Glæde i Hvidovre: Ligner et rigtigt fodboldstadion

Når Hvidovre i næste runde skal møde AGF, så kan de endelige vise lokalbefolkningen, at de er tilbage i Superligaen.



Hvidovre har efter deres oprykning til Superligaen spillet deres to første kampe på udebane, mens deres egen hjemmebane er ved at få en ansigtsløftning. Det er nu kommet på plads, og det ser man meget frem til at spille på.

Det fortæller Hvidovre-cheftræner Per Frandsen i et interview med Discovery+.

– Det glæder vi os helt vildt til. Det ser godt ud med de tribuner, der er blevet lagt ind. Det ligner et rigtigt fodboldstadion, og banen står snorelige. Så vi glæder os helt vildt, fortæller Hvidovre-cheftræneren og fortsætter:

– Det er modsat den store tribune, at der nu er kommet sådan nogle mobile tribuner op – og bag målene. Det ser godt ud, lyder det fra Per Frandsen.

Det er desuden klart for ham, hvad der fylder mest for ham og holdet, når de endelig kan komme til at spille på hjemmebane efter deres retur til landets bedste række, som de har været væk fra siden 1997.

– Jeg tror bare, at vi glæder os til at vise Hvidovre, at vi er i Superligaen. Det er jo det, som vi har drømt om. Det bliver super fedt, og det er noget, som vi ser frem til.

I deres første kamp i denne sæson tabte de med 0-1 til FC Midtjylland, men søndag fik de 2-2 og deres første point i Superligaen i deres anden kamp efter deres tilbagevenden, som gik udover Randers.

Højdepunkterne fra dén kamp kan ses i toppen af artiklen.

Hos Hvidovre var der en del spillere, som gjorde sig godt bemærket i sidstnævnte opgør, men én gjorde det lidt bedre. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane