HVIDOVRE STADION (Tipsbladet)
Hvidovre IF – Lyngby Boldklub 0-0
Kampens bedste:
Hvidovre IF
Filip Djukic blev i pausen af dagens opgør kåret som Årets Spiller i Hvidovre IF, hvilket må siges at være helt fortjent, men hvis man kigger udelukkende på forårssæsonen har Thomas Jørgensen været en af de største oplevelser på Hvidovre-holdet. Igen i dag viste den blot 18-årige midtbanespiller, at han har Superliga-niveau. Lejesvenden, der nu skal tilbage til FC København, demonstrerede flere gange sin teknik og overblik, som er et niveau over holdkammeraternes. Ham kommer Hvidovre til at savne i 1. division.
Lyngby Boldklub
Kolbein Finnsson er en spiller, som man godt kunne se i en større klub end Lyngby, og spørgsmålet er, om der kommer nogle bud denne sommer. Den islandske wingback viste i dag flere eksempler på, at han er exceptionelt god til at komme igennem på kanten og få lagt præcise indlæg. Ham skal Lyngby kun sælge, hvis de får et rigtigt godt tilbud til sommer.
Kampens værste:
Han har tilspillet sig en rolle som fast starter for Lyngby i løbet af nedrykningsspillet, men i dag var der virkelig ikke meget, der lykkedes for Jonathan Amon. Den tidligere FC Nordsjælland-spiller blev ved flere lejligheder bragt i lovende situationer, men Amon formåede aldrig rigtigt at komme forbi sin direkte modstander, så chancerne kunne blive spillet større. Blev i pausen pillet ud til fordel for Tochi Chukwuani, der kom ind med noget mere power.
Kampens detalje:
I det meste af første halvleg stod Lyngby i en vanvittigt nervepirrende situation, hvor blot et enkelt mål udgjorde forskellen på, om ‘De Kongeblå’ skulle spille Superliga eller 1. division i næste sæson. OB’s tidlige mål i Viborg betød, at Lyngby ikke havde råd til at træde det mindste forkert, og det betød også, at første halvleg blev en lidt forkrampet affære. Dagens største jubelbrøl på Hvidovre Stadion kom fra Lyngbys fans i det 75. minut, da Viborg kom på 2-1. Nede på sidelinien gik David Nielsen koncentreret frem og tilbage, men til sidst kunne han strække hænderne i vejret i jubel. Redningsmissionen lykkedes! David Nielsen kom tilbage til Lyngby og reddede klubben, der mildest talt befandt sig i en kaotisk situation efter fyringen af Magne Hoseth tidligt på foråret. Hatten af for David Nielsen, der fik bragt den nødvendige nerve tilbage på Lyngby-holdet.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
I chok: Har aldrig set lignende
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Vil have ham væk fra FC København
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
Højlund står til at slå personlige rekorder
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
‘Tottenham er i overhængende fare’
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
Neestrup chokerer med sin startopstilling
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
Her kan du se Viborg FF mod FC København
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER
Osula slår alle andre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
AVIS