Silkeborg IF – Sønderjyske 1-0 (0-0)
1-0 Lukas Björklund, selvmål (78.)
Kampens bedste:
Silkeborg IF:
De hentede ham i den næstbedste svenske række, men det er ikke til at se, at Pontus Rödin er hentet på et lavere niveau. Han er ved at udvikle sig til en rigtig dygtig stopper, og mod Sønderjyske vandt han sine dueller, var vågen og påpasselig over for en Sønderjyske-offensiv, der har masser af fart. Specielt hans sene tackling på en afslutning fra Alexander Lyng var kampafgørende.
Sønderjyske:
Mange fine præstationer af Sønderjyske-holdet, der ligner et mandskab, der sagtens kan spille med i landets bedste række. Prisen går til målmand Nicolai Flø, der havde flere gode redninger og også gjorde det rigtig god tpå mange giftige hjørnespark.
Kampens værste:
Det var ikke en kamp, der bød på mange store præstationer. Silkeborgs Robn Østrøm havde problemer i den første halvleg, han var på banen, og det samme havde Silkeborgs nyindkøb Pedro Ganchas, der så skidt ud i flere situationer.
Pedro Ganchas var passiv ved et indlæg, som var lige ved at ende med en scoring til Sønderjyske. Senere i første halvleg så han sløj ud, da Ivan Djantou kom sprintende og vandt en duel over portugiseren. Så tabte midtstopperen også luftdueller til Djantou. Og han var også lidt sløj med bolden og gav et dumt hjørnespark væk, da han afleverede skidt til Nicolai Larsen i målet.
Anden havleg var dog noget bedre, og han spillede sig lidt op. Talentet og potentialet er i hvert fald til at se.
Kampens detalje:
Han er hurtigere end sin egen skygge, virker det til, Sønderjyske-angriber Ivan Djantou. Den 22-årige angriber fra Cameroun viste nogle vanvittige spidskompetencer mod Silkeborg, og i første halvleg havde han en løbeduel med Pedro Ganchas, hvor han var et stykke efter den portugisiske stopper, men alligevel nåede foran og kunne prikke bolden videre. Det var ret vildt at se, hvor hurtig han er. Og det kan nemt ende med at blive et mareridt for modstanderhold, når Djantou lige får indstillet sigtekornet, for så kan han blive rigtig giftig.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Smider Salah-bombe
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
MEDIE