Franskmænd afviser Cajuste-pris: Fuldstændig falsk

Franske Reims afviser blankt, at Jens-Lys Cajuste skal have kostet 75 millioner kroner.



75 millioner kroner.

Det er, hvad den franske klub Reims har betalt for Jens-Lys Cajuste, som blev hentet i FC Midtjylland. Det kunne både BT og den svenske avis Aftonbladet fortælle. Det beløb afvises imidlertid kategorisk af Reims.

Mathieu Lacour, der er administrerende direktør i klubben, fastslår, at beløbet nærmere er det halve.

– Det er meget overraskende, hvad vi har kunnet læse i aviserne. Det er fuldstændig forkert. Vi er på niveau med Rajkovic-handlen, siger Lacour med henvisning til den serbiske målmand Pedrag Rajkovic, som Reims hentede i 2019 for 37,5 millioner kroner.

Som altid, når det handler om transfers, har den sælgende klub en interesse i at tale salgsprisen op, mens den købende klub har en interesse i det modsatte. Ofte er der en række klausuler involveret i en handel, som kan blive aktiveret, hvis nogle punkter bliver opfyldt. Skal disse medregnes, når man taler om den endelige transfersum eller ej? Det spørgsmål gør det ofte svært at belyse en pris helt nøjagtigt.

Hvad der dog ikke er nogen tvivl om er det faktum, at Reims er meget glade for tilgangen af Jens-Lys Cajuste, og direktøren fastslår, at han holder et vågent øje med det danske marked.

– I dag er den danske liga mere scoutet end den belgiske og hollandske. Vi holder et vågent øje uden dog at prioritere det meget højt, for som vi så med Cajuste-handlen, kan de (priserne, red.) hurtigt blive uoverkommelige for en klub som os, siger Mathieu Lacour.

Jens-Lys Cajuste debuterede søndag for sin nye klub, da Reims tabte 0-1 til FC Metz. Svenskeren startede på banen, men blev pillet ud i pausen. 





Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’




LIVE

VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning

VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

TransferLIVE: Ten Hag henter dansker

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

De lurer på Kjærgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Får afvist bud på dansk profil

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på varm VM-profil

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Misser første VM-kamp efter voldtægtsanklager

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Vilde Messi tangerer VM-rekord

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

FC Midtjylland får bøde på en kvart million



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

England – Kroatien

Denne klub drømmer om Højbjerg