Grønbæk bliver skurk i Bodø-exit

Bodø/Glimt udspillede nærmest Ajax i 120 minutter, men tabte alligevel 1-2 og er færdig i Conference League.



Albert Grønbæk var med to mål den store helt, da Bodø/Glimt spillede 2-2 ude mod Ajax i Conference League. Torsdag indtog han en skurkerolle i returopgøret, da han så rødt i nordmændenes nederlag på 1-2 efter forlænget spilletid.

Dermed blev playoff-runden i turneringen endestationen for de norske mestre, men mener man, der findes fortjent og ufortjent i fodbold, så hørte Ajax' sejr absolut til i den sidste kategori.

Bodø/Glimt sad på alt, og var det ikke for en forrygende Diant Ramaj i Ajax-målet, havde Grønbæk og co. været foran med et par mål allerede ved pausen.

Men i stedet scorede gæsterne på holdets eneste afslutning før pausen. Anfører Steven Berghuis klappede resolut bolden i kassen, da han modtog den i feltet.

Bodø/Glimts overtag blev større kort inde i anden halvleg. Josip Sutalo trak i nødbremsen som bageste Ajax-mand og blev smidt ud.

Chancerne væltede ned over Ramaj, som igen og igen diskede op med redninger. Bodø vandt skudstatistikken 27-9 og havde bolden i 62 procent af kampen.

Ajax var helt fra koncepterne, og det var bare et spørgsmål om tid, før udligningen kom, fornemmede man. To gange måtte overliggeren hjælpe Ajax i anden halvleg.

Men hollænderne fik kastet en redningskrans ud til sig med dansk afsender. Midtvejs i anden halvleg fik Albert Grønbæk sit andet gule kort, og så var overtallet passé.

Landsmand Anton Gaaei var kommet på banen for Ajax lidt tidligere i halvlegen. Da han med et kvarter igen forsøgte med et skud, der gik forbi mål, var det en reducering til 2-15 i skudforsøg.

Bedst som tiden var ved at rinde ud for Bodø/Glimt, tog en velspillende Patrick Berg chancen udefra, og bolden hamrede fladt ind via den ene stolpe.

Det sendte opgøret i forlængelse, hvor nordmændene fortsatte dominansen. Indskiftede Nino Zugelj brændte for åbent mål, og det endte med at blive kostbart.

I 114. minut sejlede et indlæg fra Kenneth Taylor heldigt ind bag en ikke helt sagesløs Bodø-keeper, og det blev dødsstødet for de ellers velspillende norske mestre.

Adam Sørensen kom ind for Bodø/Glimt i forlængelsen, og i sidste minut forsøgte han med et langskud, lige efter at Patrick Berg havde hamret et frispark på overliggeren.

Målet var som forhekset for nordmændene, og de mange brændte chancer spolerede en ellers fornem indsats.

/ritzau/





Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM



LIVE

TransferLIVE: Dansk stortalent smutter til Serie A


Theo Sander søger væk fra FC København

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer


EKSKLUSIVT

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard


Godt nyt for FC København

Kæmpe ballade i Brøndbys søsterklub

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Alvorlige bekymringer i Real Madrid

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Her er Jesper Fredbergs nye job

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Jordan Henderson til lægetjek

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt

Newcastle køber FCM-træner – her er erstatningen

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!



Afsløring: OB millimeter fra Kjerrumgaard-salg

Er han Viborgs næste cheftræner?

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

Uha, FC København: Taber til Hillerød

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej



Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Mål i luften i Vestirland

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen

‘Det er Peter Christiansens idé’

Afsløring: Viborg sælger Ibrahim Said

Enighed – tæt på skifte til Silkeborg IF

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst



Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Vallys er åben for BIF-forlængelse