Gulddrama: Så tæt bliver kapløbet med FCK og BIF

Det bliver meget tæt indtil sidste runde i medaljeslutspillet, forudser FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg.



HERNING (TIPSBLADET): Med en tæt på perfekt første halvleg og enorm energi slog FC Midtjylland fredag aften FC København med 2-0 hjemme på MCH Arena.

Årsagssammenhænge skal man altid passe på med, men midtjyderne spillede i hvert fald ikke, som om de var tynget af vennen og holdkammeraten Kristoffer Olssons meget alvorlige sygdom og indlæggelse på Skejby Sygehus med en alvorlig hjerne-sygdom.

Begivenheden og støtten fyldte meget for FCM-folkene under og efter kampen, men når der nu bliver spillet fodbold, og det var alle mand tilsyneladende glade for, var cheftræner Thomas Thomasberg begejstret for, at FC Midtjylland nu har parkeret alle formodninger om et FCK-soloridt til guldet.

– Jeg tror, den tvivl om, hvorvidt FCK cykler fra os andre, lægger sig. Nu er vi foran dem, og det var vigtigt i forhold til vores selvforståelse og i forhold til tabellen. Nu er der 12 runder tilbage, og for hver runde bliver et forspring vigtigere, siger Thomas Thomasberg.

– Det bliver tæt, sandsynligvis indtil sidste runde. Og så skal vi ikke glemme, at Brøndby har gjort det supergodt. Vinder de næste gang, har de førstepladsen.

– Vi er ikke favoritter på den måde. Vi er tre hold, der kommer til at kæmpe om det hele vejen, og vi vil rigtig gerne være mestre. Om vi er favoritter eller ej er i bund og grund ligegyldigt. Med den position, vi er i nu, kan vi selvfølgelig blive mestre, men om vi er favoritter eller ej, det ændrer ikke, hvem der bliver mester til sidst, siger Thomas Thomasberg.

FCM-cheftræneren havde godt bemærket sin direktør Claus Steinleins udlægning af FC Københavns besværligheder med de øvrige Top 6-hold, som FCK-cheftræner Jacob Neestrup havde stukket lidt til tidligere på ugen efter FCK's to fine sejre over Silkeborg og FC Nordsjælland.

– Topkampen er lige. Det er hold, der alle er dygtige. FCK har slået FC Nordsjælland og Silkeborg, så lidt har de hentet ind. Men vi har lavet seks point indbyrdes mod FC København, og det er noget, der flytter noget i tabellen.

– Jeg håber, det kan vare ved. Ingen kommer på vores hjemmebane og er favoritter, og der skal vi lave nok point. Jeg spekulerer ikke så meget på det. Vi skal klare Randers og Vejle, og så går vi ind til et slutspil, der er rigtig spændende, siger Thomas Thomasberg, der også fortalte, at Cho Gue-sung ikke længere er stensikker på at være FC Midtjyllands foretrukne straffesparksskytte.

– Nej, nu er det til diskussion. Jeg tager det med ham senere, men selvfølgelig skal vi have kigget på det, siger Thomas Thomasberg.

Læs også FCM-anfører Henrik Dalsgaards beskrivelse af kampen og et barskt, følelsesladet forløb op til FCK-kampen.





– Kunne godt ende i noget værre ballade




LIVE

TransferLIVE: Hvor er han henne?

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Verdensstjernes søn landet i København

Nærmer sig aftale



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Vil undgå Bendtner-stunt

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

– Vi er pressede



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

‘Sur over Brøndby-transfer’

Bliver det Chido Obis store chance?

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal