BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby Stadion var fuld af bekymrede miner, da Daniel Wass pludselig lå i store smerter på græsset i mandagens kamp mod Silkeborg.
Brøndby-veteranen kom galt afsted i en duel mod en modstander, og TV-billederne kunne vise, at han blev trådt alvorligt på anklen. Ondt gjorde det i hvert fald på Wass, der forlod banen i store smerter efter en times spil.
Brøndby har indtil videre holdt tæt med Wass' skadessituation, men nu giver cheftræner Jesper Sørensen en melding, og den er rigtig god, hvis man støtter de blå-gule. Daniel Wass slipper med skrækken og er allerede tilbage på træningsbanen. Det siger cheftræneren til Tipsbladet og de fremmødte medier efter fredagens træningssession, hvor Wass altså var med.
– Da han gik ud forleden dag, så det ud som om, at han selv mente, at det så alvorligt ud. Men Daniel er klar, beroliger Jesper Sørensen, og fortsætter:
– Han blev trådt ned over sin ankel. Det ved man jo aldrig, hvor slemt er, og hvor lang tid det tager, men det ser ud til, at han er frisk og klar igen og har trænet fuldt med.
Dermed er han altså klar til at styre slagets gang, når man søndag eftermiddag skal på en svær opgave ude mod AGF.
Skidt nyt om duo
Her stopper de gode nyheder til gengæld også, for hvor Wass er klar, er situationen en anden med Mathias Kvistgaarden. Brøndby-bomberen missede opgøret mod Silkeborg forleden, og Jesper Sørensen regner ikke med, at han er klar søndag. Kvistgaarden var heller ikke på træningsbanen fredag.
– Han er ikke ude i dag, og det tager åbenbart noget tid. Det er rigtig svært at få en status over, hvor lang tid det tager. Vi må tage det dag for dag. Men jeg havde da hellere set, at han var ude i dag, end at han ikke var.
– Han har fået et vrid i knæet, hvor vi ikke helt har overblik over, hvor lang tid det tager. Han skal ikke bringes på banen, før det er sikkert, slår cheftræneren fast.
En anden spiller, som heller ikke deltog i fredagens træning, er Marko Divkovic. Venstrebacken døjer med hofteproblemer og er tvivlsom til søndag.
– Han har haft en mindre skade i hoften, som ikke er blevet bedre. Han var inde og får noget behandling, og vi må se, om vi kan få gjort ham klar.
– Vi skal have ham ind i en positiv kurve, og der er mange kampe endnu, så det må vi se på, lyder det.
Divkovic har døjet med hofteproblemerne i noget tid, hvor det ikke er blevet bedre.
Dermed kan Brøndby risikere at mangle nogle profiler til udekampen, og det kommer ikke belejligt for Jesper Sørensen, der kalder Aarhus for et svært sted at spille.
– Det er det sidste sted, vi har tabt, så vi har revanche til gode. Jeg vil helst have, at vi spiller et spil, der minder om det, vi kan præstere på hjemmebane, men nogen gange er det også op til, hvad modstanderen tillader en, fortæller han blandt andet.
Brøndby kan med en sejr bringe sig tre point foran FC Midtjylland i tabellen. Ulvene møder senere søndag FC København.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
Årets mest læste – I elsker transfers!
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
TOPNYHED