Han gjorde det! Redningsmissionen lykkedes

Tipsbladet zoomer her ind på Superliga-kampen mellem Hvidovre IF og Lyngby Boldklub.



HVIDOVRE STADION (Tipsbladet)

Hvidovre IF – Lyngby Boldklub 0-0

Kampens bedste:
Hvidovre IF
Filip Djukic blev i pausen af dagens opgør kåret som Årets Spiller i Hvidovre IF, hvilket må siges at være helt fortjent, men hvis man kigger udelukkende på forårssæsonen har Thomas Jørgensen været en af de største oplevelser på Hvidovre-holdet. Igen i dag viste den blot 18-årige midtbanespiller, at han har Superliga-niveau. Lejesvenden, der nu skal tilbage til FC København, demonstrerede flere gange sin teknik og overblik, som er et niveau over holdkammeraternes. Ham kommer Hvidovre til at savne i 1. division.

Lyngby Boldklub
Kolbein Finnsson er en spiller, som man godt kunne se i en større klub end Lyngby, og spørgsmålet er, om der kommer nogle bud denne sommer. Den islandske wingback viste i dag flere eksempler på, at han er exceptionelt god til at komme igennem på kanten og få lagt præcise indlæg. Ham skal Lyngby kun sælge, hvis de får et rigtigt godt tilbud til sommer.

Kampens værste:
Han har tilspillet sig en rolle som fast starter for Lyngby i løbet af nedrykningsspillet, men i dag var der virkelig ikke meget, der lykkedes for Jonathan Amon. Den tidligere FC Nordsjælland-spiller blev ved flere lejligheder bragt i lovende situationer, men Amon formåede aldrig rigtigt at komme forbi sin direkte modstander, så chancerne kunne blive spillet større. Blev i pausen pillet ud til fordel for Tochi Chukwuani, der kom ind med noget mere power.

Kampens detalje:
I det meste af første halvleg stod Lyngby i en vanvittigt nervepirrende situation, hvor blot et enkelt mål udgjorde forskellen på, om ‘De Kongeblå’ skulle spille Superliga eller 1. division i næste sæson. OB’s tidlige mål i Viborg betød, at Lyngby ikke havde råd til at træde det mindste forkert, og det betød også, at første halvleg blev en lidt forkrampet affære. Dagens største jubelbrøl på Hvidovre Stadion kom fra Lyngbys fans i det 75. minut, da Viborg kom på 2-1. Nede på sidelinien gik David Nielsen koncentreret frem og tilbage, men til sidst kunne han strække hænderne i vejret i jubel. Redningsmissionen lykkedes! David Nielsen kom tilbage til Lyngby og reddede klubben, der mildest talt befandt sig i en kaotisk situation efter fyringen af Magne Hoseth tidligt på foråret. Hatten af for David Nielsen, der fik bragt den nødvendige nerve tilbage på Lyngby-holdet.





STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

FC København kan få Jens Stage-millioner

Storkamp af Patrick Dorgu

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Conte stopper i Napoli

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber