Glæder sig til Tochi: Kan blive en nøglespiller

William Bøving kender Tochi Chukwuani rigtig godt fra diverse ungdomslandshold, og til sommer kan de også få glæden af hinanden på klubplan i Sturm Graz. Tipsbladet har talt med William Bøving.



William Bøving kender sin kommende holdkammerat Tochi Chukwuani bedre end de fleste.

Siden U16-landsholdet i 2018 har de to 21-årige danske talenter nemlig fulgtes ad på diverse ungdomslandshold, hvor de har tilbragt mange timer sammen både på- og uden for banen. 

– Vores forhold er godt. Vi har jo været sindssygt meget sammen på landsholdet lige siden U16, og har begge to været omkring landsholdene. Vi har en god relation til hinanden, og kender også hinanden på banen, selvom vi ikke har spillet sammen på klubplan, siger William Bøving til Tipsbladet og uddyber.

Det kommer de dog til fra næste sommer. Tochi Chukwuani skiftede nemlig i sidste uge Lyngby ud med Sturm Graz, hvor han altså fra næste sæson kan se frem til at blive holdkammerater med Willam Bøving på klubplan. 

Et samarbejde, som især Bøving glæder sig meget til at se blive foldet ud inde på banen. 

– Vi kender hinanden, og vi ved, hvordan hinanden spiller, og vi kender hinandens kvaliteter, så det er helt sikkert noget, vi skal gøre brug af. Det bliver fedt at få en dansker herned til det sociale også. Både på og uden for banen ser jeg frem til at han kommer. 

– Han er en god spiller. En stærk spiller, som jeg synes passer ind på vores hold og i ligaen generelt. Nu må vi se, hvordan han gør det, men jeg ser frem til det.

Hvorfor passer han så godt til Sturm Graz og den østrigske liga?

– Oftest er spillestilen i Østrig meget direkte, og det handler meget om andenbolde inde på midten og at kunne vinde dem og diktere inde på midten, som han jo kan. Han er stor og stærk, og har sine kvaliteter både defensivt og offensivt, så hvis han rammer en god form, kan han blive en nøglespiller på holdet.

– Selvfølgelig skal han bruge lidt tid på at komme ind på holdet, men umiddelbart vil jeg mene, at det er et godt match, afslutter William Bøving. 

William Bøving og Tochi Chukwuani er begge med i TV2's fodbolddokumentarserie, der hedder "Drømmen om landsholdet" og kan findes på TV2 Play.

Det er dog ikke blevet til debut på A-landsholdet endnu for nogen af dem, selvom de til sammen står noteret for 77 ungdomslandsholdskampe fra U16 til U21-landsholdet. 

I denne sæson står William Bøving noteret for 19 kampe i den østrigske Bundesliga med to mål til følge. 





Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber



LIVE

TransferLIVE: Venter på Rasmus Højlund


Nægtet adgang til Manchester United-træning

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

AGF henter dansk kantspiller

Et kæmpe Superliga-scoop 

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’


" Det mener Tipsbladet

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!


Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Kæmpetilbud til Marcus Rashford



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud

FCN-anfører stopper karrieren

Lössl om FCK-handler: Vildt spændende

– Jeg havde aldrig troet på det her


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Åbner for overraskende aftale med Lars Friis

Afslører: Derfor afviste jeg Viborg

Fremhæver dansker efter kæmpe handel

Særlig klausul i Wahid Faghir-skifte

Stryger Larsen overrasket: Havde ingen idé

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard



Jess Thorup til jobsamtale

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Afsløring: Bombe – Vejle henter Wahid Faghir

Afslører nye detaljer om kæmpe FCK-transfer

Rio Ferdinand raser over Arsenal-fans


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Theo Sander søger væk fra FC København

– Nørgaard er meget, meget undervurderet

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Mattias Skjelmose i stor nedtur

Hårdt angreb på FIFA-boss: Han tror, han er Gud



FC København-boss ærgrer sig over Roony-farvel

Ingen i karantæne i Superliga-runden

Tysk klub i ekstase: Kommer Yussuf Poulsen-filmen?

Han er færdig i Viborg

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Dansk “bombefly” solgt til tyske FC Ingolstadt

Bizart: Hvorfor blev Donald Trump stående?

Lamine Yamal sagsøges af dværgeforening

Skandaløse scener: Slår han ham?

Chelsea banker PSG i omdiskuteret finale

Målfattigt i Uppsala

I vælten mod Brøndby – nu er den gal igen



Dansk tennisspiller i kæmpe triumf

Bekræfter Yussuf Poulsen-skifte

Jannik Sinner støder Carlos Alcaraz af tronen