Gigovic: OB-fans må også være lidt taknemmelige

Midtbanespilleren er ny mand i FC Midtjylland. Det var ellers en spiller, som OB og Odense-klubbens supportere håbede på ville vende retur. Han forstår godt fansene, men mener også, at de må være lidt taknemmelige for hans bidrag i efteråret.



– Bones, traktor og køer i en klub uden sjæl. Din karriere, dit valg. Vejen fra elsket til hadet er kort i moderne fodbold.

– Gigolo.

– Hele Odense elskede dig – nu er du bare en skide trækkerdreng.

Kommentarerne på sociale medier var mange, da den svenske midtbanespiller Armin Gigovic returnede til Danmark, men ikke OB, som han ellers var så god for i efteråret.

Skiftet til FC Midtjylland bragte nogle negative reaktioner fra fans af den fynske klub. Måske forståeligt nok. Og selv om der også var fans, der tog afsked i en ordentlig tone, var der også kommentarer, som følger en dårlig trend, hvor der er kort fra tanke til handling på tastaturet. Selv om det altså bare blev til ni Superliga-kampe for "Striwerne".

Men hvordan har Armin Gigovic selv oplevet utilfredsheden fra Fyn?

– Jeg kan forstå det, for de forventede måske, at jeg skulle ud i Europa, ikke blive i en anden klub i Danmark. Men når man vil tage et skridt i karrieren og levere, er det livet. Det må man acceptere. Jeg forstår OB's situation, siger svenskeren til Tipsbladet og forklarer:

– Jeg ved godt, jeg var elsket der. Men det er også en del af fodboldbranchen, at spillere fra Inter skifter til Milan.

Et skifte fra Inter til Milan har Gigovic ikke foretaget, men han har valgt ikke at returnere til en klub, som han faktisk var med til at hjælpe og få i gang i et efterår, der startede skrækkeligt. Da Gigovic kom til klubben den 31. august, var hjulene så småt ved at rulle, og OB var kommet op på syv point efter syv runder.

Siden hentede man yderligere 17 point og er nummer fem i rækken inden foråret i Superligaen, hvor der er gode forhåbninger om at ende i top seks.

– De burde også være lidt taknemmelige, for jeg gjorde det også godt der. Da jeg kom, var vi ikke i en god situation, men nu er det top seks, og det er godt for dem, siger Gigovic.

Hvor meget har du læst af de kommentarer, der er kommet?

– Ikke så meget. Det er mere mine venner, der siger det. Jeg har ikke så meget tid til at kigge. Men da jeg talte med min far, sagde han, at det er en del af min karriere. Det er kun begyndelsen. Jeg må håndtere det godt, og jeg bliver da heller ikke bange eller noget.

Hvad tænker du så om det?

– Jeg tænker ikke så meget om det, for jeg forsøger altid at slette de dårlige tanker og tænke positivt i stedet. Tænke på at gøre det godt. For tænker man på sådan noget, fylder det meget. 

Der er heldigvis også mange, der opfører sig godt og ønsker dig god vind.

– Præcis. Jeg har intet imod OB. Det er en rigtig god klub. De tog sig godt af mig, og jeg er glad for, at jeg kunne hjælpe. Men nu er jeg her, og det er en ny mission.

Hvad med dine OB-holdkammerater?

– De forstår mig godt. De forstår min situation. De er ikke sure. De ved også, at jeg vil spille i Europa. De gode venner ved sandheden om fodbold. Og jeg tror, mange i min situation havde gjort det samme.

Og så har (OB-fan) Andreas Odbjerg valgt ikke at følge dig længere på Instagram.

– Det har jeg ikke set. Men han er jo også fan. For at være helt ærlig ved jeg ikke så meget om ham. Jeg fik at vide, mens jeg var med landsholdet, at han ville skrive en sang om mig, hvis jeg blev i OB. Det syntes jeg var sjovt, og jeg grinte af det.

Armin Gigovic er på en særlig lejeaftale fra Rostov, som ejer ham, og i udgangspunktet skal han retur til den russiske klub til sommer. Med mindre FIFA forlænger den særlige aftale, der gør, at udenlandske spillere kan søge væk fra Rusland. At forblive i FCM er ikke udelukket, men heller ikke noget, der er et tema lige nu.

– Allerede inden jeg tog til Rusland, var de interesserede i mig. Nu er de glade for, at de kunne bringe mig hertil, og jeg ser frem til at være her.

– Og så må vi se. Det er min agent, der ved det. Det er lidt kompliceret, men jeg håndterer det så godt, jeg kan, og jeg ser frem til at spille.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Manchester United overvejer ham

Vil have Jonas Wind til FC København

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Her er Ajax-danskers millionløn

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Celtic genansætter populær veteran

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Her er Superligaens bedste stadion

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

FC Nordsjælland på rov i DBU

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Rygter om AC Horsens-legende

Medier fælder dom over Dorgu

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Nye skader i Manchester City

Egypten i kvartfinalen

Fyret – fik kun otte kampe i Celtic

Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker