Kun FC København og FC Midtjylland har scoret flere mål i Superligaen end Brøndby, og her er der tale om et enkelt mål til forskel. I den forbindelse har den tidligere landsholdsstjerne Thomas Gravesen set nærmere på, hvad det er, de blågule fra den københavnske vestegn kan.
Det fortæller han om på Discovery+.
– De har meget mere flow i deres spil, og de er meget mere direkte, når de spiller. Det kan man også se, at det er førstegangsafleveringer, det er i dybden. Det er løb uden bold, så det har givet Brøndby mange dimensioner, hvor de bliver farlige. Og Ohi er jo helt ude af samtalen, fastslår Gravesen.
Derudover står det klart for ham, at BIF godt kan være med, hvor det er sjovt efter vinterpausen. Men det kræver en del af dem selv også, understreger han.
– I fodbold skal du blive ved med at bygge på, og Brøndby skal blive ved med at bygge på det her systemt og den her måde, som Brøndby spiller på. Ja, så ligger Brøndby til at spille med om medaljerne i forårssæsonen, siger han og fortsætter:
– Det er jo ikke kun i kampene, at det skal forbedres. Det er også i træningen. Kvaliteten af den måde, som man træner på. Kvaliteten af de spillere, der kommer til træning, lyder det fra Gravesen.
I videoen øverst kan man også se, hvordan den tidligere landsholdsback Lars Jacobsen kommer ind på, at mange af Brøndbys mål i efterårssæsonen har været ret ens med spillere som Daniel Wass, Nicolai Vallys og Marko Divkovic i hovedrollerne.
Brøndby går på vinterpause med en placering på andenpladsen i Superligaen med to point op til FC Midtjylland.
Thomas Gravesen har endvidere været ude og rose Brøndbys defensiv. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Hvad har du gang i, Mæhle?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Kan fĂĄ store konsekvenser for Eriksen
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til DanmarkÂ
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke pĂĄ’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden pĂĄ vej
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Esbjerg er tilbage i oprykningskampen
HELT VILDT
Ekspert: SĂĄ mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
AVIS
Stjerne pĂĄ vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
FCM jagter ham – sĂĄ vild har Boteli været
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
EKSKLUSIVT
