Der har været gang i FC Københavns sociale medier i de seneste dage. Det er nemlig væltet ind med følgere, likes og kommentarer fra særligt indonesiske fodboldfans.
Københavnernes forsvarsprofil Kevin Diks har nemlig sikret sig muligheden for at repræsentere Indonesiens landshold, og det har på få dage resulteret i godt 35.000 nye følgere på Instagram og 80.000 på TikTok.
I Superliga-klubben vækker sådan noget selvsagt glæde, men international bevågenhed er slet ikke nyt for “løverne”.
Det fortæller kommerciel direktør i FC København, Mikkel Grove Lindsted.
– Hvis vi starter nogle skridt tilbage i forhold til de sidste par dage, har vi over en periode oplevet markant stigende interesse fra udlandet. Det går nogle år tilbage. Vi er i en situation nu, hvor følgerskaren på flere af vores sociale medier er 50 procent danske og 50 procent udenlandske følgere.
– Vi oplever også en stigende interesse fra udlandet omkring vores kampe i Parken, hvor vi nu har op mod 1.000 gæster fra udlandet til nogle kampe, siger han til Tipsbladet og tilføjer:
– Så vi har over en lang periode oplevet en stigende interesse. Derfor har vi også meldt ud, både i forbindelse med Adidas-aftalen, vi forlængede, at der er nogle elementer, som gør, at vi kan kigge udover Danmarks grænser. Og da vi offentliggjorde vores samarbejde med Unisport, at vores trøjer skal kunne komme til salg i andre lande end Danmark, og at vi skal være til stede i andre lande.
Med den enorme stigning af indonesiske følgere begynder klubben også at se mod nye tiltag.
– Det er klart, at når Kevin Diks bliver annonceret til potentielt at skulle spille for Indonesiens landshold, og vi oplever et spike – ligesom vi gjorde med Rodrigo Huescas fra Mexico og Marcos Lopez fra Peru – begynder vi at kigge på, om man kan gøre noget konkret på de her markeder.
– Men der er ikke nogle af os, der som sådan er specialister på det indonesiske trøjemarked. Så vi har spurgt hos Adidas og Unisport, hvordan de ser på det, og om man kan lave en målrettet test af et potentiale, siger Mikkel Grove Lindsted.
– På den korte bane skal man nok mere se det som en mulighed for, at FC København bliver synlige på nogle nye markeder, snarere end at det er en stor kommerciel mulighed. Så kan man sige, at hvis interessen fastholder sig, så kan det være, at man kan kigge mere konkrete kommercielle muligheder, eksempelvis partnerskaber med virksomheder, der fokuserer på de pågældende markeder.
Artiklen fortsætter efter billedet…
‘Vi har gode forudsætninger’
Umiddelbart er det klubber i Europas absolutte elite såsom FC Barcelona, Real Madrid, Liverpool og Manchester United, der formår at hente fans og følgere fra hele verden.
Så hvor langt kan man som dansk klub komme på det punkt?
– Det er meget svært at svare på, hvad loftet er. Det vil vi gerne forsøge at teste. Vi omgiver os med nogle partnere, som kan hjælpe os udover Danmarks grænser. Jeg kan også se, at hver måned bliver der købt et fint antal trøjer fra udlandet, som vi sender udenfor Danmarks grænser. Men det er svært at svare på, hvad loftet er.
– Nogle klubber er lykkedes, fordi de er sportsligt relevante, som vi også er, og nogle er lykkedes, fordi de måske har en fed by i ryggen. Det mener vi også, at vi har med København, som er attraktiv internationalt. Vi mener, vi har flere gode forudsætninger, som gør, at vi kommercielt kan lykkes endnu mere internationalt, siger Mikkel Grove Lindsted.
I den forbindelse peger han blandt andet på et tiltag, den hollandske storklub PSV Eindhoven har haft.
– De lavthængende frugter er selvfølgelig at få nogle trøjer på hylderne rundtomkring. Så kan man derfra udvikle. Da PSV Eindhoven havde en række relevante mexicanske spillere, og dermed over en længere periode oplevede stigende interesse fra fans i Mexico, begyndte de at lave partnerskaber med mexicanske virksomheder.
– Bliver det noget for os, hvis det her bliver mere etableret? Det ved vi ikke, men det kigger vi på, for det bør repræsentere nogle muligheder, slutter han.
FC København har i skrivende stund 430.000 følgere på Instagram og 400.000 på TikTok. På førstnævnte er de den klub med flest følgere, mens FC Midtjylland har over en million følgere på TikTok.
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
OB straffer angriber
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’