Albert Grønbæk var med to mål den store helt, da Bodø/Glimt spillede 2-2 ude mod Ajax i Conference League. Torsdag indtog han en skurkerolle i returopgøret, da han så rødt i nordmændenes nederlag på 1-2 efter forlænget spilletid.
Dermed blev playoff-runden i turneringen endestationen for de norske mestre, men mener man, der findes fortjent og ufortjent i fodbold, så hørte Ajax' sejr absolut til i den sidste kategori.
Bodø/Glimt sad på alt, og var det ikke for en forrygende Diant Ramaj i Ajax-målet, havde Grønbæk og co. været foran med et par mål allerede ved pausen.
Men i stedet scorede gæsterne på holdets eneste afslutning før pausen. Anfører Steven Berghuis klappede resolut bolden i kassen, da han modtog den i feltet.
Bodø/Glimts overtag blev større kort inde i anden halvleg. Josip Sutalo trak i nødbremsen som bageste Ajax-mand og blev smidt ud.
Chancerne væltede ned over Ramaj, som igen og igen diskede op med redninger. Bodø vandt skudstatistikken 27-9 og havde bolden i 62 procent af kampen.
Ajax var helt fra koncepterne, og det var bare et spørgsmål om tid, før udligningen kom, fornemmede man. To gange måtte overliggeren hjælpe Ajax i anden halvleg.
Men hollænderne fik kastet en redningskrans ud til sig med dansk afsender. Midtvejs i anden halvleg fik Albert Grønbæk sit andet gule kort, og så var overtallet passé.
Landsmand Anton Gaaei var kommet på banen for Ajax lidt tidligere i halvlegen. Da han med et kvarter igen forsøgte med et skud, der gik forbi mål, var det en reducering til 2-15 i skudforsøg.
Bedst som tiden var ved at rinde ud for Bodø/Glimt, tog en velspillende Patrick Berg chancen udefra, og bolden hamrede fladt ind via den ene stolpe.
Det sendte opgøret i forlængelse, hvor nordmændene fortsatte dominansen. Indskiftede Nino Zugelj brændte for åbent mål, og det endte med at blive kostbart.
I 114. minut sejlede et indlæg fra Kenneth Taylor heldigt ind bag en ikke helt sagesløs Bodø-keeper, og det blev dødsstødet for de ellers velspillende norske mestre.
Adam Sørensen kom ind for Bodø/Glimt i forlængelsen, og i sidste minut forsøgte han med et langskud, lige efter at Patrick Berg havde hamret et frispark på overliggeren.
Målet var som forhekset for nordmændene, og de mange brændte chancer spolerede en ellers fornem indsats.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
LIVE
VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
OPTAKT
Norge – England
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
OPTAKT
Argentina – Schweiz
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
NYHEDER