Når FC København mandag går på banen mod Viborg, så er der mulighed for, at københavnerne genvinder det danske mesterskab. Det vil dog kræve en sejr over Viborg på udebane, mens FC Nordsjælland skulle tabe point til Brøndby.
Den første del er Viborg-cheftræner Jacob Friis dog opsat på at ændre på, og han fortæller på VFF's hjemmeside, hvad der skal til.
– Det kan godt være, at de ender med at fejre mesterskabet, men de skal gerne lige vente en uge med det. Hvis det er tilfældet, så betyder det jo, at vi har fået et brugbart resultat på mandag, og det stræber vi selvfølgelig efter, siger han og fortsætter:
– Det kræver en rigtig god præstation fra vores side – og endnu mere til. Vi har mødt FCK to gange for nyligt, hvor vi også præsterede godt, men der var det ikke nok, så vi skal være knivskarpe og levere en toppræstation. Det er vi alle klar over, og det har vi også en tro på, at vi kan, lyder det fra Jacob Friis.
I begyndelsen af sæsonen vandt Viborg på hjemmebane med 4-2 over FCK, mens de to efterfølgende forårskampe i Parken er endt med to 2-1-sejre til hovedstadsklubben.
Viborg er før kampen på tredjepladsen, og Friis peger i den forbindelse på, at de ikke kan være andet end stolte af det, som de har præsteret – og at man allerede med to kampe tilbage er sikre på minimum en fjerdeplads, som vil tangere deres rekord for højeste placering i Superligaen. Men nu vil de have mere.
– Det er en spændende og ønskværdig situation, vi står i, og den vil vi ikke bytte for noget. Havde vi snakket om det her inden sæsonstarten, så havde vi alle købt den mulighed. Nu står vi her inde på stadion nogle dage før en kamp mod FCK, og der fjernes sæder nede på endetribunen, så vi kan få bedst mulig opbakning, og det er jo bare fantastisk, at vi igen får fyldt stadion og er med i toppen helt til det sidste, fortæller Viborg-træneren.
Kampen mellem Viborg og FCK spilles på mandag klokken 16. Læs mere om den kamp her.
LIVE
LIVE: Melder udsolgt
TOPNYHED
Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg
Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp
LIGE NU
Her er Kasper Hjulmands nye job
NYHEDER
Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’
HELT VILDT
Så mange millioner er Kasper Høgh værd
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
NYHEDER
AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked
NYHEDER
‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF
Drama i Real Madrid: ‘Han er et håbløst tilfælde’
EKSKLUSIVT
Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
NYHEDER
Superliga-komet: ‘Jeg er sulten efter det’
TOPNYHED
AGF vil have mangemillionær på toppost
HELT VILDT
FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio
TOPNYHED
Ekspert: Dansk ulykkesfugl kan blive solgt
Ronaldo undskylder for drama i København
INTERVIEW
FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur
Johan Larsson med ‘kærlighedsbrev’ om FCK-kending
NYHEDER
Disney præsenterer europæiske tv-profiler
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’
TOPNYHED
Brøndby kan score flere millioner på Luis Binks
NYHEDER
Stikker: ‘De spiller ad helvedes til!’
NYHEDER
Forlader AGF af familiære årsager
NYHEDER
FC København-spiller vender hjem med nul minutter
HELT VILDT
Kæmpe medie fremhæver Marvin Nasnas
AVIS
Tjente millioner på FCK-kamp
EKSKLUSIVT
Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’
NYHEDER
Sådan sagde Messi farvel til landsholdet
Splittet: ‘I har kun snakket landshold i 14 dage’
EKSKLUSIVT