Frederik Birk kommenterer Clement Bischoff-sag

Clement Bischoff har været "top" på træningsbanen efter det kollapsede skifte til Brighton, fortæller Brøndby-chefen.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Clement Bischoff har haft et par turbulente uger.

I sidste uge kunne Tipsbladet fortælle, at Brøndby-kometen var millimeter fra at blive solgt til Brighton for hele 60 millioner kroner, og at han endda rejste til England for at færdiggøre skiftet.

Men i weekenden kollapsede skiftet så. I sidste ende kunne parterne ikke blive enige. 

Siden er Clement Bischoff selvsagt vendt tilbage til Brøndby, der fredag indleder Superliga-sæsonen, og her har han lagt en dybt professionel indsats for dagen. Det fortæller cheftræner Frederik Birk efter onsdagens træning. 

– Det, der i virkeligheden er meget lækkert, er, at det bedste sted at være, når spillere skal håndtere alverdens problemer, er deres træningsbane. Jeg har bare set en Clement Bischoff, der er kommet tilbage, har været sammen med holdkammeraterne og har givet den fuld gas på banen.

– Jeg har set ham udtrykke sig på bedste vis, og jeg tror ikke, at det er mere kompliceret end det, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den skrevne presse og tilføjer: 

– Jeg vil ikke lægge ord i munden på ham, men han har været top på træningsbanen. 

– Jeg tror ikke, at der er nogle mennesker, der ikke vil møde ham i, at skuffelsen vil være stor, hvis han havde sat næsen op efter et skifte. Så det vil jeg udmærket godt kunne forstå. Det har jeg også været opmærksom på, men han har været topmotiveret.

For at understrege sin pointe deler Frederik Birk en historie fra ugens træning. 

– Den første træning, efter at han kommer hjem, spilles der kamp til sidst, hvor det bliver 2-1 til Clements hold. Og I kan selv gætte, hvem der lavede målene. Der grinede jeg lidt til assistenterne,  lyder det med et smil fra Brøndby-chefen.

På fredag indleder Brøndby IF forårssæsonen i Superligaen, men det bliver uden Clement Bischoff. Den 19-årige kantspiller er i karantæne. 





LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Dansk stortalents værdi eksploderer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hold nu kæft, hvor er han god!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Lewandowski forlader FC Barcelona

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Tæt på aftale med Andreas Christensen

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

– Niels Frederiksen er en legende!