Gravesen: Det har givet Brøndby mange dimensioner

Thomas Gravesen ser en del ting ved Brøndbys offensiv, som hjælper dem.



Kun FC København og FC Midtjylland har scoret flere mål i Superligaen end Brøndby, og her er der tale om et enkelt mål til forskel. I den forbindelse har den tidligere landsholdsstjerne Thomas Gravesen set nærmere på, hvad det er, de blågule fra den københavnske vestegn kan.

Det fortæller han om på Discovery+.

– De har meget mere flow i deres spil, og de er meget mere direkte, når de spiller. Det kan man også se, at det er førstegangsafleveringer, det er i dybden. Det er løb uden bold, så det har givet Brøndby mange dimensioner, hvor de bliver farlige. Og Ohi er jo helt ude af samtalen, fastslår Gravesen.

Derudover står det klart for ham, at BIF godt kan være med, hvor det er sjovt efter vinterpausen. Men det kræver en del af dem selv også, understreger han.

– I fodbold skal du blive ved med at bygge på, og Brøndby skal blive ved med at bygge på det her systemt og den her måde, som Brøndby spiller på. Ja, så ligger Brøndby til at spille med om medaljerne i forårssæsonen, siger han og fortsætter:

– Det er jo ikke kun i kampene, at det skal forbedres. Det er også i træningen. Kvaliteten af den måde, som man træner på. Kvaliteten af de spillere, der kommer til træning, lyder det fra Gravesen.

I videoen øverst kan man også se, hvordan den tidligere landsholdsback Lars Jacobsen kommer ind på, at mange af Brøndbys mål i efterårssæsonen har været ret ens med spillere som Daniel Wass, Nicolai Vallys og Marko Divkovic i hovedrollerne.

Brøndby går på vinterpause med en placering på andenpladsen i Superligaen med to point op til FC Midtjylland.

Thomas Gravesen har endvidere været ude og rose Brøndbys defensiv. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

LIVE: FC København kan få skræklodtrækning

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Han er VM’s bedste spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: FC København sælger Achouri



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Flere slagter dansker efter grim aktion

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

‘Spanien var det bedste hold’