– Han har braget døren ind, siger Superliga-træner

FC Nordsjælland-træneren kommenterer sin unge målmands debut og glæder sig over midtbaneprofils gennembrud.



AARHUS (Tipsbladet): FC Nordsjælland havde bolden i godt 65 procent af kampen, men det var AGF, der kontrollerede kampen og løb med sejren, da de to hold mødtes på Vejlby Ceres Park søndag eftermiddag. 

Og 2-0 til de århusianske værter var et ganske retvisende resultat, lyder det fra FC Nordsjællands cheftræner, Jens Fønsskov Olsen.

– Jeg synes, det overordnede billede er, at det var ok. Men vi tabte 2-0, og det var også ok, fordi AGF var bedre end os i dag, opsummerer han over for Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen. 

‘AGF er afsindig dygtige’  

FC Nordsjælland havde til kampen valgt at starte unge William Lykke i målet, og Superliga-debuten blev en hård en af slagsen. Han var impliceret i begge mål. 

Ved det første mål boksede William Lykke bolden ind i hovedet på Frederik Tingager, som headede bolden i mål, og ved det andet mål kunne den 20-årige keeper ikke kontrollere et langskud fra Mads Emil Madsen, hvorefter bolden havnede for fødderne af Tobias Bech, der scorede. 

– Jeg vil ikke give dig ret i, at det (første mål) er hans fejl. Vi skal beskytte ham noget bedre. Og så må vi også sige, at AGF er afsindig dygtige omkring standardsituationer, og det må vi give dem kredit for. Det er en krig, og jeg ved ikke, hvordan man skal håndtere det, men vi skulle have gjort det bedre og beskyttet ham bedre. 

– Vi skulle have vundet rum omkring AGF’erne derinde, for han skal jo ikke ende med at stå med tre AGF’ere, og slet ikke nogle gutter af den størrelse. Så bliver det svært at være målmand, selvom man må tage med hænder, siger Jens Fønsskov Olsen og tilføjer:

– Vi bringer de unge spillere, når vi synes, at de er klar. Det synes vi, at William er. Når man er målmand, er det en kalkuleret risiko, at regningen er større. Måske særligt når man er en ung målmand, der står sin første Superliga-kamp. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Hvad er det for en ung mand og målmand, William er?

– Jeg synes allerede, at han har vist, hvad han er for en. Han er allerede videre i evalueringen af, hvad der er sket, og han er så meget i sig selv, at han kan stille sig ud foran medierne og tage det på sin kappe. 

– Nu må vi hjem og kigge på, hvad der skal rettes til, men det viser, at vi er godt på vej i hans uddannelse. Han har et rigtigt stort potentiale, og vi tror på, at han bliver super dygtig, siger FC Nordsjælland-træneren og kalder det “ikke særlig sjovt” at bænke Andreas Hansen. 

‘Han har braget døren ind’

Et andet stort talent, der imidlertid fik vist sig frem i Aarhus, er Caleb Yirenkyi. Den 19-årige midtbanespiller fra Ghana er blevet fast mand i foråret, hvor han er blevet en af FC Nordsjællands profiler på midtbanen. 

– Vi er superstolte af, at vi har kunnet fyre ham af nu. Han er gået derind og har fået nogle kampe i træk, og han har vist, at han er en rigtig dygtig Superliga-spiller, som hele tiden udvikler sig. Han har en kæmpestor arbejdsradius og er stærk, og han bliver bedre til at kontrollere sine kræfter og med bolden. 

– Han spiller også en større rolle offensivt i dag, så ja, han har bare braget døren ind, lyder det fra Jens Fønsskov Olsen. 

Levy Nene er også et spændende offensivt talent, FC Nordsjælland råder over, men han er i øjeblikket ude med skade. Han er stadig i genoptræning, fortæller træneren. 

FC Nordsjælland skal i aktion igen på søndag mod FC København





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Brøndby IF – Sønderjyske



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Franks afløser revser selvtilliden



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Victor Froholdt bliver matchvinder

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Hylder Mads Hermansen

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Neestrup afslører reprimande

Sune Smith-Nielsen færdig

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Han afløser Sune Smith lige nu

Suspenderes efter racisme-anklager

Formand freder Jacob Neestrup

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’