AARHUS (Tipsbladet): FC Nordsjælland havde bolden i godt 65 procent af kampen, men det var AGF, der kontrollerede kampen og løb med sejren, da de to hold mødtes på Vejlby Ceres Park søndag eftermiddag.
Og 2-0 til de århusianske værter var et ganske retvisende resultat, lyder det fra FC Nordsjællands cheftræner, Jens Fønsskov Olsen.
– Jeg synes, det overordnede billede er, at det var ok. Men vi tabte 2-0, og det var også ok, fordi AGF var bedre end os i dag, opsummerer han over for Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
‘AGF er afsindig dygtige’
FC Nordsjælland havde til kampen valgt at starte unge William Lykke i målet, og Superliga-debuten blev en hård en af slagsen. Han var impliceret i begge mål.
Ved det første mål boksede William Lykke bolden ind i hovedet på Frederik Tingager, som headede bolden i mål, og ved det andet mål kunne den 20-årige keeper ikke kontrollere et langskud fra Mads Emil Madsen, hvorefter bolden havnede for fødderne af Tobias Bech, der scorede.
– Jeg vil ikke give dig ret i, at det (første mål) er hans fejl. Vi skal beskytte ham noget bedre. Og så må vi også sige, at AGF er afsindig dygtige omkring standardsituationer, og det må vi give dem kredit for. Det er en krig, og jeg ved ikke, hvordan man skal håndtere det, men vi skulle have gjort det bedre og beskyttet ham bedre.
– Vi skulle have vundet rum omkring AGF’erne derinde, for han skal jo ikke ende med at stå med tre AGF’ere, og slet ikke nogle gutter af den størrelse. Så bliver det svært at være målmand, selvom man må tage med hænder, siger Jens Fønsskov Olsen og tilføjer:
– Vi bringer de unge spillere, når vi synes, at de er klar. Det synes vi, at William er. Når man er målmand, er det en kalkuleret risiko, at regningen er større. Måske særligt når man er en ung målmand, der står sin første Superliga-kamp.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Hvad er det for en ung mand og målmand, William er?
– Jeg synes allerede, at han har vist, hvad han er for en. Han er allerede videre i evalueringen af, hvad der er sket, og han er så meget i sig selv, at han kan stille sig ud foran medierne og tage det på sin kappe.
– Nu må vi hjem og kigge på, hvad der skal rettes til, men det viser, at vi er godt på vej i hans uddannelse. Han har et rigtigt stort potentiale, og vi tror på, at han bliver super dygtig, siger FC Nordsjælland-træneren og kalder det “ikke særlig sjovt” at bænke Andreas Hansen.
‘Han har braget døren ind’
Et andet stort talent, der imidlertid fik vist sig frem i Aarhus, er Caleb Yirenkyi. Den 19-årige midtbanespiller fra Ghana er blevet fast mand i foråret, hvor han er blevet en af FC Nordsjællands profiler på midtbanen.
– Vi er superstolte af, at vi har kunnet fyre ham af nu. Han er gået derind og har fået nogle kampe i træk, og han har vist, at han er en rigtig dygtig Superliga-spiller, som hele tiden udvikler sig. Han har en kæmpestor arbejdsradius og er stærk, og han bliver bedre til at kontrollere sine kræfter og med bolden.
– Han spiller også en større rolle offensivt i dag, så ja, han har bare braget døren ind, lyder det fra Jens Fønsskov Olsen.
Levy Nene er også et spændende offensivt talent, FC Nordsjælland råder over, men han er i øjeblikket ude med skade. Han er stadig i genoptræning, fortæller træneren.
FC Nordsjælland skal i aktion igen på søndag mod FC København.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
INTERVIEW