Selvom de fleste nok havde forventet et defensivt, kontraspillende hjemmehold, så var det rettere FC København man så i den rolle i kampens indledning. Hjemmeholdet Horsens forsøgte sig især ned gennem FCK’s venstreside, men ’Den gule fare’ manglede den sidste dristighed til for at ryste københavnerne.
Som halvlegen skred frem overtog FCK dominansen, og i det niende minut bragte Cesar Santin udeholdet foran på en ripost fra et Dame N’Doye-forsøg. Men brasilianeren måtte hurtigt erkende, at han var fanget i en offside nede bag Horsens-kæden.
Senere tilbød der sig en god langskudsmulighed til Dame N’Doye efter en dyb stikning fra Christian Grindheim, men senegaleserens farlige forsøg gik snævert forbi.
Men i det 38. minut var Horsens igen på spil i Løvernes venstreside. Denne gang fik indlægget lov til at passere førstemanden, og så havnede bolden hos Jeppe Mehl, der flot firsttimede bolden ind i netmaskerne uden for Johan Wilands rækkevidde.
I anden halvleg tegnede der sig nogenlunde det samme billede som i første halvleg. Horsens lagde frisk ud men med tiden overtog københavnerne teten.
Især efter 60. minutters spil var FCK tæt på, da et hårdt Delaney-indlæg passerede til N’Doye på bagerste stolpe, som var ikke var langt fra at dirigere bolden i mål.
Midtvejs i halvlegen sad FC Københavnerne tung på begivenhederne, men Gilberto Macena var alligevel tæt på at gøre det endnu være for FCK efter en dødboldssituation, men han måtte se sin afslutning afskærmet af Sölvi Ottesen.
Afslutningsvis forsøgte Superligaens nummer et sig med at sætte et endnu tungere pres på Horsens-mandskabet, men københavnerne blev aldrig for alvor farlige, og i stedet var det Gilberto Macena, der skulle sætte punktum for kampen. Brasilianeren kæmpede sig forbi Ragner Sigurdsson og så driblede han pænt forbi Johan Wiland, så han blot skulle prikke bolden i mål til kampens 2-0 resultat.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Rangerer AGF over Lech Poznan
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Brøndby henter keeper – her er planen
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
MEDIE