Peter Graulund mistede livslysten: De åd mig

Peter Graulund havnede i en stor personlig krise, da han i 2001 byttede Brøndby ud med tyske Bochum.



Den tidligere fodboldspiller Peter Graulund mistede livslysten under et ophold i den tyske Bundesliga.

Det fortæller han i et interview med Radio4.

Angriberen skiftede i 2001 til Bochum fra Brøndby, og der var store forventninger til den målfarlige dansker.

– De forventede, at jeg kom ned og bombede mål ind.

– Problemet var bare, at jeg var småskadet i min lyske, og jeg nåede kun at have en uges sommerferie. Så jeg nåede ikke rigtigt at restituere, siger Peter Graulund.

Selv om danskeren fik en plads i angrebet og lavede lidt mål, så begyndte smerterne at tage til. Uden for banen kæmpede han samtidig med ensomhed.

– Jeg skulle virkelig presse mig selv igennem en virkelig svær periode, og så var jeg alene, så det var også sindssygt ensomt, forklarer han.

Med tiden blev angriberen forsigtig, ydmyg og til sidst også lidt bange. Og det forværrede kun krisen i det barske miljø, der kan være i en professionel fodboldtrup.

– Det er den der junglelov, der er i elitesport. Hvis du kan se et svagt dyr, så bliver det spist.

– Så jeg blev stille og roligt ædt af mine holdkammerater. Så mistede man selvtilliden. Så mistede man glæden. Og så til sidst mistede jeg jo faktisk også livslysten, siger Graulund.

Danskeren var så langt nede, at han begyndte at overveje, hvem der skulle have de omkring to millioner kroner, der stod på hans bankbog.

– Man taler tit om, at man kan se lyset for enden af tunnelen. Min tunnel var kulsort. Det var intet lys for enden, og jeg kunne ikke se mig selv ud af det, siger Graulund.

I 2003 blev Graulund udlejet til AGF. Han kom senere til Helsingborg i svensk fodbold, inden han i 2006 vendte retur til AGF, hvor angriberen indstillede karrieren i 2012.

/ritzau/





Transferfri stjerne i København




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Stort medie hylder AGF-profil

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Overvejer AGF-forlængelse

Har du fuldstændig tabt småkagerne?