(Viborg Stadion) Tipsbladet: Han stjal fuldstændig showet i Viborg.
Ja, man skulle næsten tro, at Serginho i ugens løb havde læst med her på Tipsbladet, hvor han blev anbefalet som et oplagt køb til løverne.
Søndag var han nemlig den helt store oplevelse i Viborgs hjemmekamp mod FC København, hvor der blev budt op til samba-fodbold af den driblestærke kantspiller, der var arkitekten bag et imponerende comeback i domkirkebyen, efter at hjemmeholdet ellers var nede med 2-0.
Undervejs i kampen blev han også af kampens kommentatorer kaldt ‘åndssvagt god’, hvilket han efter kampen blev forholdt af Tipsbladet og den fremmødte presse.
– Jeg vil bare sige tak. Jeg vil gerne hjælpe holdet, og det gjorde jeg i dag. Jeg vil gerne forbedre mine statistikker, og jeg ønsker at score flere mål samt lave flere assists, så jeg kan hjælpe holdet, forklarede Serginho med et stort smil på læben.
Serginho leverede i kampen også to glimrende oplæg, der har sendt ham i et udbrud på assistlisten. Begge de glimrende assists kom fra en snorlige serv og blev sendt i kassen på FC Københavns akilleshæl, hjørnespark.
– Jeg har altid tiltro til, at jeg kan gøre det, der skal til, og udføre det, som jeg gerne vil, så jeg skal altid tro på, at jeg kan gennemføre mine mål.
– Inden hjørnesparkene råbte de (FC Københavns-fans, red.) ting efter mig, men det kan jeg godt lide. Jeg ved ikke, hvad de råbte – jeg forstod det ikke – men de buhede af mig og råbte noget på dansk. Jeg grinte bare af det, og efter vi scorede, nød jeg det bare ekstra meget sammen med deres fans, siger en halvgrinende Serginho.
Viborg sikrede sig med sejren et godt udgangspunkt i nedrykningsspillet, hvor de ligger lidt i ingenmandsland med stor afstand ned til AaB og et stykke op til Silkeborg IF på syvendepladsen. De har dog også en finaleplads i pokalturneringen at spille for i foråret, hvor de igen skal vise, at de kan slå FC København.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Iran kommer med krav før VM
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
Hjulmand og co. taber stort skridt
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER