Sigurdsson nærmer sig debut: Vi er foran planen

Lyngby-træner Freyr Alexandersson fortæller, at Gylfi Sigurdsson er meget tæt på at være kampklar.



Den tidligere Premier League-spiller Gylfi Sigurdsson er få skridt fra at være fit nok til at kunne indgå i kamp for Lyngby Boldklub.

Det fortalte træner Freyr Alexandersson efter søndagens sejr over Hvidovre.

– Vi er lidt foran vores plan. Han kan sagtens være i spil til kampen på fredag. Vi håber virkelig, at han kan være med i truppen der, men hvis ikke så i hvert fald ugen efter, siger Lyngby-træneren.

34-årige Gylfi Sigurdsson har ikke spillet fodbold på professionelt niveau siden maj 2021, fordi han blev undersøgt i en sag om mulige seksuelle krænkelser, som han i sidste ende blev frikendt for.

Nu er islændingen skiftet til Lyngby, hvor han gennem de seneste tre uger har knoklet for at komme tilbage i kampform. Den proces er ifølge Alexandersson gået over al forventning.

– Det ser rigtig godt ud. Han har trænet fuldt med holdet i de sidste fire træninger, og han ser skarpere og skarpere ud.

– Nu er vi inde i den periode, hvor vi skal passe på, at han ikke bliver skadet, for han har kørt sig selv ihjel i de seneste tre uger.

– Det har været ren preseason for ham, så nu skal vi lige finde den rette rytme, men han kommer snart på banen, siger Lyngby-træneren.

Alexandersson fortæller afslutningsvis, at han har nydt at se det niveau, som Sigurdsson har lagt for dagen i de træninger, han har deltaget i.

Derudover understreger Lyngby-træneren, at han har store forventninger til den islandske offensivspillers indvirkning på truppen.

– Han arbejder som en hest. Han løber og løber og tager aldrig pauser i spillet. Hans defensive arbejdsindsats og hans presspil er nogle af de punkter, hvor jeg synes, han er lidt undervurderet. Han er så utrolig dygtig til det.

– Det, som jeg har størst forventninger om, er, at han kommer til at løfte sine holdkammerater ved altid at være et eksempel for dem, afslutter Lyngby-træneren.

Lyngby spiller sin næste kamp på fredag, hvor holdet tager imod Vejle Boldklub.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Raser: Det er latterligt!

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli