HVIDOVRE STADION (Tipsbladet)
Hvidovre IF – Lyngby Boldklub 0-0
Kampens bedste:
Hvidovre IF
Filip Djukic blev i pausen af dagens opgør kåret som Årets Spiller i Hvidovre IF, hvilket må siges at være helt fortjent, men hvis man kigger udelukkende på forårssæsonen har Thomas Jørgensen været en af de største oplevelser på Hvidovre-holdet. Igen i dag viste den blot 18-årige midtbanespiller, at han har Superliga-niveau. Lejesvenden, der nu skal tilbage til FC København, demonstrerede flere gange sin teknik og overblik, som er et niveau over holdkammeraternes. Ham kommer Hvidovre til at savne i 1. division.
Lyngby Boldklub
Kolbein Finnsson er en spiller, som man godt kunne se i en større klub end Lyngby, og spørgsmålet er, om der kommer nogle bud denne sommer. Den islandske wingback viste i dag flere eksempler på, at han er exceptionelt god til at komme igennem på kanten og få lagt præcise indlæg. Ham skal Lyngby kun sælge, hvis de får et rigtigt godt tilbud til sommer.
Kampens værste:
Han har tilspillet sig en rolle som fast starter for Lyngby i løbet af nedrykningsspillet, men i dag var der virkelig ikke meget, der lykkedes for Jonathan Amon. Den tidligere FC Nordsjælland-spiller blev ved flere lejligheder bragt i lovende situationer, men Amon formåede aldrig rigtigt at komme forbi sin direkte modstander, så chancerne kunne blive spillet større. Blev i pausen pillet ud til fordel for Tochi Chukwuani, der kom ind med noget mere power.
Kampens detalje:
I det meste af første halvleg stod Lyngby i en vanvittigt nervepirrende situation, hvor blot et enkelt mål udgjorde forskellen på, om ‘De Kongeblå’ skulle spille Superliga eller 1. division i næste sæson. OB’s tidlige mål i Viborg betød, at Lyngby ikke havde råd til at træde det mindste forkert, og det betød også, at første halvleg blev en lidt forkrampet affære. Dagens største jubelbrøl på Hvidovre Stadion kom fra Lyngbys fans i det 75. minut, da Viborg kom på 2-1. Nede på sidelinien gik David Nielsen koncentreret frem og tilbage, men til sidst kunne han strække hænderne i vejret i jubel. Redningsmissionen lykkedes! David Nielsen kom tilbage til Lyngby og reddede klubben, der mildest talt befandt sig i en kaotisk situation efter fyringen af Magne Hoseth tidligt på foråret. Hatten af for David Nielsen, der fik bragt den nødvendige nerve tilbage på Lyngby-holdet.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
INTERVIEW