Han er på papiret vel nok Superligaens største spiller, og det fik masser af opmærksomhed, da Lyngby i efteråret præsenterede Gylfi Sigurdsson på en kort kontrakt.
Den tidligere Premier League-stjerne nåede at spille seks kampe for Lyngby i efteråret, og til tider kunne man godt se, at han har noget helt andet end sine medspillere. Hvad fremtiden bringer, må foråret vise.
Gylfi Sigurdsson har kontraktudløb med Lyngby til sommer, hvilket betyder, at han allerede nu i princippet kan forhandle med andre klubber. Fokus ligger dog nu på at blive fit, og så kan det sagtens være, at aftalen med Lyngby bliver forlænget. Det siger klubbens sportschef, Nicas Kjeldsen, til Tipsbladet.
– Han kom ind og havde ikke spillet fodbold i 100 år, og så får man lidt nogle mindre følgeskader. Så det her efterår har været abrupt og forventet.
– Nu skal han have en hel preseason og forhåbentlig blive fit. Så kigger vi på det til foråret – det har hele tiden været planen. Det vil han også selv, påpeger Nicas Kjeldsen.
Gylfi Sigurdssons højdepunkt i efteråret var, da han scorede to gange i pokalsejren over FC Helsingør.
Han har mere end 300 Premier League-kampe på CV'et for klubber som Tottenham, Everton og Swansea.
Skal enten skydes afsted nu, eller…
En anden spiller, hvis kontrakt udløber til sommer, er Tochi Chukwuani. Han er en af Lyngbys mest interessante spillere, og i sommer var der flere meldinger om, at Brøndby og klubber fra udlandet sværmede om ham.
Men Tochi Chukwuani blev hos De Kongeblå, der til gengæld kunne nyde godt af hans dygtige fodboldevner i et absolut bestået efterår. Det kan dog have sin pris, for da 2023 blev til 2024 ændrede spillerens situation sig. Fordi kontrakten udløber til sommer, er han nu fri til at forhandle med andre klubber, som han så kan skifte transferfrit til om et halvt års tid.
Derfor er situationen en smule speciel for Lyngby, men Nicas Kjeldsen, tager den med ro, da Tipsbladet fanger ham over telefonen til en transferstatus på blandt andet 20-årige Chukwuani.
– Enten skal han skydes afsted nu, eller også skal han spille færdig og sikre sig, at vi laver en god Superliga-sæson.
Hvad vil du helst som sportschef i klubben?
– Det kommer an på, hvad et eventuelt bud måtte være.
Nicas Kjeldsen bliver spurgt ind til, om der ligger noget konkret udefra på hans bord, som er til at tage og føle på, når det kommer til Tochi, og det afviser han. Han vil dog ikke afvise muligheden for en kort forlængelse, så Lyngbys muligheder for at tjene penge på ham øges. Fra deres side er det interessant, men det skal være på nogle betingelser, der giver mening.
Tochi Chukwuani kom til klubben i sommeren 2022, og han står noteret for tre mål og to oplæg i 44 førsteholdskampe.
Fotos: Imago
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
OPTAKT