Der er derby søndag eftermiddag, og FC København kommer til den kamp med to sejre i Mesterskabsspillets to første runder.
Og det står i skærende kontrast til, hvordan FC København sluttede grundspillet. Her hentede de blot to point mod bundholdene AaB og Sønderjyske, mens de tabte til Viborg FF, der aktuelt er nummer otte i ligaen.
Så hvad er der sket?
Jo, i optakten på Viaplay sender ekspert Thomas Gravesen stor ros i retning af “løvernes” cheftræner, Jacob Neestrup, for opturen.
– Det skyldes effektivitet i begge ender, vil jeg sige. Han har været ekstremt dygtig til at skabe et fundament, hvor han kan spille ud fra. Det er et forsvarsspil, hvor de er meget kompakte og stålsatte på at holde nullet. Det kan man se i de kampe, de har spillet mod Randers og FC Nordsjælland.
– Og så scorer de nu på de chancer, de får, FC København. Det har været for mig for Jacob Neestrups tilgang i øjeblikket, siger “Graver” til Viaplay.
Også medekspert Peter Sørensen peger på forsvaret som årsagen til FC Københavns seneste to sejre.
– Det er ikke så længe siden, hvor han må have været vældig utilfreds med det, hans hold viste. De tabte i Viborg, efter at have været foran med to mål, og forinden var der to sløje kampe mod Sønderjyske og AaB.
– Han har fået genoprettet evnen til at vinde – ikke til at sprudle og vinde stort – men på baggrund af noget forsvarsspil, som har været stærkt og solidt, har de kunnet vinde de to første kampe i Mesterskabsspillet, siger han.
FC København og Brøndby IF mødes klokken 14.00 i Parken. Brøndby har også vundet deres to første kampe i Mesterskabsspillet.
LIVE
LIVE: ‘Betydelig interesse’ – færdig i Danmark?
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
Smider Salah-bombe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Gratis adgang til Superliga-brag
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
AVIS