Grønbæk bliver skurk i Bodø-exit

Bodø/Glimt udspillede nærmest Ajax i 120 minutter, men tabte alligevel 1-2 og er færdig i Conference League.



Albert Grønbæk var med to mål den store helt, da Bodø/Glimt spillede 2-2 ude mod Ajax i Conference League. Torsdag indtog han en skurkerolle i returopgøret, da han så rødt i nordmændenes nederlag på 1-2 efter forlænget spilletid.

Dermed blev playoff-runden i turneringen endestationen for de norske mestre, men mener man, der findes fortjent og ufortjent i fodbold, så hørte Ajax' sejr absolut til i den sidste kategori.

Bodø/Glimt sad på alt, og var det ikke for en forrygende Diant Ramaj i Ajax-målet, havde Grønbæk og co. været foran med et par mål allerede ved pausen.

Men i stedet scorede gæsterne på holdets eneste afslutning før pausen. Anfører Steven Berghuis klappede resolut bolden i kassen, da han modtog den i feltet.

Bodø/Glimts overtag blev større kort inde i anden halvleg. Josip Sutalo trak i nødbremsen som bageste Ajax-mand og blev smidt ud.

Chancerne væltede ned over Ramaj, som igen og igen diskede op med redninger. Bodø vandt skudstatistikken 27-9 og havde bolden i 62 procent af kampen.

Ajax var helt fra koncepterne, og det var bare et spørgsmål om tid, før udligningen kom, fornemmede man. To gange måtte overliggeren hjælpe Ajax i anden halvleg.

Men hollænderne fik kastet en redningskrans ud til sig med dansk afsender. Midtvejs i anden halvleg fik Albert Grønbæk sit andet gule kort, og så var overtallet passé.

Landsmand Anton Gaaei var kommet på banen for Ajax lidt tidligere i halvlegen. Da han med et kvarter igen forsøgte med et skud, der gik forbi mål, var det en reducering til 2-15 i skudforsøg.

Bedst som tiden var ved at rinde ud for Bodø/Glimt, tog en velspillende Patrick Berg chancen udefra, og bolden hamrede fladt ind via den ene stolpe.

Det sendte opgøret i forlængelse, hvor nordmændene fortsatte dominansen. Indskiftede Nino Zugelj brændte for åbent mål, og det endte med at blive kostbart.

I 114. minut sejlede et indlæg fra Kenneth Taylor heldigt ind bag en ikke helt sagesløs Bodø-keeper, og det blev dødsstødet for de ellers velspillende norske mestre.

Adam Sørensen kom ind for Bodø/Glimt i forlængelsen, og i sidste minut forsøgte han med et langskud, lige efter at Patrick Berg havde hamret et frispark på overliggeren.

Målet var som forhekset for nordmændene, og de mange brændte chancer spolerede en ellers fornem indsats.

/ritzau/






Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

To danske klubber jagter formstærk angriber

Dansk toptræner stifter agentfirma



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre