HVIDOVRE STADION (Tipsbladet)
Hvidovre IF – Lyngby Boldklub 0-0
Kampens bedste:
Hvidovre IF
Filip Djukic blev i pausen af dagens opgør kåret som Årets Spiller i Hvidovre IF, hvilket må siges at være helt fortjent, men hvis man kigger udelukkende på forårssæsonen har Thomas Jørgensen været en af de største oplevelser på Hvidovre-holdet. Igen i dag viste den blot 18-årige midtbanespiller, at han har Superliga-niveau. Lejesvenden, der nu skal tilbage til FC København, demonstrerede flere gange sin teknik og overblik, som er et niveau over holdkammeraternes. Ham kommer Hvidovre til at savne i 1. division.
Lyngby Boldklub
Kolbein Finnsson er en spiller, som man godt kunne se i en større klub end Lyngby, og spørgsmålet er, om der kommer nogle bud denne sommer. Den islandske wingback viste i dag flere eksempler på, at han er exceptionelt god til at komme igennem på kanten og få lagt præcise indlæg. Ham skal Lyngby kun sælge, hvis de får et rigtigt godt tilbud til sommer.
Kampens værste:
Han har tilspillet sig en rolle som fast starter for Lyngby i løbet af nedrykningsspillet, men i dag var der virkelig ikke meget, der lykkedes for Jonathan Amon. Den tidligere FC Nordsjælland-spiller blev ved flere lejligheder bragt i lovende situationer, men Amon formåede aldrig rigtigt at komme forbi sin direkte modstander, så chancerne kunne blive spillet større. Blev i pausen pillet ud til fordel for Tochi Chukwuani, der kom ind med noget mere power.
Kampens detalje:
I det meste af første halvleg stod Lyngby i en vanvittigt nervepirrende situation, hvor blot et enkelt mål udgjorde forskellen på, om ‘De Kongeblå’ skulle spille Superliga eller 1. division i næste sæson. OB’s tidlige mål i Viborg betød, at Lyngby ikke havde råd til at træde det mindste forkert, og det betød også, at første halvleg blev en lidt forkrampet affære. Dagens største jubelbrøl på Hvidovre Stadion kom fra Lyngbys fans i det 75. minut, da Viborg kom på 2-1. Nede på sidelinien gik David Nielsen koncentreret frem og tilbage, men til sidst kunne han strække hænderne i vejret i jubel. Redningsmissionen lykkedes! David Nielsen kom tilbage til Lyngby og reddede klubben, der mildest talt befandt sig i en kaotisk situation efter fyringen af Magne Hoseth tidligt på foråret. Hatten af for David Nielsen, der fik bragt den nødvendige nerve tilbage på Lyngby-holdet.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT