Mainz’ gode sæsonstart må efterhånden føles som en saga blot for Bo Svensson og resten af det tyske mandskab.
Efter sejre i tre af de første fire kampe i Bundesligaen er pointhøsten mere eller mindre gået i stå. Lørdag tabte Mainz for tredje kamp i træk, da det på udebane mod Borussia Dortmund endte 1-3.
Erling Haaland var tilbage i aktion efter en næsten månedlang skadespause og stod for to af Dortmunds mål.
Mens det altså på det seneste er blevet til lutter nederlag, så kan Bo Svensson trøste sig selv lidt med, at de alle er kommet mod hold fra toppen af tabellen.
Med sejren ligger Dortmund hvert fald for en stund nummer et i Bundesligaen med 18 point. Bayern München eller Bayer Leverkusen kan overtage den søndag, hvor de to tophold tørner sammen.
Bo Svenssons mandskab gik ind til lørdagens kamp med Bundesligaens bedste defensiv. Blot fem mål havde Mainz indkasseret inden opgøret på Signal Iduna Park.
Men Dortmund skulle kun bruge et par minutter på at nedbryde gæsternes bageste geled. Et indlæg endte ved Marco Reus’ fødder, og den tyske profil bankede bolden op i nettaget.
Der stod Dortmund på det meste, men hjemmeholdet lykkedes ikke med at udbygge sin føring i første halvleg.
Kort før pausen havde Erling Haaland en stor mulighed, men den norske bomber måtte se sit skud pareret.
Haaland tog dog revanche kort inde i anden halvleg, da han på et straffespark gjorde det til 2-0.
Efter målet kom Mainz bedre med, og for første gang i opgøret opstod der en smule spænding, da Jonathan Burkardt prikkede bolden i mål til 1-2 med få minutter tilbage af den ordinære spilletid.
Men Bo Svenssons pointdrøm blev slukket, da Erling Haaland dybt inde i tillægstiden sparkede bolden i mål til slutresultatet.
Marcus Ingvartsen startede inde for Mainz, men gjorde sig ikke bemærket. Danskeren blev skiftet ud med lidt over 20 minutter tilbage.
Yussuf Poulsen spillede hele kampen, da RB Leipzig på udebane mødte Freiburg. Kampen endte 1-1.
Jesper Lindstrøm startede inde for Eintracht Frankfurt, men blev skiftet ud i pausen, da det mod Hertha Berlin blev til et nederlag på 1-2.
Oliver Christensen var igen at finde på bænken for Hertha. Den danske målmand har endnu ikke været på banen siden skiftet fra OB.
Frederik Rønnow så også hele Union Berlins 2-0-sejr over Wolfsburg fra bænken.
I lørdagens sene kamp fik Wahid Faghir debut for Stuttgart i kampen mod Borussia Mönchengladbach. Den danske angriber startede på bænken, men blev skiftet ind med cirka et kvarter tilbage.
Faghirs landsmand Nikolas Nartey spillede hele kampen for Stuttgart. Kampen endte 1-1.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
OPTAKT
