Den tidligere Premier League-spiller Gylfi Sigurdsson er få skridt fra at være fit nok til at kunne indgå i kamp for Lyngby Boldklub.
Det fortalte træner Freyr Alexandersson efter søndagens sejr over Hvidovre.
– Vi er lidt foran vores plan. Han kan sagtens være i spil til kampen på fredag. Vi håber virkelig, at han kan være med i truppen der, men hvis ikke så i hvert fald ugen efter, siger Lyngby-træneren.
34-årige Gylfi Sigurdsson har ikke spillet fodbold på professionelt niveau siden maj 2021, fordi han blev undersøgt i en sag om mulige seksuelle krænkelser, som han i sidste ende blev frikendt for.
Nu er islændingen skiftet til Lyngby, hvor han gennem de seneste tre uger har knoklet for at komme tilbage i kampform. Den proces er ifølge Alexandersson gået over al forventning.
– Det ser rigtig godt ud. Han har trænet fuldt med holdet i de sidste fire træninger, og han ser skarpere og skarpere ud.
– Nu er vi inde i den periode, hvor vi skal passe på, at han ikke bliver skadet, for han har kørt sig selv ihjel i de seneste tre uger.
– Det har været ren preseason for ham, så nu skal vi lige finde den rette rytme, men han kommer snart på banen, siger Lyngby-træneren.
Alexandersson fortæller afslutningsvis, at han har nydt at se det niveau, som Sigurdsson har lagt for dagen i de træninger, han har deltaget i.
Derudover understreger Lyngby-træneren, at han har store forventninger til den islandske offensivspillers indvirkning på truppen.
– Han arbejder som en hest. Han løber og løber og tager aldrig pauser i spillet. Hans defensive arbejdsindsats og hans presspil er nogle af de punkter, hvor jeg synes, han er lidt undervurderet. Han er så utrolig dygtig til det.
– Det, som jeg har størst forventninger om, er, at han kommer til at løfte sine holdkammerater ved altid at være et eksempel for dem, afslutter Lyngby-træneren.
Lyngby spiller sin næste kamp på fredag, hvor holdet tager imod Vejle Boldklub.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Viborg bekræfter
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
MEDIE