Guldfavoritter: Holder øje med både AaB og Randers

Både i FCM og i FCK holdes der øje med AaB og Randers FC som mulige bejlere til guldet i 3F Superligaen.



FC Midtjylland og FC København forventes at skulle kæmpe om guldet i denne superligasæson, men hos de to tophold er fokus ikke kun på hinanden.

På tredje- og fjerdepladsen ligger AaB og Randers FC med tre og fire point op til førstepladsen, og dem har de to guldfavoritter seriøst øje på i kampen om at ende øverst i ligaen.

– AaB og Randers bliver ved med at vinde. Vi har mødt begge hold, og jeg må bare sige, at de gør det godt og spiller en god gang fodbold, siger FCK-træner Jess Thorup, mens Bo Henriksen er enig.

– Det er ikke kun os og FCK, som er dygtige. AaB og Randers fortsætter med at gøre det godt, men i sidste ende koncentrerer vi os mest om os selv.

Hos FCM-anfører Erik Sviatchenko er det dog klart; guldet skal til enten Herning eller København.

– Jeg tror, det bliver et parløb mellem os to, som har været de stærkeste hold i sæsonen, siger Sviatchenko.

Søndag bød på sæsonens første styrkeprøve mellem FCK og FCM, og det endte med en imponerende 1-0-sejr til FCM i Parken, selv om gæsterne spillede over en time i undertal.

Den sejr giver stor tro på egne evner i FCM, som med sejren overtog førstepladsen fra FCK, der nu har et point op fra andenpladsen.

– Det vigtigste ved førstepladsen er, at vi skabte en tro på hinanden. Vi viste mod FCK, at når vi forsvarer og kæmper, som vi gjorde, så bliver vi svære at slå. Det er vigtigere end pointene, for nu har vi sat en standard for, hvad vi kan forvente, siger FCM-træneren.

Hans konkurrent i FCK, Jess Thorup, er ikke bange for, at FCK er rystet ud af kurs med sæsonens første nederlag.

– Jeg er ikke bange for, at det ryster noget. Vi er kommet buldrende ind til kampen mod FCM og har lavet en sæsonstart, vi er sindssygt tilfredse med, men det er da klart et bump på vejen, siger han og tilføjer om FCM:

– Vi så ikke noget fra FCM ud over, at de forsvarede sig godt. Nu er de nummer et, og det må vi tage til efterretning og arbejde på at komme tilbage, hvor vi hører til.

/ritzau/



Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Opløftende melding for ‘AC’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Right to Dream vinder stor pris

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Fælder hård Schmeichel-dom

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Rangerer Eriksen over superstjerner

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Eriksen ude med hård kritik

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk