Franskmænd afviser Cajuste-pris: Fuldstændig falsk

Franske Reims afviser blankt, at Jens-Lys Cajuste skal have kostet 75 millioner kroner.



75 millioner kroner.

Det er, hvad den franske klub Reims har betalt for Jens-Lys Cajuste, som blev hentet i FC Midtjylland. Det kunne både BT og den svenske avis Aftonbladet fortælle. Det beløb afvises imidlertid kategorisk af Reims.

Mathieu Lacour, der er administrerende direktør i klubben, fastslår, at beløbet nærmere er det halve.

– Det er meget overraskende, hvad vi har kunnet læse i aviserne. Det er fuldstændig forkert. Vi er på niveau med Rajkovic-handlen, siger Lacour med henvisning til den serbiske målmand Pedrag Rajkovic, som Reims hentede i 2019 for 37,5 millioner kroner.

Som altid, når det handler om transfers, har den sælgende klub en interesse i at tale salgsprisen op, mens den købende klub har en interesse i det modsatte. Ofte er der en række klausuler involveret i en handel, som kan blive aktiveret, hvis nogle punkter bliver opfyldt. Skal disse medregnes, når man taler om den endelige transfersum eller ej? Det spørgsmål gør det ofte svært at belyse en pris helt nøjagtigt.

Hvad der dog ikke er nogen tvivl om er det faktum, at Reims er meget glade for tilgangen af Jens-Lys Cajuste, og direktøren fastslår, at han holder et vågent øje med det danske marked.

– I dag er den danske liga mere scoutet end den belgiske og hollandske. Vi holder et vågent øje uden dog at prioritere det meget højt, for som vi så med Cajuste-handlen, kan de (priserne, red.) hurtigt blive uoverkommelige for en klub som os, siger Mathieu Lacour.

Jens-Lys Cajuste debuterede søndag for sin nye klub, da Reims tabte 0-1 til FC Metz. Svenskeren startede på banen, men blev pillet ud i pausen. 







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Massiv kritik efter skandaløse scener

Overvejer AGF-forlængelse

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Nu er de færdige i Superligaen

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

‘Det er ringe ad helvede til’

De bliver monstersalg til sommer

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Monstersalg: FC København-boss jubler

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år