– Går for langt hvis jeg snakker om det nu

Benjamin Schmedes udtaler sig.



De vil meget gerne beholde Jacob Ambæk i Brøndby.

Den unge komet har halvandet år tilbage af sin kontrakt, og allerede for et par dage siden bekræftede sportsdirektør Benjamin Schmedes, at der er forhandlinger i gang om en ny, da de ønsker at sikre sig at have ham lang tid endnu.

I et interview med Viaplay fortæller han dog, at han ikke ønsker at gå i detaljer med omfanget lige nu, selvom han understreger, at de selvfølgelig ønsker at beskytte Jacob Ambæk fra markedet et godt stykke tid endnu, så de også kan udvikle ham i Brøndby.

– Han anerkender, hvor meget vi ser i ham som talent, og hvor meget vi investerer i hans udvikling. Selvfølgelig er det en slags løfte, som klubben giver, og vi snakker også om løfter fra den anden side, som vi arbejder på. Vi arbejder på en kontrakt, der løber længere end til 2027.

– Det er vi i dialog omkring, men det giver ikke mening at snakke om, hvor vi står. Vi ville ikke gøre vores arbejde, hvis vi ikke var i den dialog.

Fordi Jacob Ambæk er 17 år, må en eventuel kontrakt kun være på tre år. Alternativt skal klubben vente, til han er fyldt 18 år med at lave en ny.

– Først og fremmest skal vi jo kende reglerne og handle efter det. Hvad er bedst for klubben i forhold til, hvordan man håndterer den situation. Selvfølgelig er det i vores interesse at beskytte ham så længe som muligt med en kontrakt hos os.

– Vi taler åbent om situationen i forhold til, at han er mindreårig, og det skal vi også have med i betragtning. Vi snakker i forskellige scenarier. Generelt kan vi sige, der er dialog og også om strukturen. Det går for langt, hvis jeg snakker om det offentligt nu.

Benjamin Schmedes har da også kun rosende ord til overs for den unge komet, der allerede har fået massiv opmærksomhed i Superligaen.

– For os er det ikke en overraskelse. Vi ved, hvilket talent vi har mellem hænderne. Det vidste vi, før han begyndte at spille fast. Nu viser han det på det niveau, siger sportsdirektøren.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

De overvejer Christian Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’