Godt nyt for Brøndby: ‘Vallys ser rigtig stærk ud’

Nicolai Vallys har haft en god opstart og ser skarp ud, lyder det fra cheftræneren. Selv føler hovedpersonen sig i god form.



BRØNDBY (Tipsbladet): Da Frederik Birk møder Tipsbladet og den fremmødte presse efter onsdagens træning i Brøndby, venter Nicolai Vallys i baggrunden på, at det bliver hans tur til at stille sig foran diktafonerne. 

Og da emnet falder på netop Vallys’ præstationer i preseason, spidser offensivspilleren tydeligvis øre. Med god grund. 

– Jeg synes, jeg ser ham et godt sted. Vallys ser rigtig stærk ud. Ham er jeg slet ikke bekymret for – nærmere tværtimod.

– Han er en super dygtig spiller, og i den kamp mod AGF i slutningen af efteråret lignede han en absolut topspiller i Superligaen, som vi jo ved, at han er, og det regner jeg også med, at han gør i foråret, lyder det nemlig Frederik Birk, mens en storsmilende Nicolai Vallys gestikulerer, at han vil høre mere. 

Om ikke andet så er det fremragende nyt for Brøndby, der i store dele af efteråret ikke havde Nicolai Vallys på 100 procent. Han døjede med skader og var af åbenlyse årsager ikke på samme niveau, som i sidste sæson, hvor han var en af Superligaens allerbedste spillere. 

Nu har han imidlertid haft en problemfri opstart, og det lover altså umiddelbart godt for Brøndby-stjernen i foråret.

– Jeg er glad for, at han siger sådan. Jeg føler også, at det har været en god preseason. Jeg har ikke haft nogen problemer overhovedet, og jeg føler mig godt tilpas og i god form. 

– Jeg har lagt efteråret bag mig, siger Vallys til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer, at han dog lærte noget af det svære efterår:

– Selvfølgelig gør man det. Jeg synes også, vi har snakket om det en del gange. Jeg har kunnet bruge det til nogle ting, og for første gang i mange år har jeg haft en pause, hvor jeg kunne se det hele lidt på afstand, og det har egentlig også været fint. Jeg har fundet ud af, hvor fedt det er at spille fodbold, når kroppen har det godt. Jeg føler mig klar og glæder mig til på fredag.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Ny rolle og ros til Clement Bischoff
Med trænerskiftet er der også kommet en formationsændring i Brøndby, og det betyder også en ny rolle til Nicolai Vallys, der mest er blevet brugt som 8’er i opstarten. 

– Jeg kan bedst lide at være inde i midten, hvor jeg kan være en del af spillet og være en del af opspillet nogle gange og selvfølgelig også komme med i feltet og afslutte også, siger han og tilføjer:

– Den største forskel er, at jeg som 8’er har flere spillere foran mig, både offensivt og defensivt. Vi har en masse spillere centralt, som er tæt på hinanden og kan bruge hinanden. I vores kampe har vi også kunnet se, at vi har nogle gode relationer og kan skabe en masse chancer. Jeg har stadig mandat til at løbe i feltet som 8’er, og det har jeg ønsket. Det er en af de ting, det er vigtigt, at jeg bliver ved med, og det er der enighed om mellem mig og trænerne. 

At Vallys bruges på midtbanen og ikke en af de offensive pladser giver for eksempel mere plads til, at Clement Bischoff kan bruges på kanten. 

Den 19-årige komet har været et stort samtaleemne dette forår, hvor hans skifte til Brighton & Hove Albion kollapsede til allersidst. Det har dog ikke gjort noget ved hans humør eller arbejdsiver på træningsbanen, lyder det fra holdkammeraten.   

– Det har egentlig været meget nemt. Han er meget, meget ung, men han er enormt moden og stærk. Jeg synes, det har været imponerende, hvordan han er kommet tilbage. Jeg har ikke hørt ham snakke om det en eneste gang. Der har ikke været nogen dårlig stemning, og det siger meget om ham og om, hvor glad han er for at være her. Han har håndteret det godt, og der har ikke været så meget behov for at hjælpe ham, siger Vallys. 

Er I overraskede over, at han på et halvt år er gået ind i Brøndbys startopstilling og nu har været så tæt på et skifte til 60 millioner kroner til Brighton? 

– Det ved jeg ikke, om vi er. Alle har kunnet se, hvor dygtig han er. Så er det sådan med fodbold, at det kan gå hurtigt. Det er en voldsom pris, men også en ud fra markedet, tænker jeg, en meget fair pris. Han er enormt dygtig, og jeg ønsker ham alt det bedste og håber, at han på et tidspunkt får den drøm opfyldt, lyder det fra Vallys. 

Fredag aften indleder Nicolai Vallys og co. Forårssæsonen i Superligaen mod Viborg FF. Det bliver dog uden Clement Bischoff, der er i karantæne. 





Supercomputer: Gyser venter i Superligaen




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Farzam: En gave for FC København

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

FC Fredericia – Randers FC

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Brøndby i transfer-kovending?

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Tæt på at sende millioner til FC København

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland