Horsens sænkede FC København

Et hårdtslidende Horsens-hold havde oddsene imod sig, men stjal alligevel alle tre point efter en heroisk indsats mod FC København.



Selvom de fleste nok havde forventet et defensivt, kontraspillende hjemmehold, så var det rettere FC København man så i den rolle i kampens indledning. Hjemmeholdet Horsens forsøgte sig især ned gennem FCK’s venstreside, men ’Den gule fare’ manglede den sidste dristighed til for at ryste københavnerne.

Som halvlegen skred frem overtog FCK dominansen, og i det niende minut bragte Cesar Santin udeholdet foran på en ripost fra et Dame N’Doye-forsøg. Men brasilianeren måtte hurtigt erkende, at han var fanget i en offside nede bag Horsens-kæden.

Senere tilbød der sig en god langskudsmulighed til Dame N’Doye efter en dyb stikning fra Christian Grindheim, men senegaleserens farlige forsøg gik snævert forbi.

Men i det 38. minut var Horsens igen på spil i Løvernes venstreside. Denne gang fik indlægget lov til at passere førstemanden, og så havnede bolden hos Jeppe Mehl, der flot firsttimede bolden ind i netmaskerne uden for Johan Wilands rækkevidde.

I anden halvleg tegnede der sig nogenlunde det samme billede som i første halvleg. Horsens lagde frisk ud men med tiden overtog københavnerne teten.

Især efter 60. minutters spil var FCK tæt på, da et hårdt Delaney-indlæg passerede til N’Doye på bagerste stolpe, som var ikke var langt fra at dirigere bolden i mål.

Midtvejs i halvlegen sad FC Københavnerne tung på begivenhederne, men Gilberto Macena var alligevel tæt på at gøre det endnu være for FCK efter en dødboldssituation, men han måtte se sin afslutning afskærmet af Sölvi Ottesen.

Afslutningsvis forsøgte Superligaens nummer et sig med at sætte et endnu tungere pres på Horsens-mandskabet, men københavnerne blev aldrig for alvor farlige, og i stedet var det Gilberto Macena, der skulle sætte punktum for kampen. Brasilianeren kæmpede sig forbi Ragner Sigurdsson og så driblede han pænt forbi Johan Wiland, så han blot skulle prikke bolden i mål til kampens 2-0 resultat.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Raser: Det er latterligt!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Thomas Frank scorer sommerjob