Friis vil udsætte FCK-fejring: Det skal der til

Der skal mere end bare en rigtig god præstation til for Viborg, hvis de skal få et brugbart resultat mod FCK, fortæller VFF-cheftræneren.



Når FC København mandag går på banen mod Viborg, så er der mulighed for, at københavnerne genvinder det danske mesterskab. Det vil dog kræve en sejr over Viborg på udebane, mens FC Nordsjælland skulle tabe point til Brøndby.

Den første del er Viborg-cheftræner Jacob Friis dog opsat på at ændre på, og han fortæller på VFF's hjemmeside, hvad der skal til.

– Det kan godt være, at de ender med at fejre mesterskabet, men de skal gerne lige vente en uge med det. Hvis det er tilfældet, så betyder det jo, at vi har fået et brugbart resultat på mandag, og det stræber vi selvfølgelig efter, siger han og fortsætter:

– Det kræver en rigtig god præstation fra vores side – og endnu mere til. Vi har mødt FCK to gange for nyligt, hvor vi også præsterede godt, men der var det ikke nok, så vi skal være knivskarpe og levere en toppræstation. Det er vi alle klar over, og det har vi også en tro på, at vi kan, lyder det fra Jacob Friis.

I begyndelsen af sæsonen vandt Viborg på hjemmebane med 4-2 over FCK, mens de to efterfølgende forårskampe i Parken er endt med to 2-1-sejre til hovedstadsklubben. 

Viborg er før kampen på tredjepladsen, og Friis peger i den forbindelse på, at de ikke kan være andet end stolte af det, som de har præsteret – og at man allerede med to kampe tilbage er sikre på minimum en fjerdeplads, som vil tangere deres rekord for højeste placering i Superligaen. Men nu vil de have mere.

– Det er en spændende og ønskværdig situation, vi står i, og den vil vi ikke bytte for noget. Havde vi snakket om det her inden sæsonstarten, så havde vi alle købt den mulighed. Nu står vi her inde på stadion nogle dage før en kamp mod FCK, og der fjernes sæder nede på endetribunen, så vi kan få bedst mulig opbakning, og det er jo bare fantastisk, at vi igen får fyldt stadion og er med i toppen helt til det sidste, fortæller Viborg-træneren.

Kampen mellem Viborg og FCK spilles på mandag klokken 16. Læs mere om den kamp her.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Lindstrøm skifter til Schalke

Speakman om transfer: En unik situation

Han er den nye Superliga-juvel!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

OB – Sønderjyske

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Kæmpe transfer under opsejling

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel