Selvom de fleste nok havde forventet et defensivt, kontraspillende hjemmehold, så var det rettere FC København man så i den rolle i kampens indledning. Hjemmeholdet Horsens forsøgte sig især ned gennem FCK’s venstreside, men ’Den gule fare’ manglede den sidste dristighed til for at ryste københavnerne.
Som halvlegen skred frem overtog FCK dominansen, og i det niende minut bragte Cesar Santin udeholdet foran på en ripost fra et Dame N’Doye-forsøg. Men brasilianeren måtte hurtigt erkende, at han var fanget i en offside nede bag Horsens-kæden.
Senere tilbød der sig en god langskudsmulighed til Dame N’Doye efter en dyb stikning fra Christian Grindheim, men senegaleserens farlige forsøg gik snævert forbi.
Men i det 38. minut var Horsens igen på spil i Løvernes venstreside. Denne gang fik indlægget lov til at passere førstemanden, og så havnede bolden hos Jeppe Mehl, der flot firsttimede bolden ind i netmaskerne uden for Johan Wilands rækkevidde.
I anden halvleg tegnede der sig nogenlunde det samme billede som i første halvleg. Horsens lagde frisk ud men med tiden overtog københavnerne teten.
Især efter 60. minutters spil var FCK tæt på, da et hårdt Delaney-indlæg passerede til N’Doye på bagerste stolpe, som var ikke var langt fra at dirigere bolden i mål.
Midtvejs i halvlegen sad FC Københavnerne tung på begivenhederne, men Gilberto Macena var alligevel tæt på at gøre det endnu være for FCK efter en dødboldssituation, men han måtte se sin afslutning afskærmet af Sölvi Ottesen.
Afslutningsvis forsøgte Superligaens nummer et sig med at sætte et endnu tungere pres på Horsens-mandskabet, men københavnerne blev aldrig for alvor farlige, og i stedet var det Gilberto Macena, der skulle sætte punktum for kampen. Brasilianeren kæmpede sig forbi Ragner Sigurdsson og så driblede han pænt forbi Johan Wiland, så han blot skulle prikke bolden i mål til kampens 2-0 resultat.
LIVE
VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt
– Jeg er dybt chokeret og forundret
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
Roser Superliga-klub: Godt set!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
OPTAKT
Iran – New Zealand
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT