75 millioner kroner.
Det er, hvad den franske klub Reims har betalt for Jens-Lys Cajuste, som blev hentet i FC Midtjylland. Det kunne både BT og den svenske avis Aftonbladet fortælle. Det beløb afvises imidlertid kategorisk af Reims.
Mathieu Lacour, der er administrerende direktør i klubben, fastslår, at beløbet nærmere er det halve.
– Det er meget overraskende, hvad vi har kunnet læse i aviserne. Det er fuldstændig forkert. Vi er på niveau med Rajkovic-handlen, siger Lacour med henvisning til den serbiske målmand Pedrag Rajkovic, som Reims hentede i 2019 for 37,5 millioner kroner.
Som altid, når det handler om transfers, har den sælgende klub en interesse i at tale salgsprisen op, mens den købende klub har en interesse i det modsatte. Ofte er der en række klausuler involveret i en handel, som kan blive aktiveret, hvis nogle punkter bliver opfyldt. Skal disse medregnes, når man taler om den endelige transfersum eller ej? Det spørgsmål gør det ofte svært at belyse en pris helt nøjagtigt.
Hvad der dog ikke er nogen tvivl om er det faktum, at Reims er meget glade for tilgangen af Jens-Lys Cajuste, og direktøren fastslår, at han holder et vågent øje med det danske marked.
– I dag er den danske liga mere scoutet end den belgiske og hollandske. Vi holder et vågent øje uden dog at prioritere det meget højt, for som vi så med Cajuste-handlen, kan de (priserne, red.) hurtigt blive uoverkommelige for en klub som os, siger Mathieu Lacour.
Jens-Lys Cajuste debuterede søndag for sin nye klub, da Reims tabte 0-1 til FC Metz. Svenskeren startede på banen, men blev pillet ud i pausen.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Uventet skifte?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER