Glohedt Superliga-talent håber på stort sommersalg

En dag ender han sandsynligvis i udlandet, og passer alt perfekt, kunne det allerede være til sommer.



RANDERS (Tipsbladet): Fredag aften bragede han udligningen i kassen, da OB ellers så ud til at stjæle alle tre point mod spil og chancer.

Mads Enggårds Randers brændte ligesom i de tidlige forårsrunder for mange chancer, men 2-2 efterlader stadig holdet i kapløb med Viborg om syvendepladsen og et point længere fra nedrykningsstregen med en runde mindre.

Det er ikke som målscorer, Mads Enggård har markeret sig som seniorspiller efter tre mål i 47 ligakampe.

 Jeg håber da, at de får mig solgt til sommer, hvis der kommer et bud, der er rigtigt både for klubben og for mig.

Mads Enggård
Fodboldspiller i Randers FC

Men midtbanespilleren kan meget andet, og derfor er Enggård for Randers-direktør Søren Pedersen et særdeles oplagt bud på det næste store spillersalg i klubben.

Mads Enggårds ven og holdkammerat gennem mange år Filip Bundgaard rykkede 1. februar til Brøndby IF, og tanken om at flytte fra Randers til en klub, der vil betale gode penge, er nærliggende for midtbanespilleren.

– Det kan være, det er til sommer, det kan være, der går et år mere.. Det skal være det rigtige, før jeg siger farvel til Randers. Jeg har stadig meget, jeg kan lære her, siger Mads Enggård til Tipsbladet.

At se Bundgaard i Brøndby gør bestemt ikke Mads Enggård mindre interesseret i på et tidspunkt at skifte klub.

– Jeg følger hans liv derovre og skriver meget med ham og snapper med ham. Jeg kan se og høre, hvordan det er derovre, og det ser jo fedt ud. Det er sådan noget, jeg også gerne vil prøve en dag, en ny udfordring.

Der blev kastet snører ud efter Enggård sidste sommer, Randers-ledelsen så med en vis spænding frem til januar-vinduet, som så endte med at blive fyldt med henvendelser og bud på Bundgaard, og er den rigtige mulighed der, kan Enggård også være åben for et skifte allerede til sommer, 18 måneder efter han brød igennem i startopstillingen.

– Klubben tjener penge på at sælge spillere, og der, hvor der er stor værdi i det, er med de unge spillere. Jeg håber da, at de får mig solgt til sommer, hvis der kommer et bud, der er rigtigt både for klubben og for mig, siger Mads Enggård.

– Jeg skal ikke udelukke noget, men jeg skal helst ikke havne i en situation i en stor klub, hvor jeg ender med at sidde på bænken. Hvis der dukker noget op, må jeg se på det.

Efter at have fået tre millioner euro for Filip Bundgaard vil Randers givetvis sigte efter minimum samme beløb for Enggård, der også er omkring U/21-landsholdet.

Læs også vores interview med Mads Enggård om at blive modnet som ung spiller i Randers og den opmærksomhed, der er fulgt med statussen som 'Golden Boy' på talentlisten af samme navn.







LIVE

LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Tottenham under stregen

Cooper gav hård og ærlig besked



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

AGF snubler i guldkampen

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Barcelona klager til UEFA

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Chelsea – Manchester City

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’