det nemlig slut for Lampard i Everton.
På sin hjemmeside oplyser klubben, at han forlader posten. Det samme gør assistenterne Joe Edwards, Paul Clement, Ashley Cole og Chris Jones.
Everton begrunder det afbrudte samarbejde med den seneste tids resultater og den nuværende placering på en delt sidsteplads i Premier League.
Everton takker Lampard og hans trænerstab for arbejdet de 12 måneder, som det blev til.
Klubben meddeler også, at man er på jagt efter en ny manager. Indtil videre vil Paul Tait og klubikonet Leighton Baines stå for træningen.
Frank Lampard har stået i spidsen for Everton siden januar 2022. Everton er placeret på 19.-pladsen i den bedste engelske fodboldrække med 15 point, og tabte i weekenden til West Ham.
Det eneste, der gør, at Everton ikke ligger sidst i tabellen, er en bedre målscore end Southampton.
Det er kun blevet til tre sejre i indeværende Premier League-sæson for Lampard og Everton. Everton har været en del af den bedste engelske fodboldrække i alle sæsoner siden 1954.
Det er ikke mere end to uger siden, at klubbens ejer Farhad Moshiri gav sin fulde opbakning til Lampard i et skriftligt svar til Evertons fans, som sendte et åbent brev til Everton-ejeren, hvor der blev udtrykt fortvivlelse over den nuværende situation i klubben.
I sidste sæson endte Everton på 16.-pladsen. Fire point over nedrykningsstregen. I 38 Premier League-kampe har Everton med Lampard i spidsen gennemsnitligt hentet 0,92 point i gennemsnit per kamp.
Det er ikke første gang, at Frank Lampard bliver afbrudt i et trænerjob før tid. Det måtte han også hos Chelsea i januar 2021.
I næste Premier League-runde møder Everton topholdet Arsenal. Og runden efter venter Liverpool i et Merseyside-derby.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?
Her er Tunesiens nye VM-træner
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
Uruguay slider sig til uafgjort
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Iran og New Zealand deler
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
OPTAKT
Østrig – Jordan
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT