(Viborg Stadion) Tipsbladet: Han stjal fuldstændig showet i Viborg.
Ja, man skulle næsten tro, at Serginho i ugens løb havde læst med her på Tipsbladet, hvor han blev anbefalet som et oplagt køb til løverne.
Søndag var han nemlig den helt store oplevelse i Viborgs hjemmekamp mod FC København, hvor der blev budt op til samba-fodbold af den driblestærke kantspiller, der var arkitekten bag et imponerende comeback i domkirkebyen, efter at hjemmeholdet ellers var nede med 2-0.
Undervejs i kampen blev han også af kampens kommentatorer kaldt ‘åndssvagt god’, hvilket han efter kampen blev forholdt af Tipsbladet og den fremmødte presse.
– Jeg vil bare sige tak. Jeg vil gerne hjælpe holdet, og det gjorde jeg i dag. Jeg vil gerne forbedre mine statistikker, og jeg ønsker at score flere mål samt lave flere assists, så jeg kan hjælpe holdet, forklarede Serginho med et stort smil på læben.
Serginho leverede i kampen også to glimrende oplæg, der har sendt ham i et udbrud på assistlisten. Begge de glimrende assists kom fra en snorlige serv og blev sendt i kassen på FC Københavns akilleshæl, hjørnespark.
– Jeg har altid tiltro til, at jeg kan gøre det, der skal til, og udføre det, som jeg gerne vil, så jeg skal altid tro på, at jeg kan gennemføre mine mål.
– Inden hjørnesparkene råbte de (FC Københavns-fans, red.) ting efter mig, men det kan jeg godt lide. Jeg ved ikke, hvad de råbte – jeg forstod det ikke – men de buhede af mig og råbte noget på dansk. Jeg grinte bare af det, og efter vi scorede, nød jeg det bare ekstra meget sammen med deres fans, siger en halvgrinende Serginho.
Viborg sikrede sig med sejren et godt udgangspunkt i nedrykningsspillet, hvor de ligger lidt i ingenmandsland med stor afstand ned til AaB og et stykke op til Silkeborg IF på syvendepladsen. De har dog også en finaleplads i pokalturneringen at spille for i foråret, hvor de igen skal vise, at de kan slå FC København.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TRANSFER