Grinede ad FCK-fans: ‘Jeg vil bare sige tak’

Serginho blev tændt af, at FC Københavns fans forsøgte at kyse ham.



(Viborg Stadion) Tipsbladet: Han stjal fuldstændig showet i Viborg.

Ja, man skulle næsten tro, at Serginho i ugens løb havde læst med her på Tipsbladet, hvor han blev anbefalet som et oplagt køb til løverne.

Søndag var han nemlig den helt store oplevelse i Viborgs hjemmekamp mod FC København, hvor der blev budt op til samba-fodbold af den driblestærke kantspiller, der var arkitekten bag et imponerende comeback i domkirkebyen, efter at hjemmeholdet ellers var nede med 2-0.

Undervejs i kampen blev han også af kampens kommentatorer kaldt ‘åndssvagt god’, hvilket han efter kampen blev forholdt af Tipsbladet og den fremmødte presse.

– Jeg vil bare sige tak. Jeg vil gerne hjælpe holdet, og det gjorde jeg i dag. Jeg vil gerne forbedre mine statistikker, og jeg ønsker at score flere mål samt lave flere assists, så jeg kan hjælpe holdet, forklarede Serginho med et stort smil på læben.

Serginho leverede i kampen også to glimrende oplæg, der har sendt ham i et udbrud på assistlisten. Begge de glimrende assists kom fra en snorlige serv og blev sendt i kassen på FC Københavns akilleshæl, hjørnespark.

– Jeg har altid tiltro til, at jeg kan gøre det, der skal til, og udføre det, som jeg gerne vil, så jeg skal altid tro på, at jeg kan gennemføre mine mål.

– Inden hjørnesparkene råbte de (FC Københavns-fans, red.) ting efter mig, men det kan jeg godt lide. Jeg ved ikke, hvad de råbte – jeg forstod det ikke – men de buhede af mig og råbte noget på dansk. Jeg grinte bare af det, og efter vi scorede, nød jeg det bare ekstra meget sammen med deres fans, siger en halvgrinende Serginho.

Viborg sikrede sig med sejren et godt udgangspunkt i nedrykningsspillet, hvor de ligger lidt i ingenmandsland med stor afstand ned til AaB og et stykke op til Silkeborg IF på syvendepladsen. De har dog også en finaleplads i pokalturneringen at spille for i foråret, hvor de igen skal vise, at de kan slå FC København.





Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

FC Nordsjælland – AGF

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Sønderjyske – FC Midtjylland

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Så du det? Wass i helt vild aktion

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job