Guldfavoritter: Holder øje med både AaB og Randers

Både i FCM og i FCK holdes der øje med AaB og Randers FC som mulige bejlere til guldet i 3F Superligaen.



FC Midtjylland og FC København forventes at skulle kæmpe om guldet i denne superligasæson, men hos de to tophold er fokus ikke kun på hinanden.

På tredje- og fjerdepladsen ligger AaB og Randers FC med tre og fire point op til førstepladsen, og dem har de to guldfavoritter seriøst øje på i kampen om at ende øverst i ligaen.

– AaB og Randers bliver ved med at vinde. Vi har mødt begge hold, og jeg må bare sige, at de gør det godt og spiller en god gang fodbold, siger FCK-træner Jess Thorup, mens Bo Henriksen er enig.

– Det er ikke kun os og FCK, som er dygtige. AaB og Randers fortsætter med at gøre det godt, men i sidste ende koncentrerer vi os mest om os selv.

Hos FCM-anfører Erik Sviatchenko er det dog klart; guldet skal til enten Herning eller København.

– Jeg tror, det bliver et parløb mellem os to, som har været de stærkeste hold i sæsonen, siger Sviatchenko.

Søndag bød på sæsonens første styrkeprøve mellem FCK og FCM, og det endte med en imponerende 1-0-sejr til FCM i Parken, selv om gæsterne spillede over en time i undertal.

Den sejr giver stor tro på egne evner i FCM, som med sejren overtog førstepladsen fra FCK, der nu har et point op fra andenpladsen.

– Det vigtigste ved førstepladsen er, at vi skabte en tro på hinanden. Vi viste mod FCK, at når vi forsvarer og kæmper, som vi gjorde, så bliver vi svære at slå. Det er vigtigere end pointene, for nu har vi sat en standard for, hvad vi kan forvente, siger FCM-træneren.

Hans konkurrent i FCK, Jess Thorup, er ikke bange for, at FCK er rystet ud af kurs med sæsonens første nederlag.

– Jeg er ikke bange for, at det ryster noget. Vi er kommet buldrende ind til kampen mod FCM og har lavet en sæsonstart, vi er sindssygt tilfredse med, men det er da klart et bump på vejen, siger han og tilføjer om FCM:

– Vi så ikke noget fra FCM ud over, at de forsvarede sig godt. Nu er de nummer et, og det må vi tage til efterretning og arbejde på at komme tilbage, hvor vi hører til.

/ritzau/





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Stort medie fremhæver FCM-flop

Legende med chokmelding

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

– De lignede lort!

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Bekræfter FC København-historie

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Stor skuffelse

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’