Når FC København mandag går på banen mod Viborg, så er der mulighed for, at københavnerne genvinder det danske mesterskab. Det vil dog kræve en sejr over Viborg på udebane, mens FC Nordsjælland skulle tabe point til Brøndby.
Den første del er Viborg-cheftræner Jacob Friis dog opsat på at ændre på, og han fortæller på VFF's hjemmeside, hvad der skal til.
– Det kan godt være, at de ender med at fejre mesterskabet, men de skal gerne lige vente en uge med det. Hvis det er tilfældet, så betyder det jo, at vi har fået et brugbart resultat på mandag, og det stræber vi selvfølgelig efter, siger han og fortsætter:
– Det kræver en rigtig god præstation fra vores side – og endnu mere til. Vi har mødt FCK to gange for nyligt, hvor vi også præsterede godt, men der var det ikke nok, så vi skal være knivskarpe og levere en toppræstation. Det er vi alle klar over, og det har vi også en tro på, at vi kan, lyder det fra Jacob Friis.
I begyndelsen af sæsonen vandt Viborg på hjemmebane med 4-2 over FCK, mens de to efterfølgende forårskampe i Parken er endt med to 2-1-sejre til hovedstadsklubben.
Viborg er før kampen på tredjepladsen, og Friis peger i den forbindelse på, at de ikke kan være andet end stolte af det, som de har præsteret – og at man allerede med to kampe tilbage er sikre på minimum en fjerdeplads, som vil tangere deres rekord for højeste placering i Superligaen. Men nu vil de have mere.
– Det er en spændende og ønskværdig situation, vi står i, og den vil vi ikke bytte for noget. Havde vi snakket om det her inden sæsonstarten, så havde vi alle købt den mulighed. Nu står vi her inde på stadion nogle dage før en kamp mod FCK, og der fjernes sæder nede på endetribunen, så vi kan få bedst mulig opbakning, og det er jo bare fantastisk, at vi igen får fyldt stadion og er med i toppen helt til det sidste, fortæller Viborg-træneren.
Kampen mellem Viborg og FCK spilles på mandag klokken 16. Læs mere om den kamp her.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL