Friis vil udsætte FCK-fejring: Det skal der til

Der skal mere end bare en rigtig god præstation til for Viborg, hvis de skal få et brugbart resultat mod FCK, fortæller VFF-cheftræneren.



Når FC København mandag går på banen mod Viborg, så er der mulighed for, at københavnerne genvinder det danske mesterskab. Det vil dog kræve en sejr over Viborg på udebane, mens FC Nordsjælland skulle tabe point til Brøndby.

Den første del er Viborg-cheftræner Jacob Friis dog opsat på at ændre på, og han fortæller på VFF's hjemmeside, hvad der skal til.

– Det kan godt være, at de ender med at fejre mesterskabet, men de skal gerne lige vente en uge med det. Hvis det er tilfældet, så betyder det jo, at vi har fået et brugbart resultat på mandag, og det stræber vi selvfølgelig efter, siger han og fortsætter:

– Det kræver en rigtig god præstation fra vores side – og endnu mere til. Vi har mødt FCK to gange for nyligt, hvor vi også præsterede godt, men der var det ikke nok, så vi skal være knivskarpe og levere en toppræstation. Det er vi alle klar over, og det har vi også en tro på, at vi kan, lyder det fra Jacob Friis.

I begyndelsen af sæsonen vandt Viborg på hjemmebane med 4-2 over FCK, mens de to efterfølgende forårskampe i Parken er endt med to 2-1-sejre til hovedstadsklubben. 

Viborg er før kampen på tredjepladsen, og Friis peger i den forbindelse på, at de ikke kan være andet end stolte af det, som de har præsteret – og at man allerede med to kampe tilbage er sikre på minimum en fjerdeplads, som vil tangere deres rekord for højeste placering i Superligaen. Men nu vil de have mere.

– Det er en spændende og ønskværdig situation, vi står i, og den vil vi ikke bytte for noget. Havde vi snakket om det her inden sæsonstarten, så havde vi alle købt den mulighed. Nu står vi her inde på stadion nogle dage før en kamp mod FCK, og der fjernes sæder nede på endetribunen, så vi kan få bedst mulig opbakning, og det er jo bare fantastisk, at vi igen får fyldt stadion og er med i toppen helt til det sidste, fortæller Viborg-træneren.

Kampen mellem Viborg og FCK spilles på mandag klokken 16. Læs mere om den kamp her.





LIVE

LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Ser I med, Brøndby?

Stor profil glad for Brøndby

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

– Det er et møghold!

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Det er en gave for Danmark’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Sendt hjem fra FC København-træning

‘Vil du være multimillionær?’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Højbjerg overvejer stor beslutning

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

– Hele holdet er trygge ved ham

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Her begynder næste sæson i Superligaen

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran