Albert Grønbæk var med to mål den store helt, da Bodø/Glimt spillede 2-2 ude mod Ajax i Conference League. Torsdag indtog han en skurkerolle i returopgøret, da han så rødt i nordmændenes nederlag på 1-2 efter forlænget spilletid.
Dermed blev playoff-runden i turneringen endestationen for de norske mestre, men mener man, der findes fortjent og ufortjent i fodbold, så hørte Ajax' sejr absolut til i den sidste kategori.
Bodø/Glimt sad på alt, og var det ikke for en forrygende Diant Ramaj i Ajax-målet, havde Grønbæk og co. været foran med et par mål allerede ved pausen.
Men i stedet scorede gæsterne på holdets eneste afslutning før pausen. Anfører Steven Berghuis klappede resolut bolden i kassen, da han modtog den i feltet.
Bodø/Glimts overtag blev større kort inde i anden halvleg. Josip Sutalo trak i nødbremsen som bageste Ajax-mand og blev smidt ud.
Chancerne væltede ned over Ramaj, som igen og igen diskede op med redninger. Bodø vandt skudstatistikken 27-9 og havde bolden i 62 procent af kampen.
Ajax var helt fra koncepterne, og det var bare et spørgsmål om tid, før udligningen kom, fornemmede man. To gange måtte overliggeren hjælpe Ajax i anden halvleg.
Men hollænderne fik kastet en redningskrans ud til sig med dansk afsender. Midtvejs i anden halvleg fik Albert Grønbæk sit andet gule kort, og så var overtallet passé.
Landsmand Anton Gaaei var kommet på banen for Ajax lidt tidligere i halvlegen. Da han med et kvarter igen forsøgte med et skud, der gik forbi mål, var det en reducering til 2-15 i skudforsøg.
Bedst som tiden var ved at rinde ud for Bodø/Glimt, tog en velspillende Patrick Berg chancen udefra, og bolden hamrede fladt ind via den ene stolpe.
Det sendte opgøret i forlængelse, hvor nordmændene fortsatte dominansen. Indskiftede Nino Zugelj brændte for åbent mål, og det endte med at blive kostbart.
I 114. minut sejlede et indlæg fra Kenneth Taylor heldigt ind bag en ikke helt sagesløs Bodø-keeper, og det blev dødsstødet for de ellers velspillende norske mestre.
Adam Sørensen kom ind for Bodø/Glimt i forlængelsen, og i sidste minut forsøgte han med et langskud, lige efter at Patrick Berg havde hamret et frispark på overliggeren.
Målet var som forhekset for nordmændene, og de mange brændte chancer spolerede en ellers fornem indsats.
/ritzau/
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr
Misser første VM-kamp efter voldtægtsanklager
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
TransferLIVE: Ten Hag henter dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Brøndby henter keeper – her er planen
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Vilde Messi tangerer VM-rekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT