Jesper Grønkjær er 32 år og SAS Ligaens største profil – når tingene kører. Det har det endnu ikke gjort for landsholdsspilleren i denne sæson, hvor skader har skabt problemer. Det er langt fra første gang, at Jesper Grønkjær er generet af fysikken, og han er godt i gang med at gruble over, hvornår det sidste spark skal tages.
Han kan se tidligere etablerede spillere som Niclas Jensen og Ulrik Laursen få det meste af deres spilletid i FCK på klubbens hold i 2. division Øst, mens yngre kræfter har taget over på førsteholdet. Hvis træner Ståle Solbakken i næste sæson gav Jesper Grønkjær besked på, at hans rolle i fremtiden ville aflastningsspiller, siger Jesper Grønkjær til Ekstra Bladet:
– Hvis jeg selv følte, at mit niveau var højt, ville det være en enorm motivationsfaktor til at fortsætte og overbevise Ståle om, at han tager fejl. Så vil det have den modsatte effekt.
– Men hvis jeg døjer med fiberskader, dårligt knæ og springer træningpas over, vil jeg stoppe. Jeg vil ikke ende som et ringvrag, fastslår Grønkjær.
Knæproblemer har voldt kantspilleren masser af problemer i karrieren, og denne sæson har også været påvirket af knas med knæet.
– Jeg har endnu ikke været, der hvor jeg skal være i dette efterår. Jeg lider lidt af, at min optakt til sæsonen blev ødelagt. Det går mig på, og fortsætter det, er jeg ikke dummere end som så. Hvis det er noget, der er kontinuerligt, så hiver jeg stikket.
– For hvis man hele tiden har ondt, forsvinder glæden ved at spille fodbold , siger Jesper Grønkjær.
I første omgang er FCK-spilleren dog klar til de kommende opgaver med landsholdet og har både tro og håb om at være med ved VM-slutrunden i Sydafrika 2010.
Den næste forhindring på den vej hedder Portugal og står klar i Parken lørdag aften.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
NYHEDER