Horsens sænkede FC København

Et hårdtslidende Horsens-hold havde oddsene imod sig, men stjal alligevel alle tre point efter en heroisk indsats mod FC København.



Selvom de fleste nok havde forventet et defensivt, kontraspillende hjemmehold, så var det rettere FC København man så i den rolle i kampens indledning. Hjemmeholdet Horsens forsøgte sig især ned gennem FCK’s venstreside, men ’Den gule fare’ manglede den sidste dristighed til for at ryste københavnerne.

Som halvlegen skred frem overtog FCK dominansen, og i det niende minut bragte Cesar Santin udeholdet foran på en ripost fra et Dame N’Doye-forsøg. Men brasilianeren måtte hurtigt erkende, at han var fanget i en offside nede bag Horsens-kæden.

Senere tilbød der sig en god langskudsmulighed til Dame N’Doye efter en dyb stikning fra Christian Grindheim, men senegaleserens farlige forsøg gik snævert forbi.

Men i det 38. minut var Horsens igen på spil i Løvernes venstreside. Denne gang fik indlægget lov til at passere førstemanden, og så havnede bolden hos Jeppe Mehl, der flot firsttimede bolden ind i netmaskerne uden for Johan Wilands rækkevidde.

I anden halvleg tegnede der sig nogenlunde det samme billede som i første halvleg. Horsens lagde frisk ud men med tiden overtog københavnerne teten.

Især efter 60. minutters spil var FCK tæt på, da et hårdt Delaney-indlæg passerede til N’Doye på bagerste stolpe, som var ikke var langt fra at dirigere bolden i mål.

Midtvejs i halvlegen sad FC Københavnerne tung på begivenhederne, men Gilberto Macena var alligevel tæt på at gøre det endnu være for FCK efter en dødboldssituation, men han måtte se sin afslutning afskærmet af Sölvi Ottesen.

Afslutningsvis forsøgte Superligaens nummer et sig med at sætte et endnu tungere pres på Horsens-mandskabet, men københavnerne blev aldrig for alvor farlige, og i stedet var det Gilberto Macena, der skulle sætte punktum for kampen. Brasilianeren kæmpede sig forbi Ragner Sigurdsson og så driblede han pænt forbi Johan Wiland, så han blot skulle prikke bolden i mål til kampens 2-0 resultat.





Disse 13 United-spillere meldes på vej væk




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stort flop i England – hent Elias Jelert



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Inter skuffer stort mod Torino

Det var vanvittigt brutalt

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

AGF – FC Midtjylland

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Her er startopstillingerne til guldbraget

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Sender stikpille til FC København-flop



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

En voldsom ulighed

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen