Gravgaards første udvisning i 25 år

Advarsler hører til sjældenhederne for Michael Gravgaard, der onsdag aften prøvede noget helt nyt i karrieren: Han så rødt.



– Ja, det var min første udvisning nogen sinde. 25 år uden et rødt kort, så det måtte vel komme på et eller andet tidspunkt.

FCK-anfører Michael Gravgaard kunne tillade sig at smile bredt i spillertunnelen under Parken, men en lille time tidligere var det en bekymret kaptajn, der havde forladt grønsværen med 25 minutter tilbage på kampklokken og et rødt kort i bagagen.

– Det var pisseirriterende, og jeg havde det ikke specielt godt, for jeg vidste jo, at holdkammeraterne ville komme under et enormt pres med en mand i undertal. Men det gik jo heldigvis, fortæller forsvareren om den situation, der kunne være blevet skæbnesvanger for de danske mestres UEFA Cup-ambitioner.

– Der kom en tværaflevering foran feltet, og den nåede deres angriber desværre at prikke til lige før mig. Man når ikke at tænke så meget, men jeg stoppede ham, mens jeg håbede, at jeg havde en mand bagved mig og kunne nøjes med gult.

– Og da dommeren så tog sig til brystlommen tænkte jeg, at jeg slap med en advarsel, men så havde han af en eller anden grund også det røde kort deroppe, og så var der kun en vej, siger Gravgaard med henvisning til dommernes normale kortopdeling med det røde i buksernes baglomme.

Men udvisningen og den forestående karantæne kunne nu ikke ødelægge humøret.

– Selvfølgelig er der et stænk malurt i bægeret for mig personligt, men først og fremmest er jeg rigtig glad for, at vi gik videre. Det er rigtig godt for os at komme med i UEFA Cup’ens gruppespil, for det giver nye udfordringer, andre modstandere og det er med til at udvikle holdet, slutter Michael Gravgaard.






Rundens Hold i Superligaen – 31. runde




LIVE

LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

FC Midtjylland henter ny back

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Overvejer AGF-forlængelse

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner