Gravgaard: CV retter op på FCK

FC København scorer ingen mål for tiden. Alligevel ser den tidligere FCK-spiller og nuværende tv-vært Michael Gravgaard et hold på rette spor.



Fire kampe spillet, tre uafgjorte og bare én enkelt sejr. Bare fire point i fire kampe er ikke hverdagskost hos FC Københavns danske mestre, der med Carsten V. Jensen som ny træner langt fra har fået en flyvende start på foråret. 

Forspringet til forfølgerne – sprudlende FC Nordsjælland – er skrumpet fra fem til tre point, hvilket gør kampen om mesterskabet og den direkte vej i Champions League væsentlig mere tæt .

I Tipsbladets Superligamagasin vurderede Canal 9-vært og tidligere FCK-spiller Michael Gravgaard inden sæsonen de danske mestres nye træner, Carsten V. Jensen, som værende holdets svageste led. Noget han gjorde grundet CVs manglende rutine og de enorme forventninger, der hviler på hans – og holdets skuldre – dette forår. me.


Efter forårets fire første spillerunder er Michael Gravgaard klar med en ny evaluering.

– Som jeg ser det, er det der foregår på banen i FC København en direkte konsekvens af, hvad der skete under Roland Nilsson i efteråret, hvor modstanderne havde alt for let ved at komme frem til målchancer. FC København er kommet ud til foråret med et primært fokus, der handler om at få lukket af i forsvaret og komme “back to basics,” siger Michael Gravgaard til tipsbladet.dk.

– CV har i den grad fået organiseret holdet defensivt, og det handler meget om, at få spillerne til at forstå; ” Vi vinder ikke mesterskabet ved at lade modstanderne komme til chancer.” Det er klart, at der mangler noget i det fremadrettede spil, hvor eksempelvis Bolaños ikke præsterer det, man kan forvente af ham. Udfordringen ligger i at få noget ekstra ud de mange individualister, der stadig er på holdet. I stedet for at Bolanos måske i øjeblikket leverer noget tre gange i en kamp, skal han op på 15 gange, fortsætter Gravgaard.

FC København har i foårets hidtidige fire kampe kun lukket et mål ind, men holdet har også kun selv scoret tre gange – heraf var det ene et selvmål. 

– Jeg hopper ikke med på den vogn, hvor folk taler om scoringskrise hos FC København. CV har i den grad fået lukket ned for modstander-chancer og er i gang med at justere de ting, der skal få offensiven tilbage på rette spor. Men at tale om scoringskrise er ikke aktuelt, siger Michael Gravgaard.

– Jeg er stadig overbevist om, at FC København vinder mesterskabet, men det bliver slet ikke i samme “cruising style” som i sidste sæson. Der skal slides for det, og en af udfordringerne lige nu, hvor FC Nordsjælland kan spille frit i rollen som forfølger, er at spillerne i FCK ikke på noget tidspunkt kommer til at tvivle på fundamentet og egne evner. Men jeg kender CV så godt, at jeg ved, at han er cool og ikke selv lader sig gå på af, hvad der bliver skrevet i pressen og sagt om de første kampes resultater.

– Det er vigtigt at spillerne på samme måde bliver overbevist om, at de ikke skal tage sig af forskellige skriverier i pressen og holder fokus, for så er jeg også sikker på, at FC København nok skal få rettet op og komme på rette spor, slutter Michael Gravgaard.

FC København møder i kommende runde Lyngby på udebane, mens der i påsken venter kampe mod først Brøndby i Parken og siden AGF i Aarhus.








LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De vil have Gaaei – her er prisen

Colombia – Portugal

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Algeriet – Østrig

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!