Gulddrama: Så tæt bliver kapløbet med FCK og BIF

Det bliver meget tæt indtil sidste runde i medaljeslutspillet, forudser FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg.



HERNING (TIPSBLADET): Med en tæt på perfekt første halvleg og enorm energi slog FC Midtjylland fredag aften FC København med 2-0 hjemme på MCH Arena.

Årsagssammenhænge skal man altid passe på med, men midtjyderne spillede i hvert fald ikke, som om de var tynget af vennen og holdkammeraten Kristoffer Olssons meget alvorlige sygdom og indlæggelse på Skejby Sygehus med en alvorlig hjerne-sygdom.

Begivenheden og støtten fyldte meget for FCM-folkene under og efter kampen, men når der nu bliver spillet fodbold, og det var alle mand tilsyneladende glade for, var cheftræner Thomas Thomasberg begejstret for, at FC Midtjylland nu har parkeret alle formodninger om et FCK-soloridt til guldet.

– Jeg tror, den tvivl om, hvorvidt FCK cykler fra os andre, lægger sig. Nu er vi foran dem, og det var vigtigt i forhold til vores selvforståelse og i forhold til tabellen. Nu er der 12 runder tilbage, og for hver runde bliver et forspring vigtigere, siger Thomas Thomasberg.

– Det bliver tæt, sandsynligvis indtil sidste runde. Og så skal vi ikke glemme, at Brøndby har gjort det supergodt. Vinder de næste gang, har de førstepladsen.

– Vi er ikke favoritter på den måde. Vi er tre hold, der kommer til at kæmpe om det hele vejen, og vi vil rigtig gerne være mestre. Om vi er favoritter eller ej er i bund og grund ligegyldigt. Med den position, vi er i nu, kan vi selvfølgelig blive mestre, men om vi er favoritter eller ej, det ændrer ikke, hvem der bliver mester til sidst, siger Thomas Thomasberg.

FCM-cheftræneren havde godt bemærket sin direktør Claus Steinleins udlægning af FC Københavns besværligheder med de øvrige Top 6-hold, som FCK-cheftræner Jacob Neestrup havde stukket lidt til tidligere på ugen efter FCK's to fine sejre over Silkeborg og FC Nordsjælland.

– Topkampen er lige. Det er hold, der alle er dygtige. FCK har slået FC Nordsjælland og Silkeborg, så lidt har de hentet ind. Men vi har lavet seks point indbyrdes mod FC København, og det er noget, der flytter noget i tabellen.

– Jeg håber, det kan vare ved. Ingen kommer på vores hjemmebane og er favoritter, og der skal vi lave nok point. Jeg spekulerer ikke så meget på det. Vi skal klare Randers og Vejle, og så går vi ind til et slutspil, der er rigtig spændende, siger Thomas Thomasberg, der også fortalte, at Cho Gue-sung ikke længere er stensikker på at være FC Midtjyllands foretrukne straffesparksskytte.

– Nej, nu er det til diskussion. Jeg tager det med ham senere, men selvfølgelig skal vi have kigget på det, siger Thomas Thomasberg.

Læs også FCM-anfører Henrik Dalsgaards beskrivelse af kampen og et barskt, følelsesladet forløb op til FCK-kampen.



Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Nu trækkes der lod til Danmarks VM-playoff

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Millionregn over Ståle Solbakken

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Her trækkes der lod til VM

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Lukas Lerager er færdig i FC København

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’