Frier til FC København – igen

Polsk målmand har tidligere talt særdeles varmt om FC København, og det gør han nu igen.



FC København er på målmandsjagt. Det er der ingen tvivl om, og der går nærmest ikke en dag, uden at en eller anden keeper bliver sat i forbindelse med københavnerne. 

I dag er ikke undtagelsen, omend det er på en lidt anden måde, end et medie der melder om interesse. 

Nej, her er det i stedet spilleren selv, som puster lidt liv til rygtemøllen. 

Der er tale om polske Kacper Tobiasz, som faktisk også blev rygtet til FC København i sommer. Dengang bekræftede han, at københavnerne, så vidt han vidste i hvert fald, var ude efter ham. Siden da har han haft gang i en blandet sæson for Legia Warszawa, og i et interview med mediet Meczyki.pl, udtrykker han faktisk selv et ønske om at komme til de forsvarende danske mestre. Det sker i en snak om hans næste skridt i karrieren. 

– Potentielt skifte? Helt sikkert vestpå. Men skal jeg være helt ærlig, så ved jeg det ikke. Jeg skifter derhen, hvor jeg kommer til at spille. La Liga, Serie A? Det er måske lidt for stort et spring, siger han, inden han siger, at han er inspireret af Kamil Grabaras karrierevej, hvor Danmark blev et mellemstop mod et skifte til en af Europas største ligaer.

Kacper Tobiasz har nu i et par sæsoner stået fast for Legia Warszawa. Foto: Imago.

– Jeg vil også være interesseret i at tage sådan en vej for at komme videre. FC Købehavn som afløser for Grabara? Jeg siger ikke nej.

– Det skal være et hold, som jævnligt kæmper med om mesterskaber og deltager i europæiske gruppespil, lyder det fra den ambitiøse keeper.

Det ønske vil han i hvert fald få opfyldt i FC København. Så er spørgsmålet, om FC København ser det på samme måde.

Kacper Tobiasz fyldte 21 tilbage i november, men han kan allerede notere sig for 63 førsteholdskampe for Legie Warszawa.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

FC Midtjylland henter ny back