Hård FCK-kritik: Neestrup har vanvittigt travlt

– Der er et eller andet fundamentalt galt med den måde, FCK er sat op på, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør i denne uges udgave af Verdens Lækreste Superliga.



Endnu en underholdende Superliga-runde er – næsten – færdigspillet, og weekendens kampe bød på en masse opsigtsvækkende resultater og præstationer.

Og det hele gennemgås i Tipsbladets ugentlige show, Verdens Lækreste Superliga, hvor vært Mie Spangsberg i denne uge har Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, og ekspert David Boysen med i studiet.

Der er et eller andet fundamentalt galt med den måde, FCK er sat op på.

Allan Olsen
Tipsbladets chefredaktør

Her skal gæsterne pege på, hvem der har skuffet i weekenden, og Tipsbladets chefredaktør peger på Jacob Neestrup og FC København efter deres skuffende nederlag i Farum.

– Jeg valgte ham også i sidste uge, men det er Neestrup igen. Han siger i løbet af ugen, at de kommer for dårligt ud til kampene, og at det skal de have gjort noget ved. Bang! Så går fire og et halvt minut, og så har bolden været i mål bag Nathan Trott to gange.

– Bagefter siger Neestrup så, at han synes, at de kommer godt ud til kampen. De var gode de første to minutter. Jo, jo, det er fint Neestrup, men det er ikke godt nok. Der er et eller andet fundamentalt galt med den måde, FCK er sat op på. Det kan godt være, at de kommer med et godt udtryk, men det er ikke i nogen verden o.k., at man er bagud med to mål efter fire minutter. Der er noget helt galt med FCK’s måde at komme ud på, siger Allan Olsen i Verdens Lækreste Superliga.

Jacob Neestrups jobsikkerhed bliver også diskuteret, og lige nu tror chefredaktøren da, at han sidder sikkert nok i sædet. Men med afgørende kampe mod Kilmarnock, Brøndby og FC Midtjylland i vente kan det hurtigt ændre sig.

– Hvis det i værste fald ender med tre nederlag, har jeg svært ved at se ham fortsætte, fordi så er de nødt til at reagere. Så har man fejlet på alle de ting, man skal vinde. Neestrup sluttede sidste sæson katastrofalt ved, at de smed alt, og de er ikke startet fantastisk i denne sæson. Der er mange faresignaler.

– Jeg tror, at Neestrup har brug for at vise kritikerne, at han har styr på det, og det gør man ved at vinde kampe, siger Allan Olsen.

Panelet påpeger også, at FC København mangler at blive ordentligt spillet sammen med de mange nye signings, der er kommet til denne sommer. Noget, der blandt andet kommer til udtryk, når holdet skal finde den rette attitude.  

– Det betyder også, at Neestrup har vanvittigt travlt. Han kan ikke bruge to måneder på at få det her projekt til at spille. Sådan fungerer den her verden ikke – og slet ikke i FCK, slutter Allan Olsen.

Se hele programmet i videoafspilleren øverst i artiklen, hvor Allan Olsen og David Boysen også udpeger ugens positive indslag.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’




LIVE

LIVE: Medie melder om mulig fyring

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Sænker prisen mod Midtjylland

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Fem bud på David Nielsens afløser

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Giver to spillere livstidskarantæne

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

David Nielsen har sagt op

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

10 spillere nægtet indrejse til USA

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

AGF tager pis på FC Midtjylland

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

I forhandlinger med Nartey

Mileta Rajovic i stor optur

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

FC København skriver kontrakt med juvel

Brian Riemer giver klar besked

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg