AARHUS (Tipsbladet): FC Nordsjælland havde bolden i godt 65 procent af kampen, men det var AGF, der kontrollerede kampen og løb med sejren, da de to hold mødtes på Vejlby Ceres Park søndag eftermiddag.
Og 2-0 til de århusianske værter var et ganske retvisende resultat, lyder det fra FC Nordsjællands cheftræner, Jens Fønsskov Olsen.
– Jeg synes, det overordnede billede er, at det var ok. Men vi tabte 2-0, og det var også ok, fordi AGF var bedre end os i dag, opsummerer han over for Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
‘AGF er afsindig dygtige’
FC Nordsjælland havde til kampen valgt at starte unge William Lykke i målet, og Superliga-debuten blev en hård en af slagsen. Han var impliceret i begge mål.
Ved det første mål boksede William Lykke bolden ind i hovedet på Frederik Tingager, som headede bolden i mål, og ved det andet mål kunne den 20-årige keeper ikke kontrollere et langskud fra Mads Emil Madsen, hvorefter bolden havnede for fødderne af Tobias Bech, der scorede.
– Jeg vil ikke give dig ret i, at det (første mål) er hans fejl. Vi skal beskytte ham noget bedre. Og så må vi også sige, at AGF er afsindig dygtige omkring standardsituationer, og det må vi give dem kredit for. Det er en krig, og jeg ved ikke, hvordan man skal håndtere det, men vi skulle have gjort det bedre og beskyttet ham bedre.
– Vi skulle have vundet rum omkring AGF’erne derinde, for han skal jo ikke ende med at stå med tre AGF’ere, og slet ikke nogle gutter af den størrelse. Så bliver det svært at være målmand, selvom man må tage med hænder, siger Jens Fønsskov Olsen og tilføjer:
– Vi bringer de unge spillere, når vi synes, at de er klar. Det synes vi, at William er. Når man er målmand, er det en kalkuleret risiko, at regningen er større. Måske særligt når man er en ung målmand, der står sin første Superliga-kamp.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Hvad er det for en ung mand og målmand, William er?
– Jeg synes allerede, at han har vist, hvad han er for en. Han er allerede videre i evalueringen af, hvad der er sket, og han er så meget i sig selv, at han kan stille sig ud foran medierne og tage det på sin kappe.
– Nu må vi hjem og kigge på, hvad der skal rettes til, men det viser, at vi er godt på vej i hans uddannelse. Han har et rigtigt stort potentiale, og vi tror på, at han bliver super dygtig, siger FC Nordsjælland-træneren og kalder det “ikke særlig sjovt” at bænke Andreas Hansen.
‘Han har braget døren ind’
Et andet stort talent, der imidlertid fik vist sig frem i Aarhus, er Caleb Yirenkyi. Den 19-årige midtbanespiller fra Ghana er blevet fast mand i foråret, hvor han er blevet en af FC Nordsjællands profiler på midtbanen.
– Vi er superstolte af, at vi har kunnet fyre ham af nu. Han er gået derind og har fået nogle kampe i træk, og han har vist, at han er en rigtig dygtig Superliga-spiller, som hele tiden udvikler sig. Han har en kæmpestor arbejdsradius og er stærk, og han bliver bedre til at kontrollere sine kræfter og med bolden.
– Han spiller også en større rolle offensivt i dag, så ja, han har bare braget døren ind, lyder det fra Jens Fønsskov Olsen.
Levy Nene er også et spændende offensivt talent, FC Nordsjælland råder over, men han er i øjeblikket ude med skade. Han er stadig i genoptræning, fortæller træneren.
FC Nordsjælland skal i aktion igen på søndag mod FC København.
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT