AARHUS (Tipsbladet): FC Nordsjælland havde bolden i godt 65 procent af kampen, men det var AGF, der kontrollerede kampen og løb med sejren, da de to hold mødtes på Vejlby Ceres Park søndag eftermiddag.
Og 2-0 til de århusianske værter var et ganske retvisende resultat, lyder det fra FC Nordsjællands cheftræner, Jens Fønsskov Olsen.
– Jeg synes, det overordnede billede er, at det var ok. Men vi tabte 2-0, og det var også ok, fordi AGF var bedre end os i dag, opsummerer han over for Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
‘AGF er afsindig dygtige’
FC Nordsjælland havde til kampen valgt at starte unge William Lykke i målet, og Superliga-debuten blev en hård en af slagsen. Han var impliceret i begge mål.
Ved det første mål boksede William Lykke bolden ind i hovedet på Frederik Tingager, som headede bolden i mål, og ved det andet mål kunne den 20-årige keeper ikke kontrollere et langskud fra Mads Emil Madsen, hvorefter bolden havnede for fødderne af Tobias Bech, der scorede.
– Jeg vil ikke give dig ret i, at det (første mål) er hans fejl. Vi skal beskytte ham noget bedre. Og så må vi også sige, at AGF er afsindig dygtige omkring standardsituationer, og det må vi give dem kredit for. Det er en krig, og jeg ved ikke, hvordan man skal håndtere det, men vi skulle have gjort det bedre og beskyttet ham bedre.
– Vi skulle have vundet rum omkring AGF’erne derinde, for han skal jo ikke ende med at stå med tre AGF’ere, og slet ikke nogle gutter af den størrelse. Så bliver det svært at være målmand, selvom man må tage med hænder, siger Jens Fønsskov Olsen og tilføjer:
– Vi bringer de unge spillere, når vi synes, at de er klar. Det synes vi, at William er. Når man er målmand, er det en kalkuleret risiko, at regningen er større. Måske særligt når man er en ung målmand, der står sin første Superliga-kamp.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Hvad er det for en ung mand og målmand, William er?
– Jeg synes allerede, at han har vist, hvad han er for en. Han er allerede videre i evalueringen af, hvad der er sket, og han er så meget i sig selv, at han kan stille sig ud foran medierne og tage det på sin kappe.
– Nu må vi hjem og kigge på, hvad der skal rettes til, men det viser, at vi er godt på vej i hans uddannelse. Han har et rigtigt stort potentiale, og vi tror på, at han bliver super dygtig, siger FC Nordsjælland-træneren og kalder det “ikke særlig sjovt” at bænke Andreas Hansen.
‘Han har braget døren ind’
Et andet stort talent, der imidlertid fik vist sig frem i Aarhus, er Caleb Yirenkyi. Den 19-årige midtbanespiller fra Ghana er blevet fast mand i foråret, hvor han er blevet en af FC Nordsjællands profiler på midtbanen.
– Vi er superstolte af, at vi har kunnet fyre ham af nu. Han er gået derind og har fået nogle kampe i træk, og han har vist, at han er en rigtig dygtig Superliga-spiller, som hele tiden udvikler sig. Han har en kæmpestor arbejdsradius og er stærk, og han bliver bedre til at kontrollere sine kræfter og med bolden.
– Han spiller også en større rolle offensivt i dag, så ja, han har bare braget døren ind, lyder det fra Jens Fønsskov Olsen.
Levy Nene er også et spændende offensivt talent, FC Nordsjælland råder over, men han er i øjeblikket ude med skade. Han er stadig i genoptræning, fortæller træneren.
FC Nordsjælland skal i aktion igen på søndag mod FC København.
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
Kevin Diks skriver historie
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
– En gigantisk nedtur!
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Supercomputer spår FCM-nedtur
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT