Selvom de fleste nok havde forventet et defensivt, kontraspillende hjemmehold, så var det rettere FC København man så i den rolle i kampens indledning. Hjemmeholdet Horsens forsøgte sig især ned gennem FCK’s venstreside, men ’Den gule fare’ manglede den sidste dristighed til for at ryste københavnerne.
Som halvlegen skred frem overtog FCK dominansen, og i det niende minut bragte Cesar Santin udeholdet foran på en ripost fra et Dame N’Doye-forsøg. Men brasilianeren måtte hurtigt erkende, at han var fanget i en offside nede bag Horsens-kæden.
Senere tilbød der sig en god langskudsmulighed til Dame N’Doye efter en dyb stikning fra Christian Grindheim, men senegaleserens farlige forsøg gik snævert forbi.
Men i det 38. minut var Horsens igen på spil i Løvernes venstreside. Denne gang fik indlægget lov til at passere førstemanden, og så havnede bolden hos Jeppe Mehl, der flot firsttimede bolden ind i netmaskerne uden for Johan Wilands rækkevidde.
I anden halvleg tegnede der sig nogenlunde det samme billede som i første halvleg. Horsens lagde frisk ud men med tiden overtog københavnerne teten.
Især efter 60. minutters spil var FCK tæt på, da et hårdt Delaney-indlæg passerede til N’Doye på bagerste stolpe, som var ikke var langt fra at dirigere bolden i mål.
Midtvejs i halvlegen sad FC Københavnerne tung på begivenhederne, men Gilberto Macena var alligevel tæt på at gøre det endnu være for FCK efter en dødboldssituation, men han måtte se sin afslutning afskærmet af Sölvi Ottesen.
Afslutningsvis forsøgte Superligaens nummer et sig med at sætte et endnu tungere pres på Horsens-mandskabet, men københavnerne blev aldrig for alvor farlige, og i stedet var det Gilberto Macena, der skulle sætte punktum for kampen. Brasilianeren kæmpede sig forbi Ragner Sigurdsson og så driblede han pænt forbi Johan Wiland, så han blot skulle prikke bolden i mål til kampens 2-0 resultat.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Bayern München laver vildt comeback
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Oddset styrtdykker
OPTAKT
FC Fredericia – OB
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT