– Han har braget døren ind, siger Superliga-træner

FC Nordsjælland-træneren kommenterer sin unge målmands debut og glæder sig over midtbaneprofils gennembrud.



AARHUS (Tipsbladet): FC Nordsjælland havde bolden i godt 65 procent af kampen, men det var AGF, der kontrollerede kampen og løb med sejren, da de to hold mødtes på Vejlby Ceres Park søndag eftermiddag. 

Og 2-0 til de århusianske værter var et ganske retvisende resultat, lyder det fra FC Nordsjællands cheftræner, Jens Fønsskov Olsen.

– Jeg synes, det overordnede billede er, at det var ok. Men vi tabte 2-0, og det var også ok, fordi AGF var bedre end os i dag, opsummerer han over for Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen. 

‘AGF er afsindig dygtige’  

FC Nordsjælland havde til kampen valgt at starte unge William Lykke i målet, og Superliga-debuten blev en hård en af slagsen. Han var impliceret i begge mål. 

Ved det første mål boksede William Lykke bolden ind i hovedet på Frederik Tingager, som headede bolden i mål, og ved det andet mål kunne den 20-årige keeper ikke kontrollere et langskud fra Mads Emil Madsen, hvorefter bolden havnede for fødderne af Tobias Bech, der scorede. 

– Jeg vil ikke give dig ret i, at det (første mål) er hans fejl. Vi skal beskytte ham noget bedre. Og så må vi også sige, at AGF er afsindig dygtige omkring standardsituationer, og det må vi give dem kredit for. Det er en krig, og jeg ved ikke, hvordan man skal håndtere det, men vi skulle have gjort det bedre og beskyttet ham bedre. 

– Vi skulle have vundet rum omkring AGF’erne derinde, for han skal jo ikke ende med at stå med tre AGF’ere, og slet ikke nogle gutter af den størrelse. Så bliver det svært at være målmand, selvom man må tage med hænder, siger Jens Fønsskov Olsen og tilføjer:

– Vi bringer de unge spillere, når vi synes, at de er klar. Det synes vi, at William er. Når man er målmand, er det en kalkuleret risiko, at regningen er større. Måske særligt når man er en ung målmand, der står sin første Superliga-kamp. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Hvad er det for en ung mand og målmand, William er?

– Jeg synes allerede, at han har vist, hvad han er for en. Han er allerede videre i evalueringen af, hvad der er sket, og han er så meget i sig selv, at han kan stille sig ud foran medierne og tage det på sin kappe. 

– Nu må vi hjem og kigge på, hvad der skal rettes til, men det viser, at vi er godt på vej i hans uddannelse. Han har et rigtigt stort potentiale, og vi tror på, at han bliver super dygtig, siger FC Nordsjælland-træneren og kalder det “ikke særlig sjovt” at bænke Andreas Hansen. 

‘Han har braget døren ind’

Et andet stort talent, der imidlertid fik vist sig frem i Aarhus, er Caleb Yirenkyi. Den 19-årige midtbanespiller fra Ghana er blevet fast mand i foråret, hvor han er blevet en af FC Nordsjællands profiler på midtbanen. 

– Vi er superstolte af, at vi har kunnet fyre ham af nu. Han er gået derind og har fået nogle kampe i træk, og han har vist, at han er en rigtig dygtig Superliga-spiller, som hele tiden udvikler sig. Han har en kæmpestor arbejdsradius og er stærk, og han bliver bedre til at kontrollere sine kræfter og med bolden. 

– Han spiller også en større rolle offensivt i dag, så ja, han har bare braget døren ind, lyder det fra Jens Fønsskov Olsen. 

Levy Nene er også et spændende offensivt talent, FC Nordsjælland råder over, men han er i øjeblikket ude med skade. Han er stadig i genoptræning, fortæller træneren. 

FC Nordsjælland skal i aktion igen på søndag mod FC København





Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’



LIVE

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek


– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Afslører – i dialog med danske klubber

FCK-stjerne i klubskifte?

Tæt på ny klub

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


‘En dyr fejl’

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Det kan ende helt galt



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Afvist af United

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

– Det virker bare lidt mærkeligt


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Henter Emil Riis

FCK-retur droppet



Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

De viser Brøndby og FCM i Europa

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Vil af med Sory Kaba

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

FC København-handel er gået i hårdknude

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter



Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Nu kan de hentes gratis

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Giver grønt lys til stor transfer



Brøndby-duo skal væk

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame