Franskmænd afviser Cajuste-pris: Fuldstændig falsk

Franske Reims afviser blankt, at Jens-Lys Cajuste skal have kostet 75 millioner kroner.



75 millioner kroner.

Det er, hvad den franske klub Reims har betalt for Jens-Lys Cajuste, som blev hentet i FC Midtjylland. Det kunne både BT og den svenske avis Aftonbladet fortælle. Det beløb afvises imidlertid kategorisk af Reims.

Mathieu Lacour, der er administrerende direktør i klubben, fastslår, at beløbet nærmere er det halve.

– Det er meget overraskende, hvad vi har kunnet læse i aviserne. Det er fuldstændig forkert. Vi er på niveau med Rajkovic-handlen, siger Lacour med henvisning til den serbiske målmand Pedrag Rajkovic, som Reims hentede i 2019 for 37,5 millioner kroner.

Som altid, når det handler om transfers, har den sælgende klub en interesse i at tale salgsprisen op, mens den købende klub har en interesse i det modsatte. Ofte er der en række klausuler involveret i en handel, som kan blive aktiveret, hvis nogle punkter bliver opfyldt. Skal disse medregnes, når man taler om den endelige transfersum eller ej? Det spørgsmål gør det ofte svært at belyse en pris helt nøjagtigt.

Hvad der dog ikke er nogen tvivl om er det faktum, at Reims er meget glade for tilgangen af Jens-Lys Cajuste, og direktøren fastslår, at han holder et vågent øje med det danske marked.

– I dag er den danske liga mere scoutet end den belgiske og hollandske. Vi holder et vågent øje uden dog at prioritere det meget højt, for som vi så med Cajuste-handlen, kan de (priserne, red.) hurtigt blive uoverkommelige for en klub som os, siger Mathieu Lacour.

Jens-Lys Cajuste debuterede søndag for sin nye klub, da Reims tabte 0-1 til FC Metz. Svenskeren startede på banen, men blev pillet ud i pausen. 





TransferLIVE: AC Milan tæt på rekordhandel




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FC København jagter Romane Amane

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Norge – Frankrig

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Panama – England



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

De er enige med Mathias Jensen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’