Gratis om lidt – Neestrup hylder ham

Jacob Neestrup vil ikke gå ind i Lukas Leragers kontraktsituation, men fortæller til gengæld, hvor meget han betyder for FC København. Midtbaneslideren har udløb om under tre måneder.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): I et efterår med mange kampe, trækkes der store veksler på spillerne i FC København.

Med Victor Froholdt solgt til FC Porto har det krævet sine ofre på midtbanen, hvor Thomas Delaney har været inde og ude af lazarettet, og Magnus Mattsson er blevet langtidsskadet.

Til gengæld kan Jacob Neestrup uge efter uge hænge sin hat på Lukas Lerager.

Han har fået spilletid i alle sæsonens kampe, altimens der foregår en masse snak om hans kontraktsituation. Tipsbladet har for nyligt beskrevet, at FCK har tilbudt ham en kort forlængelse af hans nuværende kontrakt, så den løber frem til sommer i stedet for udgangen af i år.

Som tingene er nu, er der ikke sat nogle underskrifter, og derfor vil Lukas Lerager være fri på markedet fra årsskiftet.

– Jeg har set ham som en af vores vigtigste spillere efter desværre en rigtig dårlig start på 2025, hvor han var ude i alle kampe indtil nærmest mesterskabsspillet. Derfra har han spillet sig ind igen som en meget vigtig brik i forhold til at vinde The Double og kvalificere os til Champions League.

– Han har været stærk i vores gode perioder, og Lukas er altid en spiller, vi kan stole på, når skibet også tager lidt vand ind – uden vi skal gøre det værre, end det er, men det har gjort i den seneste blok. Her var præstationer og resultater lidt op og ned, så han er en meget vigtig spiller for mig, hans holdkammerater og FC København, siger Neestrup inden torsdagens træning.

Udover tilbuddet fra FC København, har Tipsbladet også tidligere på efteråret kunne afsløre, at Lukas Lerager har interesse fra Tyrkiet og en klub i Saudi-Arabien.

LÆS MERE: Lukas Lerager tilbudt flere kontrakter

Lukas Lerager har været en af FC Københavns bedste spillere dette efterår. Foto: Alamy.

Flere parter fåmælle om kontraktsituationen

Lukas Lerager er også blevet forholdt sin fremtid i løbet af efteråret.

Det skete blandt andet efter sejren over FC Basel i Champions League-kvalifikationen tilbage i august, hvor han var ganske fåmæl om sin egen situation.

– Jeg tror bare, at i aften vil jeg nyde, at vi er i Champions League, og så må vi se, hvad der sker, sagde han til Tipsbladet og tilføjede dengang, at der ikke var “så meget at fortælle” om den igangværende dialog.

Også FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, som er manden, der styrer forhandlingerne med Lerager og hans bagland, er blevet forholdt situationen af Viaplay.

– Som jeg har sagt hele tiden, har vi en dialog med Lukas og hans bagland. Hvor vi ender, kan jeg desværre ikke sige noget om.

Sådan lød det fra Sune Smith-Nielsen inden FC Københavns kamp mod FC Midtjylland den 5. oktober.

I afspilleren i toppen af artiklen kan du se interviewet, hvor Sune Smith-Nielsen bliver spurgt ind til Lukas Leragers kontraktsituation.

Vil du have Lerager til at fortsætte i FCK?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

FCK vil ud af bøvlet periode

FC København gik på landsholdstermin efter en periode, hvor resultaterne og præstationerne ikke flaskede sig som håbet.

Derfor har Jacob Neestrup brugte dagene med kampfri til at evaluere den seneste periode, så man herfra kan lægge på.

– Jeg har kigget tilbage for at kunne kigge frem. Det gør jeg altid. Der er nogle ting, vi skal forbedre. Det har vi forsøgt at arbejde på, og så er der nogle rigtig, rigtig gode ting, vi skal fastholde. Så må vi se, om ikke vi er dygtige nok igen til at komme ud af en lidt bøvlet periode.

Mere konrekt peger Neestrup på flere ting, han gerne vil se forbedret.

– Jeg synes, vi er startet nogle kampe for svagt. Vi er kommet bagud i for mange kampe i Superligaen og en del i Parken indenfor de første 5, 10 og 15 minutter. Det siger sig selv, at sådan noget også giver modstanderen den ekstra blod på tanden i forhold til, at der er noget at komme efter.

– Jeg synes vores pres og omstillingsspil har været rigtig, rigtig godt. Hvis vi kan variere vores centrale gennembrud, hvor det er meget kombinationsspil og tredjemandsspil, med brede gennembrud og tidlige indlæg i de rigtige positioner, tror jeg, vi kan tage den et nøk op i forhold til de lidt nemmere mål.

Facit er, at FC København indtager Superligaens tredjeplads, mens man i Champions League står noteret for et enkelt point efter to spillerunder.



Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Spanske medier i ekstase

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

– De skal skille sig af med ham!

Viborg FF – FC Midtjylland

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FC København – Sønderjyske

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Randers FC – AGF

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Trækker overskrifter i Sydkorea

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Stjerner sender besked til Froholdt

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Danskerscoringerne væltede ind

Kæmpe triumf for Frank

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

De er klar til at købe Mohamed Salah

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr