Grindheim kan blive tvunget tilbage til FCK

Vålerenga og FC København har besvær med at nå til enighed om en permanent transfer med Christian Grindheim.



Christian Grindheim har ikke nogen fremtid i FC København, og derfor blev han tidligere på året lejet ud til Vålerenga i hjemlandet Norge. Her er midtbanespilleren en bragende succes, og den norske klub har for længst meldt ud, at man vil forsøge at hente Grindheim til klubben på en permanent aftale.

Med de to ting in mente skulle man gå ud fra, at en handel lå lige for, men forhandlingerne mellem FCK og Vålerenga går ikke så problemfrit, som man skulle tro.

For selv om de danske mestre reelt ikke har noget at bruge Christian Grindheim til, kræver FCK en pæn sum penge for at køre nordmanden ned til Oslo-færgen. Og også mere end Vålerenga lige nu er parate til at betale.

– Vi arbejder på det, men der er ikke meget at fortælle, der er ingen afklaring. Vi håber på at finde frem til en løsning, men lige nu er der intet, der er klart. Der var en aftale, da vi lejede ham, men mere har jeg ikke at sige. Vi har resten af juni til at få en afklaring, så vi må se. Men vi ønsker jo at finde frem til en løsning, siger Vålerengas cheftræner Kjetil Rekdal til Aftenposten.

Den norske klub, der pt. er nummer 12 i Tippeligaen, har også lejet angriberen Mustafa Abdellaoue i FC København, men ham har Vålerenga for længst meldt ud, at man ikke har råd til at beholde. “Mos” har da også kun scoret et enkelt mål i 12 Tippeliga-kampe for klubben og har dermed ikke været den succes, man havde håbet på i hovedstadsklubben.

Til gengæld kan Vålerenga meget vel få tilgang af den mangeårige Esbjerg-spiller Nicolai Høgh. Han har været til prøvetræning i klubben og har efterladt et positivt indtryk.

– Vi arbejder på det, men intet er afklaret, siger Kjetil Rekdal om en forestående transfer med den danske midterforsvarer.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig